Vojevůdci, politici, objevitelé, umělci, duchovní vůdci. V lidské historii najdeme celou řadu lidí, kteří skutečně změnili běh dějin a které doprovázela tajemná aura. Záhady s nimi spojené přitom mnohdy nekončí ani po jejich smrti.
Ta největší otázka totiž je: Kde je pravé místo jejich posledního odpočinku?
Květen 1506. Ve svém domě ve španělském městě Valladolid umírá kdysi slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Umírá dva roky po své poslední plavbě podél pobřeží Mexického zálivu.
A přestože dožívá v relativním bohatství, cítí se nedoceněn a zrazen. Jeho poslední cesta totiž nebyla přijata příliš dobře a Kolumbus navíc přišel o většinu svých zastánců u královského dvora.
Špatná rakev?
Jeho tělo je podle dobových záznamů pochováno v tamním klášteře. O tři roky později je ovšem převezeno do jiného, tentokrát v Seville, a v roce 1542 se rakev s ostatky (na základě Kolumbova přání) dostává dokonce do Dominikánské republiky v Karibiku.
Jenže ostrov je později přepaden piráty a osud ostatků začíná být nejasný. Dostaly se zpět do Evropy, nebo si Španělé odvezli špatnou rakev, jak se traduje?
Během přetahování se o ostrov v 18. století měly být Kolumbovy ostatky převezeny Španěly nejprve na Kubu a později zpět do katedrály Panny Marie v Seville, kde mají údajně lákat turisty dodnes.
Jenže jiná hypotéza hovoří o tom, že Španěly někdo podvedl a ti si odvezli špatnou rakev. V roce 1877 je při opravách katedrály v Santo Domingu nalezena truhla se zbytky těla a dokumentem, který dosvědčuje, že právě to jsou Kolumbovy ostatky.
Leží na dvou místech?
Dominikánci pro ně postavili obrovskou stavbu a odmítají je nechat podrobit analýze DNA. Bojí se snad, že by se potvrdilo, že nejde o Kolumba? Ekvádorský historik Christopher Minster však poukazuje ještě na jednu teorii:
„Někteří lidé si myslí, že Kolumbus je na obou místech. V 18. století byly jeho pozůstatky jen prachem a kostmi, bylo snadné poslat polovinu na Kubu a druhou skrýt v Santo Domingo,“ říká historik. Může mít pravdu?
A kdo ale potom za rozdělením ostatků mohl stát? To stále nikdo jednoznačně není. Podaří se někdy tuto záhadu objasnit?