Je lochneska jedináček, nebo ve slavném skotském jezeře přežívá hned několik těchto tvorů?
Debata na toto téma se opět otevřela poté, co zapálený amatérský lovec Nessie zveřejnil video, na kterém jsou zřetelné dva neidentifikované objekty plující po hladině.
V minulosti se již několikrát objevily spekulace, že by ve skotském jezeru Loch Ness mohla přežívat menší kolonie záhadných tvorů, kteří jsou schopni množení.
Jde sice jen o okrajové téma lochneské záhady, ale čas od času zaznívá jako možné vysvětlení skutečnosti, že je tvor na jezeře spatřován možná již déle než 150 let.
Nový argument do této diskuze přináší irský amatérský lovec Nessie Eoin O’Faodhagain.
Po důkazech o existenci lochnesky pátrá již řadu let a pomáhá si k tomu hlavně sledováním dění na hladině pomocí webových kamer, které nepřetržitě přenášejí živé záběry z různých míst jezera. A jakmile spatří něco neobvyklého, spustí nahrávání obrazovky.
O’Faodhagain nyní věří, že jeden z jeho nejnovějších záznamů zachycuje hned dvě jezerní monstra plovoucí blízko sebe! Dokazuje to přítomnost více tvorů ve vodách Loch Ness?
Devítimetrová anomálie
Eoin O’Faodhagain už je mezi nadšenci do záhady lochneské příšery známá firma. V průběhu let pořídil již několik videí s údajnými anomáliemi ve vodě, jeho nahrávka z letošního jara však mezi ostatními vyniká.
Pořízena byla 1. března 2023, kdy tento 58letý veterán ve výzkumu Nessie jako obvykle sledoval přenos z webové kamery umístěné na jižním břehu jezera nedaleko Fort Augustus.
Jeho pozornost náhle poutá tmavá anomálie, která se v jednu chvíli objeví na obrazovce.
Badatel její délku odhaduje až na 9 metrů. A pak, během následující hodiny se skvrna objeví znovu, tentokrát však v doprovodu ještě jedné takové. Mohly by to skutečně být dvě lochnesky, jak O’Faodhagain naznačuje?
Co to může být?
Tomu, že jde o dva jednotlivé živé tvory, nasvědčuje fakt, že se oba pohybují zdánlivě nezávisle na sobě. „Je zřejmé, že se oba hrby připomínající Nessie pohybují po dobu dvou minut a větší z nich změnil polohu oproti menšímu,“ tvrdí badatel.
Bohužel však samotné webové kamery mají obvykle nízké rozlišení a i v tomto případě nastává věčný problém podobných „důkazů“ – objekty ve vodě jsou neurčité a nezřetelné, což znamená, že nelze s jistotou říci, co by to mohlo být.
Jaký jiný jezerní tvor by mohl být tak dlouhý?
Sám O’Faodhagain nevylučuje, že pro některá pozorování existuje i jiné vysvětlení, než je lochneska. „Víme, že v jezeře Loch Ness je zatraceně mnoho úhořů, takže výskyt jednoho obřího samotáře není mimo realitu,“ spekuluje. Mohli by se ale na jednom místě vynořit hned dva neobyčejně vzrostlé exempláře?