Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mají Lurdy zázračnou léčivou moc?

Na světě existuje řada míst, kde se opakovaně odehrávají jevy, které nelze označit jinak než jako zázrak. V novém seriálu vám ENIGMA představí ta nejslavnější z nich. V prvním díle zavítáme do světoznámých Lurd, kam denně míří zástupy nemocných. Zázračná uzdravení tu probíhají jako na běžícím páse!

Pod skalou za malou vesnicí Lurdy na jihozápadě Francie se začíná tvořit hlouček lidí. K nim se připojují další a další, z nichž někteří přicházejí i ze vzdálených obcí. Nakonec jsou jich asi čtyři stovky.

Oči všech přihlížejících se upínají na drobnou dospívající dívku, která v jakémsi transu leze po zemi kolem vchodu do zdejší jeskyně a zdá se, že v prachu cosi hledá. Holýma rukama pak hrabe v zemi, dokud se důlek nezačne plnit vodou.

Před zraky zděšených svědků dívka nabere do dlaní vodu plnou hlíny a listí, napije se a zbytkem si potře obličej. To už někteří znechuceně odvracejí tvář. Jiní však trpělivě sledují bizarní podívanou a čekají, co se bude dít dál.

Brzy se dočkají se možná ještě pozoruhodnějších událostí než si sami dokázali představit!

Dívkou, kterou v tu chvíli mnozí považují za duševně nemocnou, totiž není nikdo jiný než budoucí světice Bernadetta Soubirous (1844–1879), a to, co v zemi vyhrabala, je slavný pramen zázračné léčivé vody. Jak k vzniku slavného poutního místa vůbec došlo?

Zjevení ve skalním výklenku stálo za zrodem poutního místa.
Zjevení ve skalním výklenku stálo za zrodem poutního místa.

Nádherné zjevení

Příběh Lurd jakožto nejnavštěvovanějšího poutního místa se začíná psát 11. února 1858, kdy se čtrnáctiletá Bernadetta, její sestra Toinetta a jejich kamarádka Jeanne Abadie vydají za vesnici na sběr dřeva.

Když Bernardetta dojde ke skále Massabielle, ozve se zahřmění, které ji přiměje zvednout oči. Ve skalním výklenku přitom spatří překrásné ženské zjevení obklopené oslnivým světlem.

Dívka pro zjevení používá označení „Aqueró“ (v překladu „ono“ nebo „tamto“), z popisu však mnozí vyvozují, že se jedná o zjevení samotné Panny Marie!

Žena ve výklenku je oděna v bílých šatech přepásaných modrou šerpou, přes hlavu má natažený dlouhý závoj a u každé nohy žlutou růži. Její ruce jsou sepnuty k modlitbě a na předloktí jí visí růženec. Dívka v úleku padne na kolena a začne se modlit.

Přízračná žena natáhne ruku a vybídne Bernardettu, aby přistoupila blíže, ta je však zcela paralyzovaná strachem. V dalším okamžiku se světlo zmizí a zjevení se rozplyne. Co mladičká sběračka dřeva vlastně spatřila?

Zjevení se vrací

Bernardetta se na místo podivného setkání vydá ještě několikrát. Sedmnáctkrát přitom znovu spatří „ Aqueró“, které k dívce promlouvá a předává jí různá poselství.

Bernardetta během těchto zjevení, která si postupem času získávají čím dál početnější publikum, upadá do transů, v nichž vypadá a chová se spíše jako šílená. Toho si všímá také do poslední chvíle skeptický policejní komisař D. Jacomet.

„Soubirous je ubohé, nemocné dítě, je třeba ji dát do ústavu,“ prohlašuje na adresu budoucí světice. Jsou to všechno jen halucinace?

Bernardetta i posledního pochybovače nakloní na svou stranu v okamžiku, kdy přetlumočí slova přízraku, který nikdo další nikdy nespatří. „Jsem neposkvrněné početí.”  Sama Bernardetta netuší, co tato slova znamenají, církevní představitelé však ano.

Papež Pius IX. (1792–1878) krátce před touto událostí prohlásil neposkvrněné početí za dogma.

Mnozí právě tento okamžik chápou jako důkaz toho, že dívka z Lurd skutečně spatřovala Pannu Marii a o deset let později je mariánské zjevení v Lurd oficiálně uznáno i církví.

Zázracnou moc Lurd uznává i Vatikán.
Zázracnou moc Lurd uznává i Vatikán.

Pramen zdraví

Nyní ve skalním  výklenku, kde dívka zjevení viděla, stojí socha Panny Marie a mnoho poutníků vypovídá, že pozorovalo, jak se socha hýbe. I nadále někteří spatřují zjevení Matky Boží.

Už jen opakovaná mariánská zjevení by vesnici zařadila na seznam zázračných míst. Dnes jsou však Lurdy známy především díky zázračnému pramenu, který Bernardetta v transu dne  25. února 1858 vyhrabala. Jeho zázračné účinky se prý projeví ještě téhož dne.

Odpoledne, když už je po všem, se někteří místní ke skále vypraví znovu a všimnou si, že z důlku vyhrabaného Bernardettou nyní vyvěrá malý potůček. Vodu z něj začnou nabírat a pít a nabudou přitom přesvědčení, že voda je léčivá.

Podle všeho nejde pouze o zvěsti hrstky věřících, neboť řady těch, kterým lurdský pramen přinese úlevu od zdravotních potíží všeho druhu, se začínají bleskově rozšiřovat. V čem spočívá léčivá moc pramene?

Tisíce uzdravených

Pozoruhodná uzdravení se odehrávají v takovém množství, že je v Lurdech časem zřízen speciální úřad, jehož úkolem je tyto zázraky zaznamenávat. Dodnes se díky léčivé moci lurdského pramenu uzdravilo přes 7000 tisíc nemocných.

Nezřídka jsou to závažné případy nevyléčitelných chorob, se kterými si nevědí rady ani ti nejlepší lékaři. Jeden z nejranějších případů hlásí Croisine Bouhouts,  matka ochrnutého a na smrt nemocného chlapce Justina.

Nešťastná žena v poslední zoufalé snaze o jeho záchranu namočí dítě do pramene a zázrak na sebe nenechá dlouho čekat. Chlapcův stav se začne rapidně zlepšovat a už dalšího dne nejenže dokáže znovu jíst, ale dokonce udělá první krůčky!

Justin se nakonec v pevném zdraví dožije 81 let. Podobně nepochopitelný je podstatně mladší případ z roku 1989, kdy Lurdy navštěvuje teprve desetiletá Delízia Cirolli trpící zhoubným osteosarkomem, tedy rakovinou kosti.

Bezprostředně po návštěvě se nic mimořádného neděje. Uplynou dva měsíce a dívka se konečně ráno probudí a cítí se zdravá. To potvrzují i kontrolní vyšetření v nemocnici. Nádor je pryč a nikdo si nedokáže vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít. Zapůsobila tajemná moc pramenu v Lurdech?

Bernadette moriau po návštěvě Lurd mohla vstát z vozíku.
Bernadette moriau po návštěvě Lurd mohla vstát z vozíku.

Potvrzeno církví 

Navzdory obrovskému množství zaznamenaných případu je jen malý zlomek z nich církví uznán jako skutečný zázrak. Každému takovému rozhodnutí předchází zdlouhavý proces dokazování.

Jednotlivé případy musejí být dokonale zdokumentovány, musí být prokázána nemoc dotyčného i jeho vyléčení.

Každý případy je následně podrobně zkoumán a pokud lékaři úřadu v Lurdech dospějí k závěru, že možnost uzdravení vlivem stávající léčby, či spontánního vyléčení a dočasné úlevy, je vyloučena, může být uzdravení prohlášeno za zázračné.

Naposledy se tak stalo v roce 2018, za v pořadí 70. lurdský zázrak byl prohlášen případ, k němuž došlo o deset let dříve.

Lurdy tehdy navštívila Bernadette Moriau, francouzská jeptiška, která byla od roku 1980 kvůli onemocnění páteře na vozíčku. Musela také užívat morfium jako úlevu od přetrvávajících bolestí.

Brzy po návštěvě Lurd se dokázala zvednout z invalidního vozíčku a odejít po svých. Lékaři pro náhlé uzdravení sestry Moriau nemají vysvětlení. Došlo v Lurdech k dalšímu z mnoha zázraků?

Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz