Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Málo známé oční vady: Na co si dát pozor?

Z lidského oka dokáže lékař vyčíst velmi mnoho. Dokonce umí odhalit mnohé zdravotní problémy skryté, jako například nádor mozku, nedostatečně léčený vysoký krevní tlak či cukrovku. I samotné oko ale může trpět nejrůznějšími onemocněními.

Krátkozrakost nebo zánět spojivek zná každý z nás. Existují ale vady, o kterých se tolik nemluví. Jak nebezpečné jsou?

Astigmatismus: Bolest hlavy a rozostřené vidění

Příznaky: Mhouříte oči a nakláníte hlavu, až vás z toho bolí i za krkem, ale stejně pořád nevidíte ostře?

Vidíte zkresleně tvary i křivky, nedaří se vám rozpoznat detaily v dálce ani na blízko nebo od sebe nerozeznáte sobě podobná písmena ani znaky? Míváte současně často i bolesti hlavy? Pak s největší pravděpodobností trpíte astigmatismem. Tato nemoc se většinou vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Jak vzniká: Většinou v prvním roce života. Může být ale diagnostikován až v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazem, operací rohovky nebo při zjištění některých očních onemocněních.

Jak se léčí: Pacientům pomáhají speciální brýlová skla a kontaktní čočky. Provádí se také laserová operace, která nepravidelné zakřivení rohovky odstraní. Nejmodernější metodou je aplikace nitrooční čočky, která vadu koriguje zevnitř oka.

Šedý zákal: Hlavní příčina slepoty v rozvojových zemích

Příznaky: Způsobuje zamlžené a rozostřené vidění do dálky, citlivost na silnější světlo, zkreslené barevné vnímání a dvojité nebo trojité vidění při pohledu jedním okem. Jde o stav, kdy se jinak čirá čočka zakalí, a je nutné ji operativně vyměnit.

Jak vzniká: Většinou se objevuje u starších osob (nejčastěji nad 60 let), ale i u diabetiků, po úrazu oka nebo v souvislosti s užíváním některých léků (zejména kortikosteroidů).

Riziko vzniku zvyšuje také vystavení očí ultrafialovému záření, a to jak ze slunečního záření, tak např. ze solária.

Jak se léčí: Nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou. I přes pokročilou moderní léčbu je ale šedý zákal i dnes stále ještě jednou z hlavních příčin slepoty v rozvojových zemích.

Celosvětově je zodpovědný za 48 % případů slepoty v dospělosti (okolo 18 milionů lidí).

Zelený zákal: Nelze jej nikdy úplně vyléčit!

Příznaky: Nejzákeřnější na této nemoci je fakt, že nastupuje bez příznaků. Počínající onemocnění tak může odhalit pouze podrobné lékařské vyšetření.

Právě riziko zeleného zákalu je jedním z nejvýznamnějších důvodů pro pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.

Teprve když se zákal rozvine, dochází k výpadkům zorného pole, později ke zřetelným poruchám periferního vidění a rozmazanosti okrajů zorného pole. V tom okamžiku většinou pacienti přicházejí k lékaři, na léčbu je však již poměrně pozdě.

Jak vzniká: Zvýšeným nitroočním tlakem a následnou postupnou degenerací zrakového nervu.

Příčin zvýšení nitroočního tlaku a vzniku zeleného zákalu může být mnoho – od infekce přes poruchu tvorby nitrooční tekutiny až po ucpání odtokových kanálků pro tuto tekutinu. Pokud se zelený zákal nezačne včas léčit, může dojít i k oslepnutí!

Jak se léčí: Bohužel jej nelze nikdy úplně vyléčit, poškození zrakového nervu je trvalé. Léčbou je ale možné zabránit dalšímu zhoršování zraku.

U začínajícího zeleného zákalu postačí aplikovat oční kapky, které snižují nitrooční tlak (buď snížením tvorby nitrooční tekutiny, nebo zlepšením jejího odtoku). U těžších případů se provádějí operace za účelem otevření a rozšíření těchto kanálků.

Diabetická retinopatie: Velké riziko pro cukrovkáře!

Příznaky: Počáteční příznaky jsou nenápadné, proto je třeba u rizikových stavů (diabetes) provádět vyšetření očního pozadí.

Jak vzniká: Nadměrné množství cukru (glukózy) v krvi ucpává a poškozuje jemné cévy, kterými je protkaná sítnice. Tím může dojít až k jejímu odchlípení.

Tento stav může vést až k oslepnutí, proto je nutné chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Jak se léčí: Laserová operace může tuto vadu zpomalit nebo stabilizovat. Pomáhá také léčba a stabilizace cukrovky, která tuto nemoc vyvolává.

Makulární degenerace: Nejčastější příčina slepoty ve vyspělých zemích

Příznaky: Jedná se o velice závažné onemocnění sítnice, které je současně vůbec nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích. K hlavním příznakům tzv.

vlhké formy onemocnění patří pokles centrální zrakové ostrosti (periferní vidění se nezhoršuje). To znamená, že postižený uprostřed svého zorného pole vidí šedé stíny a ztrácí schopnost rozeznávat barvy, číst, sledovat televizi či rozlišovat tváře.

Mnohdy je vnímaný obraz deformovaný, postižený se hůře orientuje, ztrácí samostatnost a stává se závislým na pomoci okolí.

Jak vzniká: Projevuje se zejména u starších lidí a dochází při něm k postižení tzv. žluté skvrny (centrální části oční sítnice). Nejprve postihuje jen jedno oko, u druhého oka se však projeví během několika dalších let.

Vyskytuje ve dvou formách – suché a vlhké. Při první dochází k zániku epitelu sítnice, tyčinek a čípků. Zhoršování zraku je přitom pomalé. Touto formou nemoci trpí 90 % nemocných a závažnou poruchu zraku způsobuje jen u 12–21 % z nich.

Vlhká forma nemoci postihuje jen asi 10 % nemocných, ale probíhá velmi rychle. Dochází k prosakování a krvácení do sítnice a jejímu odchlípení.

Jak se léčí: V případě vlhké formy se používá biologická léčba, tj. injekce, které potlačují růst nových cév a brání otokům či krvácení. Léčba suché formy makulární degenerace i přes možnosti současné medicíny stále neexistuje.

Šilhání a tupozrakost: Zdaleka netrápí jen děti!

Příznaky: Šilhání není jen kosmetickou vadou. Může být spojeno s tupozrakostí, a tak s sebou přinášet celoživotní zátěž. Navenek šilhání poznáme podle asymetrického postavení očí, které současně způsobuje obtěžující dvojité vidění. Tupozrakost znamená ztrátu prostorového vidění.

Jak vzniká: U dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí.

Další příčinou jsou vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal nebo poruchy koordinace očí. Význam hraje i dědičnost.

Jak se léčí: Pokud se šilhání podchytí mezi 3. a 5. rokem věku, je naděje na vyléčení velmi vysoká. Tupozrakost pak vzniká v dětství často jako důsledek šilhání.

Tupozraké oko znemožňuje postiženému účast na všech aktivitách, které vyžadují prostorové vidění. Prostorového vidění lze dosáhnout pouze spojením obrazů vysílaných do mozku z obou očí.

Pokud pak jeden obraz chybí, je vnímání okolí ploché, chybí mu třetí rozměr. Tupozrakost je stav léčitelný pouze v dětském věku.

Vetchozrakost: Objeví se u každého člověka!

Příznaky: Vlivem stárnutí se začíná zhoršovat schopnost zaostřit na blízko.

Jak vzniká: Nejedná se o klasickou oční vadu, vetchozrakost souvisí se stárnutím a přirozenou ztrátou pružnosti oční čočky.

Pokud se tedy už musíte na noviny dívat z větší vzdálenosti, ale dřív jste přitom žádný problém s očima neměli, pravděpodobně se vetchozrakost nevyhnula ani vám.

Jak se léčí: Postihuje velkou část populace po čtyřicítce, ve vyšším věku až 90 % z nás. Upravuje se podobně jako klasická krátkozrakost nebo dalekozrakost, tj. dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami anebo operací.

Ta spočívá ve výměně nitrooční čočky. Chirurg šetrně vymění přirozenou oční čočku, která už není schopná zaostřit na čtení, za čočku umělou. Ta v oku zůstává po zbytek života.

I dnes patří šedý zákal k hlavním příčinám slepoty v rozvojových zemích. Nemoc zasahuje hlavně diabetiky. Šilhání u dětí se dá včas podchytit.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz