Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mléčný zázrak z indického Dillí: Důkaz existence hinduistických bohů?

Když se řekné zázrak, většinu z nás napadne zjevení Panny Marie nebo zázračné uzdravení na poutním místě. Pokud budeme hledat zázraky ostatních náboženství, dříve nebo později na nás vyskočí události, ke kterým došlo v září roku 1995 v Dillí. Skutečně se tam zvláštním způsobem projevil jeden z bohů?

Po ulici kdesi v indickém Novém Dillí kráčí prostý muž. U sebe má pouze brašnu a v ní malou láhev mléka. Je brzké ráno.

Do rozbřesku zbývá ještě hodina a muž při cestě vzpomíná na sen, ve kterém spatřil podivnou postavu se sloní hlavou a čtyřmi pažemi, jak ho prosí o trochu mléka.

Ráno si ihned uvědomil, že jde o hinduistického boha Ganéšu, patrona všech, kteří se snaží překonávat překážky a dosahovat svých cílů.

Muž vchází do jednoho z menších hinduistických chrámů a dle všech zvyklostí nalévá mléko do malé misky, kterou pokládá před tradiční Ganéšovu sochu. Následuje několik minut strávených v hlubokých modlitbách. Muž prosí Ganéšu, aby mu pomohl s jeho problémy.

„Zdálo se mi, že máte chuť na mléko, pane Ganéšo,“ pronáší tiše. Do lžíce nabírá trochu mléka a přibližuje ji k soše. V tu chvíli se mu oči rozšíří úžasem. Mléko totiž jako zázrakem mizí. Jde skutečně o zásah samotného Ganéši?

Vyobrazení indického boha Ganéši, patrona všech, kteří se snaží překonávat překážky a dosahovat svých cílů.
Vyobrazení indického boha Ganéši, patrona všech, kteří se snaží překonávat překážky a dosahovat svých cílů.

Zpráva se šíří

Události, ke kterým mělo dojít 21. září 1995 v malém chrámu na jihu hlavního indického města, byly ovšem teprve začátkem toho, čemu dnes hinduisté říkají mléčný zázrak.

Na začátku jsou pouze dva lidé – Ten, který podal mléko Ganéšovi a kněz, kterýmu dovolil tuto oběť provést a všemu přihlížel.

A právě tento kněz podává o celé záležitosti klíčové svědectví, které se v dalších hodinách rozletí po celé severní Indii a následně i do dalších míst země.

Především mezi silně věřícími rodinami drnčí telefony, ve kterých se lidé navzájem vyzývají, aby vyrazili do nejbližšího chrámu a taktéž Ganéšovi přinesli trochu mléka.

V poledne už ví o údajném zázraku prakticky celý svět a kolem hinduistických chrámů ve Velké Británii, v Kanadě nebo třeba v Nepálu se začínají tvořit hloučky lidí, kteří také chtějí nabídnout bohovi malou lžičku mléka. Vypuká to, čemu dnes vědci říkají davové šílenství.

Mléko mizelo ze lžiček jako zázrakem. Probudili se snad dávní bohové?
Mléko mizelo ze lžiček jako zázrakem. Probudili se snad dávní bohové?

Mléko už není

Nevídanou věc hlásí už v průběhu dopoledne obchody. V řadě z nich dochází během pár hodin k naprostému vykoupení mléka a až o třicet procent vyšší poptávku po něm hlásí i prodejci v dalších zemích.

Chrámy nezvládají nápor lidí a musí důsledně hlídat, aby se tlačenice nezvrhla v tragédii. Na ulicích se tak tvoří až kilometrové fronty a život v Novém Dillí se de facto zastaví. Zprávy o zázraku se začínají objevovat také v médiích.

Nejprve opatrně, pouze formou krátkých zmínek, ale jakmile se lidé začnou téměř dobývat do chrámů, televize už v podstatě neinformují o ničem jiném. Všichni přitom s napětím čekají na jediné:

Zda se vše potvrdí a hinduisté tak budou mít jasnou zprávu o tom, že je jejich víra správná a že o ní nemají pochybovat. Došlo nakonec k podivuhodému mizení mléka i na dalších místech?

Cítil boží přítomnost

Během odpoledne už je zřejmé, že se celá událost zapíše do historie. Dar mléka nabízí Ganéšovi v chrámech po celém světě miliony lidí. Na některých místech jsou ovšem skeptičtí a tvrdí, že dokud se zázrak nepodaří potvrdit, nemá takové šílenství smysl.

Své brány tak před lidmi zavírá například světoznámý bombajský chrám Siddhivinayak. Jenže i jeho kněží záhy kroutí nad zprávami přicházejícími z jiných posvátných míst. Tisíce svědků totiž tvrdí, že i z jejich lžic zmizelo nabízené mléko.

Většinou si ho prý vzal Ganéša, někdy ale i jiní bohové – Šiva, Parvati, Nandi a další. „Držel jsem plnou lžíci před sebou a najednou prostě zmizelo. Byl to zázrak. Pochopil jsem, že existuje Bůh.

Cítil jsem jeho přítomnost,“ popisuje Ind Anila Premji, který svůj dar nabízel Ganéšovi jen pár hodin poté, co došlo k prvnímu případu. Probudili se snad indičtí bohové k životu?

Dala si i soška v autě

Podobné příběhy, jako byl ten Anilův, přicházejí z celého světa. V hinduistickém chrámu v New Yorku mizí mléko ze lžičky podávané mladou indickou studentkou Manishou Lund.

Z kanadského Edmontonu zase přichází svědectví místního kněze Arana Veylana. „Nedokážu vysvětlit, co se s tím mlékem dělo, ale byla to lžíce po lžíci.

Při rychlosti dvou čajových lžiček za minutu po dobu 51,5 hodin, co bylo mléko od lidí nabízeno, muselo jít o téměř 30 litrů,“ vrtí hlavou Veylan. Další lidé zase upozorňují, že není ani nutné chodit do chrámu.

Mléko mizí i při podávání soškám, které mají lidé doma či na jiných místech.

„Jeden přední advokát v Malajsii naprosto ohromeně sledoval, jak kovový Ganéša připevněný k palubní desce jeho automobilu absorbuje šest čajových lžiček mléka,“ uvádí takový případ americká publicistka Archana Dongre.

Svědkem i nepálský král

Zajímavá je i rozmanitost svědků, kteří mizení mléka pozorují. Nechybí mezi nimi nejen kněží a obyčejní lidé, ale ani nejrůznější celebrity nebo třeba politici. Ganéšovi prý úspěšně podává mléko i tehdejší nepálský král Biréndra (1945–2001).

V některých případech navíc mizení mléka přihlíží celé skupiny lidí včetně obvykle zástupců médií.

„I skeptičtí novináři nabízeli sochám své lžíce naplněné mlékem a sledovali, jak mléko z ničeho nic mizí,“ potvrzuje americký badatel Philip Mikas.

Po dvou dnech, kdy nahlášených případů pomalu ubývá, je jasné, že právě došlo k něčemu naprosto unikátnímu. K něčemu, co by mohlo zásadním způsobem ovlivnit víru milionů lidí po celém světě.

Zprávy o aktuálních případech pomalu střídají analýzy a schyluje se na souboj názorů. Jaké teorie o mléčném zázraku dodnes v Indii kolují?

Také tehdejší nepálský král Biréndra prý Ganéšovi úspěšně podával mléko.
Také tehdejší nepálský král Biréndra prý Ganéšovi úspěšně podával mléko.

Opakující se zázrak?

Náboženští představitelé, vědci, politici i novináři. Ti všichni se pouští do vyhodnocování těch několika dnů a snaží se přesvědčit ostatní o tom, že právě jejich teorie o mléčném zázraku je správná. Hypotéza ortodoxních věřících se přitom nabízí:

Šlo o skutečný projev božských entit, které na nás dohlížejí. Dokládat to má, že k takovým incidentům – alespoň dle hinduisticých badatelů – dochází každých 100 let, obvykle pár dní po velkém hinduistickém festivalu, při kterém se slaví příchod Ganéši na Zemi.

Takové tvrzení má však mnoho odpůrců mimo jiné i z řad tehdejší indické vlády. Ministerstvo vědy a technologií dokonce sestavuje tým, který se v jednom z chrámů v Novém Dillí snaží zjistit, zda skutečně může dojít k mizení mléka, a pokud ano, co to způsobuje. Přichází nakonec s nějakým uvěřitelným racionálním vysvětlením?

Co na to vědci?

K překvapení ministerského týmu se ukazuje, že k mizení mléka skutečně dochází.

Přivolaní vědci vedení indickým skeptikem Prabirem Ghoshem (*1945) následně přichází s tvrzením, že má celá náboženská záhada poměrně jednoduché fyzikální vysvětlení.

Vlivem materiálu, ze kterého jsou sochy vyrobeny a dalších okolností prý dochází v některých případech k tzv. vzlínání, kdy kapalina dokáže vtéct do některých prostor i navzdory gravitaci.

Podle badatelů je takové chování mléka v blízkosti soch výjimečné, ale vzhledem k množství lidí, kteří během těch pár dnů mléko sochám nabízeli, je klidně možné, že se to ve stovkách případů stalo.

Opravdu by si ale takové množství lidí nevšimlo, že mléko prostě jen stéká za sochy a pod jejich nohy? Nebo šlo o ukázku silné davové sugesce, jak pro změnu tvrdí psychologové?

Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
panidomu.cz
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
21stoleti.cz
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují exp
Poselství z druhého břehu
nejsemsama.cz
Poselství z druhého břehu
Každý z nás se asi již dostal do situace, kdy si přál, aby byl jeho blízký zemřelý opět přítomen, aby s ním mohl něco probrat. Jaké jsou signály, že vás někdo blízký v neviditelné podobě skutečně navštěvuje? Jedním z nejběžnějších způsobů, jakými se duchové mohou zjevovat, je prostřednictvím přírodních jevů.Mnoho lidí dostává zvláštní znamení, jako jsou motýli, ptáci, kteří
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
iluxus.cz
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
andBeyond Suyian Lodge oficiálně začíná psát novou kapitolu v oblasti designu, udržitelného cestování a ochrany přírody. V červenci 2025 otevřený lodge se nachází v srdci Laikipie a nabízí výhradní ub
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
nasehvezdy.cz
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
Skončil její přísně utajovaný vztah? Herečka Ivana Andrlová (63) patří mezi známé osobnosti, které si své soukromí velmi přísně střeží. Do společnosti prakticky nechodí a vidět ji na nějaké veřejn
Zase mám konečně pro co žít!
skutecnepribehy.cz
Zase mám konečně pro co žít!
Je to hrozný pocit, když zjistíte, že vás už nikdo nepotřebuje, že jste zbyteční. Když mě ta úzkost přepadla, vstoupila mi do života bytost, která mi radost vrátila. Doufala jsem, že tuhle větu nikdy ne­uslyším: „Je mi líto, ale musíme snížit stavy.“ Šéfová se na mě dívala přes brýle a měla ten svůj bleděmodrý pohled hyeny
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
historyplus.cz
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky.
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
epochaplus.cz
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
Ve městech nás holubi často obtěžují svou přítomností a považujeme je za pouhé „létající krysy“. Vnímáme je jako hlučné a znečišťující tvory, kteří se přemnožili a ztratili svůj původní půvab. Málokdo si však uvědomuje, jak neuvěřitelně složitá, inteligentní a fascinující zvířata to ve skutečnosti jsou. Tito mistři navigace a přežití, kteří žijí po boku člověka
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
rezidenceonline.cz
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
Zatímco její architektonické pojetí pracuje se střízlivě současnými liniemi, v interiérech se modernismus prolíná s minulostí. Bělostná rezidence Casa Majo, obrácená směrem k moři, zcela naplnila touhy a představy svého tvůrce a majitele, designéra Bernarda Schalcka. Okouzlující jednopatrový objekt s jižní expozicí a úžasným výhledem na oceán a slavnou skálu Es Vedra zaujal svým osobitým
Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!
epochanacestach.cz
Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
enigmaplus.cz
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zaslouži
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz