Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Mléčný zázrak z indického Dillí: Důkaz existence hinduistických bohů?

Když se řekné zázrak, většinu z nás napadne zjevení Panny Marie nebo zázračné uzdravení na poutním místě. Pokud budeme hledat zázraky ostatních náboženství, dříve nebo později na nás vyskočí události, ke kterým došlo v září roku 1995 v Dillí. Skutečně se tam zvláštním způsobem projevil jeden z bohů?

Po ulici kdesi v indickém Novém Dillí kráčí prostý muž. U sebe má pouze brašnu a v ní malou láhev mléka. Je brzké ráno.

Do rozbřesku zbývá ještě hodina a muž při cestě vzpomíná na sen, ve kterém spatřil podivnou postavu se sloní hlavou a čtyřmi pažemi, jak ho prosí o trochu mléka.

Ráno si ihned uvědomil, že jde o hinduistického boha Ganéšu, patrona všech, kteří se snaží překonávat překážky a dosahovat svých cílů.

Muž vchází do jednoho z menších hinduistických chrámů a dle všech zvyklostí nalévá mléko do malé misky, kterou pokládá před tradiční Ganéšovu sochu. Následuje několik minut strávených v hlubokých modlitbách. Muž prosí Ganéšu, aby mu pomohl s jeho problémy.

„Zdálo se mi, že máte chuť na mléko, pane Ganéšo,“ pronáší tiše. Do lžíce nabírá trochu mléka a přibližuje ji k soše. V tu chvíli se mu oči rozšíří úžasem. Mléko totiž jako zázrakem mizí. Jde skutečně o zásah samotného Ganéši?

Vyobrazení indického boha Ganéši, patrona všech, kteří se snaží překonávat překážky a dosahovat svých cílů.
Vyobrazení indického boha Ganéši, patrona všech, kteří se snaží překonávat překážky a dosahovat svých cílů.

Zpráva se šíří

Události, ke kterým mělo dojít 21. září 1995 v malém chrámu na jihu hlavního indického města, byly ovšem teprve začátkem toho, čemu dnes hinduisté říkají mléčný zázrak.

Na začátku jsou pouze dva lidé – Ten, který podal mléko Ganéšovi a kněz, kterýmu dovolil tuto oběť provést a všemu přihlížel.

A právě tento kněz podává o celé záležitosti klíčové svědectví, které se v dalších hodinách rozletí po celé severní Indii a následně i do dalších míst země.

Především mezi silně věřícími rodinami drnčí telefony, ve kterých se lidé navzájem vyzývají, aby vyrazili do nejbližšího chrámu a taktéž Ganéšovi přinesli trochu mléka.

V poledne už ví o údajném zázraku prakticky celý svět a kolem hinduistických chrámů ve Velké Británii, v Kanadě nebo třeba v Nepálu se začínají tvořit hloučky lidí, kteří také chtějí nabídnout bohovi malou lžičku mléka. Vypuká to, čemu dnes vědci říkají davové šílenství.

Mléko mizelo ze lžiček jako zázrakem. Probudili se snad dávní bohové?
Mléko mizelo ze lžiček jako zázrakem. Probudili se snad dávní bohové?

Mléko už není

Nevídanou věc hlásí už v průběhu dopoledne obchody. V řadě z nich dochází během pár hodin k naprostému vykoupení mléka a až o třicet procent vyšší poptávku po něm hlásí i prodejci v dalších zemích.

Chrámy nezvládají nápor lidí a musí důsledně hlídat, aby se tlačenice nezvrhla v tragédii. Na ulicích se tak tvoří až kilometrové fronty a život v Novém Dillí se de facto zastaví. Zprávy o zázraku se začínají objevovat také v médiích.

Nejprve opatrně, pouze formou krátkých zmínek, ale jakmile se lidé začnou téměř dobývat do chrámů, televize už v podstatě neinformují o ničem jiném. Všichni přitom s napětím čekají na jediné:

Zda se vše potvrdí a hinduisté tak budou mít jasnou zprávu o tom, že je jejich víra správná a že o ní nemají pochybovat. Došlo nakonec k podivuhodému mizení mléka i na dalších místech?

Cítil boží přítomnost

Během odpoledne už je zřejmé, že se celá událost zapíše do historie. Dar mléka nabízí Ganéšovi v chrámech po celém světě miliony lidí. Na některých místech jsou ovšem skeptičtí a tvrdí, že dokud se zázrak nepodaří potvrdit, nemá takové šílenství smysl.

Své brány tak před lidmi zavírá například světoznámý bombajský chrám Siddhivinayak. Jenže i jeho kněží záhy kroutí nad zprávami přicházejícími z jiných posvátných míst. Tisíce svědků totiž tvrdí, že i z jejich lžic zmizelo nabízené mléko.

Většinou si ho prý vzal Ganéša, někdy ale i jiní bohové – Šiva, Parvati, Nandi a další. „Držel jsem plnou lžíci před sebou a najednou prostě zmizelo. Byl to zázrak. Pochopil jsem, že existuje Bůh.

Cítil jsem jeho přítomnost,“ popisuje Ind Anila Premji, který svůj dar nabízel Ganéšovi jen pár hodin poté, co došlo k prvnímu případu. Probudili se snad indičtí bohové k životu?

Dala si i soška v autě

Podobné příběhy, jako byl ten Anilův, přicházejí z celého světa. V hinduistickém chrámu v New Yorku mizí mléko ze lžičky podávané mladou indickou studentkou Manishou Lund.

Z kanadského Edmontonu zase přichází svědectví místního kněze Arana Veylana. „Nedokážu vysvětlit, co se s tím mlékem dělo, ale byla to lžíce po lžíci.

Při rychlosti dvou čajových lžiček za minutu po dobu 51,5 hodin, co bylo mléko od lidí nabízeno, muselo jít o téměř 30 litrů,“ vrtí hlavou Veylan. Další lidé zase upozorňují, že není ani nutné chodit do chrámu.

Mléko mizí i při podávání soškám, které mají lidé doma či na jiných místech.

„Jeden přední advokát v Malajsii naprosto ohromeně sledoval, jak kovový Ganéša připevněný k palubní desce jeho automobilu absorbuje šest čajových lžiček mléka,“ uvádí takový případ americká publicistka Archana Dongre.

Svědkem i nepálský král

Zajímavá je i rozmanitost svědků, kteří mizení mléka pozorují. Nechybí mezi nimi nejen kněží a obyčejní lidé, ale ani nejrůznější celebrity nebo třeba politici. Ganéšovi prý úspěšně podává mléko i tehdejší nepálský král Biréndra (1945–2001).

V některých případech navíc mizení mléka přihlíží celé skupiny lidí včetně obvykle zástupců médií.

„I skeptičtí novináři nabízeli sochám své lžíce naplněné mlékem a sledovali, jak mléko z ničeho nic mizí,“ potvrzuje americký badatel Philip Mikas.

Po dvou dnech, kdy nahlášených případů pomalu ubývá, je jasné, že právě došlo k něčemu naprosto unikátnímu. K něčemu, co by mohlo zásadním způsobem ovlivnit víru milionů lidí po celém světě.

Zprávy o aktuálních případech pomalu střídají analýzy a schyluje se na souboj názorů. Jaké teorie o mléčném zázraku dodnes v Indii kolují?

Také tehdejší nepálský král Biréndra prý Ganéšovi úspěšně podával mléko.
Také tehdejší nepálský král Biréndra prý Ganéšovi úspěšně podával mléko.

Opakující se zázrak?

Náboženští představitelé, vědci, politici i novináři. Ti všichni se pouští do vyhodnocování těch několika dnů a snaží se přesvědčit ostatní o tom, že právě jejich teorie o mléčném zázraku je správná. Hypotéza ortodoxních věřících se přitom nabízí:

Šlo o skutečný projev božských entit, které na nás dohlížejí. Dokládat to má, že k takovým incidentům – alespoň dle hinduisticých badatelů – dochází každých 100 let, obvykle pár dní po velkém hinduistickém festivalu, při kterém se slaví příchod Ganéši na Zemi.

Takové tvrzení má však mnoho odpůrců mimo jiné i z řad tehdejší indické vlády. Ministerstvo vědy a technologií dokonce sestavuje tým, který se v jednom z chrámů v Novém Dillí snaží zjistit, zda skutečně může dojít k mizení mléka, a pokud ano, co to způsobuje. Přichází nakonec s nějakým uvěřitelným racionálním vysvětlením?

Co na to vědci?

K překvapení ministerského týmu se ukazuje, že k mizení mléka skutečně dochází.

Přivolaní vědci vedení indickým skeptikem Prabirem Ghoshem (*1945) následně přichází s tvrzením, že má celá náboženská záhada poměrně jednoduché fyzikální vysvětlení.

Vlivem materiálu, ze kterého jsou sochy vyrobeny a dalších okolností prý dochází v některých případech k tzv. vzlínání, kdy kapalina dokáže vtéct do některých prostor i navzdory gravitaci.

Podle badatelů je takové chování mléka v blízkosti soch výjimečné, ale vzhledem k množství lidí, kteří během těch pár dnů mléko sochám nabízeli, je klidně možné, že se to ve stovkách případů stalo.

Opravdu by si ale takové množství lidí nevšimlo, že mléko prostě jen stéká za sochy a pod jejich nohy? Nebo šlo o ukázku silné davové sugesce, jak pro změnu tvrdí psychologové?

Související články
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz