Vystoupají na vrchol a rázem zapomenou na propocené tričko a bolestivé puchýře. Přímo před nimi se rozprostírá úchvatný výhled na německou krajinu. Počasí přeje, a tak vidí na desítky kilometrů daleko! Turisté právě dobyli Monte Kali!
Herec a spisovatel Jan Werich (1905–1980) v jedné ze svých pohádek vysvětluje, proč je moře slané. Tehdy viní kouzelný mlýnek, který ukradne chamtivý muž a netuší, jak ho zastavit. S hrůzou v očích hodí přístroj, jenž neúnavně chrlí sůl, pod mořskou hladinu.
To obyvatelé německého městečka Heringen, kam z Prahy dojedete za 4 hodiny, přesně ví, proč je jejich okolí nasáklé solí! Stačí zvednout oči.
Kilometrová procházka
Když v Hesensku začne firma K+S AG těžit takzvaný potaš neboli uhličitan draselný (používá se například pro výrobu skla), nikdo netuší, jaký to bude mít dopad na okolí.
Vedlejším produktem tohoto těžení je totiž chlorid sodný (NaCl neboli sůl), a tak vyvstává otázka, kam s ním.
V roce 1973 místní úřady povolí společnosti skladovat ho kousek za městem. Pořádně si zavaří, protože během 50 let nabobtná solná hromádka do děsivých rozměrů. Na výšku má 250 metrů, její vrchol se díky podloží nachází 530 metrů nad mořem!
Co se týče délky, museli bychom ujít více jak kilometr, šířka se pro změnu zastaví na 700 metrech.
Co s ní?
Každou hodinu se Monte Kali rozroste o neuvěřitelných 900 tun! Na vině je hbitý dopravníkový pás, jenž dominantu spojuje s 1,5 kilometru vzdáleným dolem. Hora zabírá 98 hektarů, což odpovídá patnácti stadionům na pražském Strahově.
Společnost má uzavřenou smlouvu až do roku 2030, co bude s hromadou dál, zatím netuší. Sůl se nemůže používat na vaření, protože obsahuje řadu nečistot.
A tak ji využívají alespoň silničáři, nicméně aby zlikvidovali celou Monte Kali, muselo by v Evropě mrznout nejméně stovky let.
Nabízí se sice varianta ukládání těžařského odpadu do země či rozpouštění v povrchové vodě. Druhou možnost ale nedávno zakáže německý soud.
Evropské Kilimandžáro
Celá oblast je soli zaslíbená, protože podobné „dárečky“ rostou v okolí jako houby po dešti. Žádná ale není tak velká jako Monte Kali, které se také přezdívá Kalimandžáro. Na její vrchol se dokonce pořádají exkurze se školeným průvodcem!
Halda totiž nabízí úchvatný pohled, a tak se sem ročně vypraví na 5000 turistů. Dominanta má ale odvrácenou tvář, velká koncentrace soli totiž devastuje místní faunu a floru.
Například přilehlá řeka Werra drží smutný rekord a její některé části jsou slanější než Baltské moře.
Rybáři si stěžují na úbytek ryb a dalších živočichů. Ti se totiž nedokáží na slanou krajinu adaptovat. Organizace na ochranu přírody upozorňují na masivní úbytek některých druhů bezobratlých.
Když započala těžba, napočítali bychom jich celou stovku, dnes se zastavil na pouhých třech druzích! Kvůli vyššímu obsahu NaCl je nepoužitelná také povrchová voda, což se odráží na celém ekosystému.