Tisíce lidí po celém světě trpí chronickým strachem ze žraloků. Takovým se rozhodně nedoporučuje cesta na exotický ostrov Fidži v Tichém oceánu.
V hlubinách kolem pobřeží prý totiž podle místních žije obří žraločí démon, se kterým není radno si zahrávat. Jde o nějakého prastarého kryptida, nebo o nějaký přízrak?
Australský reverend a zoolog Arthur J. Small (1853–1924) mává na své přátele v přístavu města Suva na jihovýchodě ostrova Vanua Levu v Oceánii. Společně s několika dalšími muži vyráží na cestu k sousednímu ostrovu Taveuni.
Klidné moře, mírný vítr a modré bezmračné nebe napovídá, že plavbu neohrozí žádné problémy. Arthur se posadí do skládacího křesla na palubě a začte se do knihy. Začíná se stmívat, když vtom se ozve hlasitá rána a plavidlo se začne nořit do vody.
Obří predátor
Reverend běží do podpalubí probudit kapitána, který rychle zhodnotí situaci a vykřikne jediné slovo: „Dokuwaqua!“ Námořníci okamžitě vědí, co mají dělat. Házejí do moře zásoby posvátného nápoje yaqona a opírají se do vesel.
Loď se prudce narovná a kolem se mihne dlouhý stín. Arthur J. Small stojí na zádi a s vytřeštěnýma očima zírá do zpěněných vln. Zahlédl snad právě vedle lodi tvora, který neměl existovat? Později se australský reverend o celém zážitku zmiňuje ve svém deníku.
A je zřejmé, že šlo o zkušenost, která mu v mysli zanechala nesmazatelnou stopu. „Poté, co se kutr s trhnutím vynořil, viděl jsem, jak žraločí bůh proplul kolem. V té tmě jsem toho mnoho neviděl, ale byl delší než náš kutr a jeho hlava připomínala želvu,“ píše.
Postrach domorodců
Záhadný tvor je doslova legendou a každý, kdo se na ostrovy vypraví, o něm nejméně jednou bezpochyby uslyší. Příběhů o setkání s ním jsou totiž desítky, stejně jako teorií o tom, co je vlastně tento vodní predátor zač a kde se v tomto exotickém ráji vzal.
Jak vypadá? Podle většiny svědků jde o tmavého obřího žraloka s tlamou plnou obrovských zubů a se světlými pruhy na kůži.
„Na délku má přes deset metrů, krátký krk, obří hřbetní ploutev a ocas jako velryba,“ popisuje tvora americký kryptozoolog George M. Eberhart s tím, že se podle dostupných svědectví může (pokud je hladový) chovat agresivně.
To ví moc dobře původní domorodci ze soustroví, kteří se podél ostrovů po staletí dopravovali v malých kánoích. Mohlo to být ale velmi nebezpečné. Dakuwaqua totiž kánoe vyhazoval do vzduchu a nešťastné domorodce požíral. Bylo možné se proti děsivému predátorovi nějak bránit?