První světová válka znamenala obrovský zlom v mnoha oblastech letectví nevyjímaje. A tak, když se nad Londýnem poprvé objevily německé vzducholodě, způsobilo to bezmála paniku.
Existuje však příběh, podle kterého se během jednoho konfliktu nad městem prohánělo i něco docela jiného. Spatřili tam britští piloti mimozemské pozorovatele?
Londýňané už to znají: Vyhlášení poplachu. Policisty, kteří nahánějí všechny chodce dovnitř budov a reflektory, které z různých míst města křižují tmavou oblohu a hledají hrozivé stíny tiše se vznášejících Zeppelinů.
Zpočátku se Britové německým korábům bránit nedokázali, a bomby shazované na město si braly životy bez sebemenšího odporu, tentokrát však už hřmí střelba protivzdušných baterií a ke svým strojům na vojenském letišti běží také několik stíhacích pilotů.
Chvíli to trvá, ale vzducholodě se hýbou pomalu, a tak je čas vyrazit městu na pomoc. Konečně! Vrtule běží a dvouplošníky stoupají k nebi. Piloti mžourající skrze letecké brýle do potemnělé oblohy hledají obrysy Zeppelinu, aby mohli zahájit palbu.
Někteří z nich ovšem spatří něco jiného. Něco, co rozhodně není vzducholoď a co zároveň nepřipomíná žádný používaný stroj. Narazili snad Britové při vzdušné bitvě nad Londýnem na plavidlo, které není z tohoto světa?
Vagón s obrácenými světly
Pátrání po vzducholodi pokračuje. Nejméně dva piloti se však během toho dostávají do blízkosti podivně se vznášejícího stroje, který jako by do celého výjevu vůbec nepatřil.
„Jeden z letců ho popsal, že vypadal jako železniční vagón s obrácenými světly směrem dolů,“ říká americký autor knihy o neidentifikovatelných létajících objektech první světové války Nigel Watson.
Jeden z pilotů nezaváhá a dostane se dostatečně blízko k neznámému plavidlu, aby na něj několikrát zkusil vystřelit ze svého osobního revolveru. Jeho snaha je ale marná.
Plavidlo se totiž pouze nakloní a neuvěřitelnou rychlostí odskočí do bezpečné vzdálenosti. „Objekt se vzdálil natolik, že se rázem ocitl z dostřelu,“ dodává Watson. Kde on sám k tomuto případu přišel a jak si ho vysvětluje?
Jeden případ z mnoha
Watson patří mezi zkušené ufology a historiky a dlouhodobě pracuje na získávání dokumentů, ke kterým má veřejnost jen omezený přístup.
V tomto případě pomohly složky válečné zpravodajské služby, které se v průběhu desetiletí dostaly až do kanceláře veřejných záznamů.
Nemalou měrou pomohl také dobový tisk, který však byl od roku 2015 poměrně přísně cenzurován. V každém případě případ ukazuje, že hlášení o neidentifikovatelných létajících objektech byla během první světové války, tedy o desetiletí dříve, než vznikl pojem létající talíř nebo UFO, poměrně běžná.
Za většinu skutečně mohly tiše se pohybující vzducholodě nebo letadla, která byla pro spoustu lidí stále víceméně neznámá. V tomto a některých jiných případech je to ale trochu jiné.
Vidíme, co chceme vidět?
Sám Watson upozorňuje, že i když byla řada pozorování vojenskou rozvědkou označena jako „špatně identifikovaná“, v případě londýnského setkání žádné oficiální vysvětlení neexistuje a celá záležitost brzy upadla v zapomnění.
Lze tak maximálně spekulovat o tom, co mohlo být tím podivným objektem, který piloti během bitvy spatřili. Šlo snad o nějakou halucinaci? Nebo v tom zmatku narazili jen na další vzducholoď osvětlenou reflektory namířenými z města?
Také Nigel Watson věří spíše v racionální vysvětlení. „Lidé mají tendenci vidět na obloze věci, které jsou značně v předstihu před současnou technologií dané doby, ale stále se nacházejí v mezích důvěryhodnosti a možnostech dané doby,“ tvrdí. Má pravdu?
Nebo mohlo jít nakonec opravdu o loď mimozemšťanů, kteří – jak mnoho záhadologů stále věří – z ústranní pozorují všechny velké lidské konflikty?