Před šesti lety došlo k letecké nehodě, při níž zemřeli vysocí představitelé polské armády a politiky. Oficiální závěrům, které vinu svalují na počasí a chybu pilota, však věří málokdo.
Do hry totiž vstupuje celá řada pochybností a důkazů, které nasvědčují tomu, že nehodu kdosi naplánoval. Ale kdo a proč?
Ta zpráva v mžiku obletěla celý svět. U západoruského Smolenska se 10. dubna 2010 před devátou hodinou tamního času zřítil polský vládní speciál.
Na jeho palubě se z Varšavy přepravovaly špičky polské vojenské a politické scény, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského (1949–2010). V Rusku chtějí uctít památku obětí katyňského masakru při příležitosti jeho 70. výročí. Místo toho se stávají obětí další krvavé tragédie, která otřese celým světem.
Podivné okolnosti
Na palubě letadla je 89 cestujících a 7 členů posádky. Nikdo z nich havárii nepřežije. Okamžitě se rozjíždí intenzivní vyšetřování, které ani šest let po nehodě nemá jednoznačný závěr.
Vysvětlení, které vinu přisuzuje pilotovi, jenž ve špatném počasí příliš riskoval, polská strana opakovaně zpochybňuje.
Kromě toho průběžně vyplouvají na povrch další a další podivné okolnosti ukazující na verzi, jíž se nová polská vláda neodvažuje vyslovit nahlas. Mnoho novinářů a soukromých badatelů však vznáší zcela opodstatněné otázky místo nich.
Stali se polští politici obětí atentátu? A pokud ano, kdo je jeho strůjcem?
Mnoho much jednou ranou
V roce 1940 sovětská tajná služba NKVD povraždila na 22 000 polských důstojníků a intelektuálů. Toto krveprolití vstupuje historie jako katyňský masakr.
Na letiště v nedalekém Smolensku počátkem dubna 2010 míří několik světových politiků a zástupy novinářů, aby vzdali hold jeho obětem.
Brzy ráno 10. února z Varšavy vzlétne vládní speciál Tupolev-Tu 154. Na jeho palubě je kromě prezidenta Lecha Kaczyńského i první dáma Polska, jeho žena Maria (1942–2010), šéf Národní bezpečnosti Aleksander Szczygło (1963–2010), náčelník Generálního štábu generál Franciszek Gągor (1951–2010), tři senátoři, 15 poslanců a ombudsman. Tito lidé zastávají hlavní politické a armádní funkce a představují to nejlepší z elity národa.
Kdyby kdokoliv chtěl ochromit vedení země a na čas ji uvrhnout do chaosu, nemohl by dostat lepší příležitost. Byla tedy nehoda letounu využitou šancí, nebo jen velmi tragickou náhodou?