S obrovskými kostmi dinosaurů se lidé setkávali už odpradávna. Staří Číňané věřili, že kosti patří drakům. V Evropě byly fosilie dinosaurů považovány za ostatky zvířat žijících před biblickou potopou.
Dnes díky systematickému výzkumu víme, že se jedná o živočichy, kteří Zemi vládli v období druhohor. Známo je více než 1500 druhů dinosaurů a stále přibývají další.
Hellboy
V roce 2015 přibyl další kus do skupiny „rohatých“ dinosaurů. Nově objevený tvor žil před 68 miliony let a byl pojmenován Regaliceratops peterhewsi.
Rodové jméno v překladu znamená „korunní rohatá hlava“ a odkazuje na vzhled dinosaura, druhové jméno zvíře dostalo po svém objeviteli, kterým byl geolog Peter Hews. Dinosaurus patří do čeledi Ceratopsidae, stejně jako dobře známý tricetatops.
Tito velcí býložraví tvorové žili v období křídy na relativně malém území Severní Ameriky. Pro „rohaté“ dinosaury je charakteristický malý roh v oblasti nosu a dva větší rohy nad očima. Typickým znakem je pak také kostěný límec za hlavou připomínající štít
Tyranosaurus vegetarián
Na území dnešní Patagonie se v období křídy proháněl dinosaurus velikosti malého koně. Odborníci z Buenos Aires na lokalitě Black Hill v Chille nalezli fosilie minimálně dvanácti jedinců. Většina z nich patří mláďatům, našly se ale i kosti dospělých dinosaurů.
Tvor byl pojmenován Chilesaurus diegosuarezi. Dinosaurus patří do skupiny teropodů – dvounohých pozemních predátorů. Většina dinosaurů z této skupiny byla stejně jako jeden z nejznámějších zástupců tyranosaurus, masožravá.
Chilesaurus se ale na rozdíl od většiny živil rostlinnou stravou. Odborníci tak soudí na základě plochých zubů, které podle nich sloužily ke žvýkání
rostlin.
Opeřenec, který nelétal
Fosilie tvora objeveného na severovýchodě Číny v provincii Liaoning patří do skupiny opeřených dinosaurů. Zvíře dorůstalo velikosti kolem dvou metrů a je tak zatím největším objeveným příslušníkem této skupiny.
Dinosaurus byl pojmenován Zhenyuanlong suni na základě nálezu perfektně zachovalé kostry dospělého jedince. Ostatky opeřence byly zakonzervovány tak dobře, že byla dokonce možná i rekonstrukce peří.
Díky odborníkům tak víme, jak Zhenyuanlong vypadal, od těch nejmenších peříček na hlavě a krku, až po dlouhá brka na ocase a křídlech.