Před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 se všichni dohadovali, zda křeslo v Bílém domě připadne republikánům, nebo demokratům. Vítěze politického klání však správně určili vybraní zástupci říše zvířat. Šlo o pouhou náhodu?
Rádi byste si vsadili na výsledek hokejového zápasu? Pak si nechte poradit od svého psa!
Zní to šíleně, ale přesně tak uvažovali lidé, kteří v loňském roce živočichům předkládali podobizny či jména Hillary Clinton (*1947) a Donalda Trumpa (*1946), aby zjistili, kterého z těchto kandidátů na prezidenta si zástupci fauny vyberou.
Možná to lze považovat za pouhou recesi, ale existuje všeobecné přesvědčení, že zvířata mají šestý smysl, který jim mimo jiné umožňuje předvídat budoucí dění.
Způsobila snad právě tato tajemná schopnost, že někteří živočichové za vítěze voleb označili současného amerického prezidenta?
Proč vyhrál Trumpův žralok?
Představitelé floridské Nova Southeastern University v září 2016 odchytnou dva žraloky. Jednoho označí za podporovatele Trumpa a druhého za příznivce Clintonové.
Od 26. září do 4. listopadu pak sledují, která z paryb uplave v Atlantském oceánu větší vzdálenost. Na konci se ukáže, že v neoficiálním závodě jednoznačně vede žralok zastupující Trumpa.
Ten uplave zhruba 1 049 kilometrů, zatímco šampion Clintonové urazí za stejnou dobu necelých 821 kilometrů. Měli výzkumníci při výběru žraloků pouze šťastnou ruku, nebo se za jejich volbou skrývá něco víc?
Zvířecí senzibilové?
Opice Geda bavící návštěvníky čínského letoviska Changsha v čínské provincii Hunan má na svém kontě několik úspěšných předpovědí. Například správně odhadla, že evropský fotbalový šampionát v roce 2016 vyhraje Portugalsko.
Tentokrát si měla vybrat, jestli spořádá trs banánů umístěný před podobiznami Trumpa nebo Clintonové. Geda se nejen vrhla na ovoce před republikánským kandidátem, ale jeho fotografii v životní velikosti navíc věnovala vlhký polibek.
Podobně úspěšně si počínala také indická akvarijní rybka Chanakya III, jejíž předchůdkyně správně určovaly výsledky kriketových zápasů. Ta podle některých zpráv třikrát, podle jiných dokonce sedmkrát, vyplula vždy směrem k portrétu úspěšného podnikatele.
Také polární medvěd Felix ze zoo v ruském Krasnojarsku dal přednost masu v dýni s Trumpovým jménem před stejným pokrmem v tykvi se jménem americké političky. Mohou snad mít tato zvířata nějaké jasnovidecké schopnosti?
Jak to dokážou?
V mnoha případech slouží chování živočichů jako výstraha před zemětřesením, nebo jinou katastrofou. Během druhé světové války prý někteří psi varovali své páníčky před náletem.
Skeptici takové projevy zvířat připisují tomu, že němé tváře zkrátka zaslechnou nějaký zvuk, který změní jejich chování.
„Často ale podobné objasnění vůbec nepřipadá v úvahu, jelikož předzvěst nastane mnohem dříve, než k události dojde,“ upozorňuje americký biochemik Rupert Sheldrake (*1942).
Pokud však zvířata mají dar jasnozřivosti, rozhodně nevidí do budoucnosti všechna. Například v případě amerických prezidentských voleb se zmýlila ruská tygřice Yunona i jindy úspěšná koza Boots, které si obě vybraly za svoji favoritku Clintonovou.
(Foto: https://www.youtube.com, https://www.sportdiver.com)