Na podzim roku 1871 se americký stát Wisconsin ocitne v plamenech. Nejničivější požár v historii Spojených států, známý jako Peshtigo Fire, zničí tisíce domovů, pohltí 1,3 milionu akrů lesa a připraví o život asi 2500 lidí.
Mezi tímto nezměrným utrpením se však objevuje příběh, který mnozí označují za zázrak. Zastavila při něm oheň sama Panna Marie?
Pro začátek příběhu se musíme v čase přesunout 12 let před osudný požár. Mladá belgická imigrantka Adele Brisse tehdy údajně na procházce v oblasti zvané Green Bay prožije mariánské zjevení.
„Mezi stromy začalo zářit jasné bílé světlo, z nějž vystoupila nádherná žena ve světlých šatech. Třásla jsem se a modlila,“ má Adele později svěřit místnímu knězi.
Žena, která je podle Adele samotnou Pannou Marií, ji má následně požádat, aby děti z okolí vyučovala o víře, a mladá dívka tak opravdu učiní. Opravdu následovala boží vůli?
Oheň přichází
Rodina Brissových na místě zjevení později postaví malou kapli, která je v roce 1861 rozšířena a stane se známou jako Kaple Panny Marie Pomocné.
Adele u ní během let skutečně založí školu a kaple se stane symbolem útěchy a údajně i centrem zázračných uzdravení. Ten největší zázrak má však přesto teprve přijít…
Dne 8. října 1871 vypukne v severním Wisconsinu požár, který během dvou dnů zničí většinu této části státu. Oheň se kvůli větru šíří velmi rychle a pohlcuje vše, co mu stojí v cestě.
Když se plameny přiblíží ke kapli v Green Bay, Adele a její následovníci tu shromáždí všechny lidi z okolí. Nemají šanci utéct, a zbývají jim tak jen modlitby…
![Ničivý požár usmrtil na 2,5 tisíce lidí.](http://epochalnisvet.cz/wp-content/uploads/2025/02/1-6-e1739179691463-768x473.jpg)
Co je zachránilo?
Podle svědků se následně stane něco neuvěřitelného – plameny zdánlivě nedokážou překročit hranice pozemku kaple! Oheň prý zuří všude okolo, kaple ani školy se však nedotkne, a všichni uvnitř tak bez úhony přežijí.
„Podíval jsem se doleva, doprava, i nad sebe, a neviděl jsem nic než oheň, zuřící a pokoušející se dostat k nám,“ popíše později děsivé okamžiky kanadský misionář Peter Pernin, který je v té době v kapli na návštěvě.
Skutečný rozsah zázraku je však patrný až následující ráno. Kolem kaple je naprostá pustina, vše v okruhu několika kilometrů shořelo na popel.
Posvátná půda však zůstala ušetřena, a stále se na ní zelená tráva a sem tam ji pokrývá spadané listí stromů. Místní událost okamžitě označí za zázrak. Zachránila je Panna Marie?
![Misionář Peter Pernin.](http://epochalnisvet.cz/wp-content/uploads/2025/02/2225447vystrizek.jpg)
Pochybuje i církev
Skeptici dnes poukazují na možnost, že kaple a její okolí mohly být ušetřeny díky specifickým přírodním podmínkám, například kvůli terénu a vlhkost půdy.
O zázraku přitom dlouhé roky pochybuje i samotná církev, a Adele se oficiálního uznání tak nemá šanci dožít. To totiž přijde až v roce 2010, a ještě se týká jen jejího prvního setkání s Pannou Marií.
![Zachránila věřící ukrývající se před ohněm sama Panna Marie?](http://epochalnisvet.cz/wp-content/uploads/2025/02/3-5-e1739179868221-768x470.jpg)
Biskup David Ricken z Green Bay k tomu prohlásí:„Události z roku 1859 vykazují paranormální povahu, a proto ze své pozice schvaluji toto zjevení jako hodné křesťanské víry.“ Dočkáme se podobného uznání i pro události z roku 1861? Nebo byly opravdu jen velkou shodou náhod a štěstí?