Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nikola Tesla: Pán blesků chtěl zbavit nebe kabelů

Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší.

Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno běžným komutátorem převádějícím tok elektřiny na jednosměrný proud.

Mezi přihlížejícími byl toho dne i student srbského původu Nikola Tesla (1856–1943). Mladíka těžkopádné zařízení sestaveno z řady drátěných kartáčků, které navíc sině jiskřilo, neokouzlilo. Právě naopak. Pokládal ho za zcela nepotřebné.

Střídavý proud šlo podle něj využít i bez přebytečného komutátoru. A tuto myšlenku si nenechal jenom pro sebe.

Naděje ve verších

Názor, jenž mladý Tesla, který patřil mezi nejlepší studenty, vyslovil před celou třídou, byl tou dobou zcela neslýchaný. Zbytek přednášky věnoval konzervativní profesor studentovu zostuzení.

„Pan Tesla jistě dovede ledacos, ale tohle se mu nepodaří. To, co navrhuje, je v podstatě perpetuum mobile, což je nemožná myšlenka.“ Student pod vlivem profesorovy autority nejdříve zaváhal, ale podle vlastních slov:

„brzy dospěl k názoru, že má pravdu“, a tak se do řešení složitého úkolu pustil se vším svým mladickým zápalem.

Hlavu si nad problémem lámal, ať už byl na studiích filozofie na Karlově univerzitě v Praze či jako elektrotechnický projektant v telegrafní ústředně v Budapešti. A právě zde mu u recitování Goetheho Fausta svitla naděje.

Nikola Tesla (Zdroj: Wikimedia Commons)
Nikola Tesla (Zdroj: Wikimedia Commons)

Dokázal svou pravdu

Ve své mysli Tesla nečekaně spatřil železný rotor, který se rychle otáčel v rotujícím magnetickém poli, generovaném dvěma nebo vícero střídavými proudy, které mají vůči sobě posunutou fázi.

Výjimečná schopnost vizualizace, kterou byl objevitel od narození obdařen, mu pomáhala vyvinout a zdokonalit vynálezy ještě předtím, než jeho myšlenky ulehly na papír.

V létě 1883, kdy Tesla pracoval ve Štrasburku, dotáhl svou práci do konce. Zkonstruoval první skutečný model indukčního motoru.

Praktickými pokusy, které vykonal, dokázal, jak moc se jeho profesor ve Štýrském Hradci ve střídavém proudu i v samotném studentovi mýlil.

Teslova mysl objevitele fungovala bravurně, schopnosti podnikatele ale pokulhávaly. Uvést objev do praxe, ve světě, v němž vládl stejnosměrný proud, nebyl snadný úkol.

Jelikož k tomu potřeboval finance a jelikož se investoři nehrnuli, Tesla usoudil, že s vynálezem musí za tím největším odborníkem na světě. A ten přebýval za velkou louží.

Tesla sbalil kufry a se čtyřmi centy, nějakými matematickými výpočty a doporučujícím dopisem v kapse zamířil k přístavu.

Zklamání z velikána

„Setkání s Edisonem bylo pro mne nezapomenutelnou událostí. Byl jsem ohromen tímto úžasným člověkem…“ líčil Srb první setkání se svým idolem Thomasem Alva Edisonem (1847–1931), v jehož firmě se po příchodu do Ameriky nechal zaměstnat. Sympatie byly vzájemné, tedy alespoň zpočátku.

Evropan se osvědčil a své úkoly ve firmě Edison Machine Works plnil na jedničku. Najít nejvhodnější způsob, jak svůj vynález, tedy indukční motor se střídavým proudem představit Edisonovi, se mu ale dlouho nedařilo.

A tak se s mužem, který rozzářil domácnosti, kvůli financím rozkmotřil, a vydal se vlastní cestou. Napříště už objevitelé nebudou přátelé, ale rivalové.

Zahloubaný vědec zachycen při pokusech s tvarem vinutí transformátoru. (Zdroj: Wikimedia Commons)
Zahloubaný vědec zachycen při pokusech s tvarem vinutí transformátoru. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Válka proudů

Vynálezce vzduchových brzd pro vlaky George Westinghouse (1846–1914) vstoupil do Teslova života v roce 1888. Ve střídavém proudu viděl potenciál a za milion dolarů zakoupil Teslovy patenty.

Nikola pod jeho křídly dále pracoval na vývoji motorů, generátorů a transformátorů. To ale není vše.

Zanedlouho dvojici zlákaly břehy mocné Niagary. Zde se rozhodli zrealizovat svůj projekt výstavby elektrické elektrárny. Výhody střídavého proudu byly nepopíratelné.

Třeba možnost přepravy elektřiny na větší vzdálenosti by redukovala spleť kabelů, která pokrývala nebe nad městy.

Domácnosti by už nemusely být propojeny vlastním kabelem přímo s elektrárnou, jak tomu bylo u stejnosměrného proudu. Tahle i mnohé další výhody dostávaly střídavý proud do popředí a dvojice brzy šlapala Edisonovu stejnosměrnému proudu na paty. Tesla byl generálem uprostřed „války proudů“.

Špinavá hra

Obratný obchodník Edison, který si chtěl udržet každý cent z prodeje patentů, spustil v duchu toho, že „koncept využití střídavého proudu je úžasný, ale naprosto nepraktický,“ obří antikampaň. A neštítil se dokonce ani vraždy.

Za účasti médií nutil toulavé kočky a psy pít z misek napojených na střídavý proud. Rána, která je zasáhla, byla nejenom bolestivá ale i smrtící. I když image střídavého proudu utrpěla, Tesla s Westinghousem to nevzdávali.

Zatímco Edison ve své laboratoři zbytečně trápil zvířátka, dvojice mu „ukradla“ možnost dodávat elektřinu na světovou výstavu v Chicagu v roce 1893 a o tři roky později dokončili výstavba elektrárny Adams I. s výkonem „neuvěřitelných“ 50 koňských sil u Niagarských vodopádů.

Návštěvníkem Teslovy laboratoře byl i spisovatel Mark Twain. (Zdroj: Wikimedia Commons)
Návštěvníkem Teslovy laboratoře byl i spisovatel Mark Twain. (Zdroj: Wikimedia Commons)

Vysoká ambice

Ve městečku Colorado Springs, kde si vědec vybudoval svou experimentální laboratoř, to nejednou jiskřilo na všechny strany. Tesla, který byl jakživ fascinován sílou blesků, je dokázal sám uměle vytvořit.

Zabýval se zde i elektrickými vlastnostmi Země, vodivou povahou nízkotlakového vzduchu, vykonával experimenty s vysokovýkonnými elektrickými oscilátory a vysokofrekvenčním elektrickým polem, dokonce byl přesvědčen, že nezvyklé signály, které zachytil, jsou komunikace s vyspělou civilizací ve vesmíru.

I když jsou výsledky jeho práce z Colorado Springs nejasné, jelikož se Tesla neobtěžoval zapisovat si podrobnosti z experimentů, do New Yorku se vrátil přesvědčen, že dokáže přenášet elektřinu na velké vzdálenosti, a to zcela bezdrátově.

Finanční podpora miliardáře Johna Pierponta Morgana (1837–1913) mu v tom měla pomoci.

Nedokončené dílo

Gigantická, futuristická Wardenclyffská věz, kterou Tesla s pomocí finančníka stavěl a která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny, každým dnem rostla. Když ale přišla na přetřes otázka peněz, projekt narazil na hamižnost.

Teslova představa o tom, že bude elektřinu produkovat všem lidem na světě, se Morganovi líbila, jen dokud nezjistil, že to chce Tesla dělat zadarmo! Tok peněz se zastavil, projekt zrušil a věž byla v roce 1917 zbořena. Tesla se ocitl v těžké finanční i životní situaci.

Zoufale potřeboval vynález, který by byl přinejmenším stejně významný jako indukční motor. Měl několik skvělých nápadů, ale žádný z nich nevyvolal tentýž úspěch.

Posledním patentem, který si Tesla připsal na své konto v roce 1928, bylo letadlo bez křídel a vrtulí s vertikálním vzletem a přistáním. S vynálezcem to už ale šlo dolu vodou a brzy se tento velikán v očích veřejnosti stal pouze stárnoucím podivínem.

Související články
Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik. Nejde jen o symbol, ale o „konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy, kdy každá koruna investovaná do vesmíru se mnohonásobně vrátí. Těch […]
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.   Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže […]
Toyota se má stát první automobilkou na světě, která vyšle vozidlo do vesmíru, konkrétně na Měsíc. Prototyp přetlakového vozítka pojmenované Lunar Cruiser absolvoval před pár dny první zkušební jízdu v terénu. Inženýři se tak připravují na další fázi projektu, informoval server Toyota Times News. Inspirována americkým závazkem vrátit se na Měsíc, pracuje Toyota na návrhu […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz