Tajemné geoglyfy na planině Nazca se rozprostírají v pouštní krajině Peru. Tvoří je desítky různých motivů. Badatelům se na záhadami opředené planině daří nacházet stále nové a nové geoglyfy. A nedávno k tomu došlo znovu.
Japonským vědcům se podařilo odhalit více než 140 dosud neznámých obrazců!
Obrazce na planině Nazca patří mezi nejznámější geoglyfy na světě. Protože jsou jasně rozpoznatelné jen při pohledu z nebe, vyvstává spolu s nimi celá řada otázek. Kdo je vytvořil? Jakým způsobem? A za jakým účelem?
Japonským badatelům z univerzity Jamagata se mělo nedávno podařit dostat se na horkou stopu….
Záhadný účel
Ohromné pouštní kresby na planině Nazca představují jednu z největších světových záhad.
„Tato vysoko položená holá planina je pokryta kresbami různých druhů ptáků, zvířat, nachází se zde obrazec pavouka, opice a velryby zabijáka, trojúhelníky, spirály a přes 13 tisíc přímých linek, z nichž některé jsou více než 40 kilometrů dlouhé a bez odchylky probíhají velmi členitým terénem,“ uvádí skotský spisovatel Richard Gordon (1947–2009).
Zvláštní je, že jde jen o velmi mělké prohloubeniny, které přežily staletí, přičemž moderní člověk si jich dlouhou dobu vůbec nevšiml. Podle současných vědeckých poznatků obrazce na planině Nazca vznikaly někdy mezi lety 500 př. n. l. a 500 n. l.
„Jak mohli Nazcané tak přesně vytvořit takto rozměrné obrazce, není jasné, a stejně tak nikdo nechápe, jaký byl jejich účel,“ poznamenává současný italský publicista a badatel Giulio Di Martino. Podaří se záhadu někdy objasnit?
Co říkají legendy?
Jednotlivé obrazce na planině Nazca jsou zřetelně vidět jen při pohledu z výšky, například z letadla. Právě tato skutečnost vede některé záhadology k přesvědčení, že je rozhodně nemohli vytvářet dávní obyvatelé Peru.
Jak by to dokázali bez použití moderní techniky?
„Někteří si v této souvislosti vybaví starověké legendy i Virakočích, mytických návštěvníků se světlou pokožkou, vousy, nazrzlými vlasy a nadpřirozenými schopnostmi, kteří údajně v těchto končinách založili civilizaci a byli schopni vzduchoplavby,“ připomíná Giulio Di Martino.
Podle něj jsou nejneobvyklejší geoglyfy ty, které představují pavouka, různé druhy ptáků (mimo jiné kondora či kolibříka) a další zvířata; některé lidské postavy jsou navíc zachyceny se zvláštní světelnou aurou kolem hlavy.
Jsou tu i rovné linie, z nichž některé měří na délku až osm kilometrů a jsou neuvěřitelně přesné, bez větších odchylek. Aby byla záhada ještě větší, tak většina ze zde vyobrazených zvířat se prý v této oblasti Jižní Ameriky vůbec nevyskytuje.
„Slavný „pavouk“ patří například do jedné z nejvzácnějších skupin pavoukovců na světě, která žije pouze v nejobtížněji přístupných částech amazonské džungle a vyznačuj se neobvyklým reprodukčním orgánem viditelným pouze pod mikroskopem,“ dodává Giulio Di Martino. Jak se o něčem takovém tvůrci záhadných geoglyfů mohli dozvědět?
Souvislost s mimozemšťany?
Někdy se spekuluje o tom, že obrazce nevytvořili lidé, ale mimozemšťané. Geoglyfy údajně měly sloužit jako naváděcí znamení pro jejich vesmírné lodě, které v Nazce přistávaly. To ale ostře odmítá například Český klub skeptiků Sisyfos:
„Výklad je to nelogický nejen proto, že žádné důkazy o existenci mimozemšťanů nebo o jejich návštěvě Země neexistují, ale i proto, že pro vytvoření obrazů pozemských tvorů by neměli mimozemšťané žádný důvod, navíc by při přistávání obrazce jistě poškodili.“ Nesrozumitelné by bylo údajně i to, že se linie táhnou různými směry a často se křižují.
„Ani dlouhé přetrvávání linií není dnes záhadou: na povrchu kamenů se vlivem jen minimální vlhkosti a slunečního záření vytvořila souvislá kůra, která zabránila další erozi a vytvoření prachu, který by při větru mohl výtvory překrýt,“ uvádí Sisyfos.
Ještě jiným argumentem proti mimozemskému původu je prý skutečnost, že styl obrazců odpovídá uměleckým dílům tehdejších jihoamerických kultur. Kdo má pravdu?
Fenomenální úspěch
Archeologové v průběhu let nacházejí na planině Nazca stále nové a nové obrazce. Před několika měsíci obletěla světová média informace o dalším podobném úspěchu.
Za ním stojí japonští badatelé z univerzity Jamagata, které vedl expert na kulturní antropologii a archeologii Masato Sakai.
Vědci využívali při své práci ty nejmodernější metody, včetně satelitního snímkování, ale opomenuta nezůstala ani terénní práce. Výsledky pak nechali analyzovat umělou inteligencí od IBM. To, co následovalo, předčilo všechna očekávání.
Vědci totiž zjistili, že se jim podařilo na planině Nazca odhalit více než 140 nových obrazců, které pochází přibližně z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a rokem 300. Některé z nich zobrazují různá zvířata (je zde vidět ryba, kočka či lama – pozn. red.), jiná zase lidské postavy.
Jeden geoglyf dokonce ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi. Proč to zde někdo vytvořil?
Hledá se pravda
Nejstarší nově odhalené obrazce (100 př. n. l. – 100) jsou nazývány Typem B a mají délku do 50 metrů.
O něco mladší obrazce (rok 100– 300) pak spadají do Typu A, délku 50 metrů přesahují a patří mezi ně i jeden z největších geoglyfů měřící přes 100 metrů. Badatelé jsou přesvědčeni, že větší obrazce Typu A, často znázorňující zvířata, byly rituálními místy, kde kdysi docházelo k obřadům, zatímco menší obrazce Typu B, jež byly nalezeny podél cest, sloužily pro orientaci cestovatelů, snad směrem k větším geoglyfům, kde se lidé mohli shromažďovat.
Jednoznačně prokázáno to však není. Jde stále jen o spekulace. „V každém případě je to ale pozoruhodný, poetický druh úspěchu:
téměř nepochopitelně pokročilý myslící systém vytvořený moderními lidmi umožňuje odhalit dosud nepochopitelný symbolický systém vytvořený lidmi z dávných dob,“ poznamenává současný australský publicista Peter Dockrill. Podaří se někdy najít odpovědi na všechny otázky spjaté s planinou Nazca?