Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nové geoglyfy na planině Nazca: Co odhalily poslední výzkumy?

Tajemné geoglyfy na planině Nazca se rozprostírají v pouštní krajině Peru. Tvoří je desítky různých motivů. Badatelům se na záhadami opředené planině daří nacházet stále nové a nové geoglyfy. A nedávno k tomu došlo znovu.

Japonským vědcům se podařilo odhalit více než 140 dosud neznámých obrazců!

Obrazce na planině Nazca patří mezi nejznámější geoglyfy na světě. Protože jsou jasně rozpoznatelné jen při pohledu z nebe, vyvstává spolu s nimi celá řada otázek. Kdo je vytvořil? Jakým způsobem? A za jakým účelem?

Japonským badatelům z univerzity Jamagata se mělo nedávno podařit dostat se na horkou stopu….

Záhadný účel

Ohromné pouštní kresby na planině Nazca představují jednu z největších světových záhad.

„Tato vysoko položená holá planina je pokryta kresbami různých druhů ptáků, zvířat, nachází se zde obrazec pavouka, opice a velryby zabijáka, trojúhelníky, spirály a přes 13 tisíc přímých linek, z nichž některé jsou více než 40 kilometrů dlouhé a bez odchylky probíhají velmi členitým terénem,“ uvádí skotský spisovatel Richard Gordon (1947–2009).

Zvláštní je, že jde jen o velmi mělké prohloubeniny, které přežily staletí, přičemž moderní člověk si jich dlouhou dobu vůbec nevšiml. Podle současných vědeckých poznatků obrazce na planině Nazca vznikaly někdy mezi lety 500 př. n. l. a 500 n. l.

„Jak mohli Nazcané tak přesně vytvořit takto rozměrné obrazce, není jasné, a stejně tak nikdo nechápe, jaký byl jejich účel,“ poznamenává současný italský publicista a badatel Giulio Di Martino. Podaří se záhadu někdy objasnit?

Jeden nově odhalený geoglyf ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi.
Jeden nově odhalený geoglyf ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi.

Co říkají legendy?

Jednotlivé obrazce na planině Nazca jsou zřetelně vidět jen při pohledu z výšky, například z letadla. Právě tato skutečnost vede některé záhadology k přesvědčení, že je rozhodně nemohli vytvářet dávní obyvatelé Peru.

Jak by to dokázali bez použití moderní techniky?

„Někteří si v této souvislosti vybaví starověké legendy i Virakočích, mytických návštěvníků se světlou pokožkou, vousy, nazrzlými vlasy a nadpřirozenými schopnostmi, kteří údajně v těchto končinách založili civilizaci a byli schopni vzduchoplavby,“ připomíná Giulio Di Martino.

Podle něj jsou nejneobvyklejší geoglyfy ty, které představují pavouka, různé druhy ptáků (mimo jiné kondora či kolibříka) a další zvířata; některé lidské postavy jsou navíc zachyceny se zvláštní světelnou aurou kolem hlavy.

Jsou tu i rovné linie, z nichž některé měří na délku až osm kilometrů a jsou neuvěřitelně přesné, bez větších odchylek. Aby byla záhada ještě větší, tak většina ze zde vyobrazených zvířat se prý v této oblasti Jižní Ameriky vůbec nevyskytuje.

„Slavný „pavouk“ patří například do jedné z nejvzácnějších skupin pavoukovců na světě, která žije pouze v nejobtížněji přístupných částech amazonské džungle a vyznačuj se neobvyklým reprodukčním orgánem viditelným pouze pod mikroskopem,“ dodává Giulio Di Martino.  Jak se o něčem takovém tvůrci záhadných geoglyfů mohli dozvědět?

Souvislost s mimozemšťany?

Někdy se spekuluje o tom, že obrazce nevytvořili lidé, ale mimozemšťané. Geoglyfy údajně měly sloužit jako naváděcí znamení pro jejich vesmírné lodě, které v Nazce přistávaly. To ale ostře odmítá například Český klub skeptiků Sisyfos:

„Výklad je to nelogický nejen proto, že žádné důkazy o existenci mimozemšťanů nebo o jejich návštěvě Země neexistují, ale i proto, že pro vytvoření obrazů pozemských tvorů by neměli mimozemšťané žádný důvod, navíc by při přistávání obrazce jistě poškodili.“ Nesrozumitelné by bylo údajně i to, že se linie táhnou různými směry a často se křižují.

„Ani dlouhé přetrvávání linií není dnes záhadou: na povrchu kamenů se vlivem jen minimální vlhkosti a slunečního záření vytvořila souvislá kůra, která zabránila další erozi a vytvoření prachu, který by při větru mohl výtvory překrýt,“ uvádí Sisyfos.

Ještě jiným argumentem proti mimozemskému původu je prý skutečnost, že styl obrazců odpovídá uměleckým dílům tehdejších jihoamerických kultur. Kdo má pravdu?

Docházelo v minulosti na tomto místě k tajemným rituálům?
Docházelo v minulosti na tomto místě k tajemným rituálům?

Fenomenální úspěch

Archeologové v průběhu let nacházejí na planině Nazca stále nové a nové obrazce. Před několika měsíci obletěla světová média informace o dalším podobném úspěchu.

Za ním stojí japonští badatelé z univerzity Jamagata, které vedl expert na kulturní antropologii a archeologii Masato Sakai.

Vědci využívali při své práci ty nejmodernější metody, včetně satelitního snímkování, ale opomenuta nezůstala ani terénní práce. Výsledky pak nechali analyzovat umělou inteligencí od IBM. To, co následovalo, předčilo všechna očekávání.

Vědci totiž zjistili, že se jim podařilo na planině Nazca odhalit více než 140 nových obrazců, které pochází přibližně z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a rokem 300. Některé z nich zobrazují různá zvířata (je zde vidět ryba, kočka či lama – pozn. red.), jiná zase lidské postavy.

Jeden geoglyf dokonce ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi. Proč to zde někdo vytvořil?

Hledá se pravda

Nejstarší nově odhalené obrazce (100 př. n. l. – 100) jsou nazývány Typem B a mají délku do 50 metrů.

O něco mladší obrazce (rok 100– 300) pak spadají do Typu A, délku 50 metrů přesahují a patří mezi ně i jeden z největších geoglyfů měřící přes 100 metrů.  Badatelé jsou přesvědčeni, že větší obrazce Typu A, často znázorňující zvířata, byly rituálními místy, kde kdysi docházelo k obřadům, zatímco menší obrazce Typu B, jež byly nalezeny podél cest, sloužily pro orientaci cestovatelů, snad směrem k větším geoglyfům, kde se lidé mohli shromažďovat.

Jednoznačně prokázáno to však není. Jde stále jen o spekulace.  „V každém případě je to ale pozoruhodný, poetický druh úspěchu:

téměř nepochopitelně pokročilý myslící systém vytvořený moderními lidmi umožňuje odhalit dosud nepochopitelný symbolický systém vytvořený lidmi z dávných dob,“ poznamenává současný australský publicista Peter Dockrill. Podaří se někdy najít odpovědi na všechny otázky spjaté s planinou Nazca?

Nazcou se zabýval i slavný záhadolog Erich von Däniken.
Nazcou se zabýval i slavný záhadolog Erich von Däniken.
Související články
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz