Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Nové geoglyfy na planině Nazca: Co odhalily poslední výzkumy?

Tajemné geoglyfy na planině Nazca se rozprostírají v pouštní krajině Peru. Tvoří je desítky různých motivů. Badatelům se na záhadami opředené planině daří nacházet stále nové a nové geoglyfy. A nedávno k tomu došlo znovu.

Japonským vědcům se podařilo odhalit více než 140 dosud neznámých obrazců!

Obrazce na planině Nazca patří mezi nejznámější geoglyfy na světě. Protože jsou jasně rozpoznatelné jen při pohledu z nebe, vyvstává spolu s nimi celá řada otázek. Kdo je vytvořil? Jakým způsobem? A za jakým účelem?

Japonským badatelům z univerzity Jamagata se mělo nedávno podařit dostat se na horkou stopu….

Záhadný účel

Ohromné pouštní kresby na planině Nazca představují jednu z největších světových záhad.

„Tato vysoko položená holá planina je pokryta kresbami různých druhů ptáků, zvířat, nachází se zde obrazec pavouka, opice a velryby zabijáka, trojúhelníky, spirály a přes 13 tisíc přímých linek, z nichž některé jsou více než 40 kilometrů dlouhé a bez odchylky probíhají velmi členitým terénem,“ uvádí skotský spisovatel Richard Gordon (1947–2009).

Zvláštní je, že jde jen o velmi mělké prohloubeniny, které přežily staletí, přičemž moderní člověk si jich dlouhou dobu vůbec nevšiml. Podle současných vědeckých poznatků obrazce na planině Nazca vznikaly někdy mezi lety 500 př. n. l. a 500 n. l.

„Jak mohli Nazcané tak přesně vytvořit takto rozměrné obrazce, není jasné, a stejně tak nikdo nechápe, jaký byl jejich účel,“ poznamenává současný italský publicista a badatel Giulio Di Martino. Podaří se záhadu někdy objasnit?

Jeden nově odhalený geoglyf ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi.
Jeden nově odhalený geoglyf ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi.

Co říkají legendy?

Jednotlivé obrazce na planině Nazca jsou zřetelně vidět jen při pohledu z výšky, například z letadla. Právě tato skutečnost vede některé záhadology k přesvědčení, že je rozhodně nemohli vytvářet dávní obyvatelé Peru.

Jak by to dokázali bez použití moderní techniky?

„Někteří si v této souvislosti vybaví starověké legendy i Virakočích, mytických návštěvníků se světlou pokožkou, vousy, nazrzlými vlasy a nadpřirozenými schopnostmi, kteří údajně v těchto končinách založili civilizaci a byli schopni vzduchoplavby,“ připomíná Giulio Di Martino.

Podle něj jsou nejneobvyklejší geoglyfy ty, které představují pavouka, různé druhy ptáků (mimo jiné kondora či kolibříka) a další zvířata; některé lidské postavy jsou navíc zachyceny se zvláštní světelnou aurou kolem hlavy.

Jsou tu i rovné linie, z nichž některé měří na délku až osm kilometrů a jsou neuvěřitelně přesné, bez větších odchylek. Aby byla záhada ještě větší, tak většina ze zde vyobrazených zvířat se prý v této oblasti Jižní Ameriky vůbec nevyskytuje.

„Slavný „pavouk“ patří například do jedné z nejvzácnějších skupin pavoukovců na světě, která žije pouze v nejobtížněji přístupných částech amazonské džungle a vyznačuj se neobvyklým reprodukčním orgánem viditelným pouze pod mikroskopem,“ dodává Giulio Di Martino.  Jak se o něčem takovém tvůrci záhadných geoglyfů mohli dozvědět?

Souvislost s mimozemšťany?

Někdy se spekuluje o tom, že obrazce nevytvořili lidé, ale mimozemšťané. Geoglyfy údajně měly sloužit jako naváděcí znamení pro jejich vesmírné lodě, které v Nazce přistávaly. To ale ostře odmítá například Český klub skeptiků Sisyfos:

„Výklad je to nelogický nejen proto, že žádné důkazy o existenci mimozemšťanů nebo o jejich návštěvě Země neexistují, ale i proto, že pro vytvoření obrazů pozemských tvorů by neměli mimozemšťané žádný důvod, navíc by při přistávání obrazce jistě poškodili.“ Nesrozumitelné by bylo údajně i to, že se linie táhnou různými směry a často se křižují.

„Ani dlouhé přetrvávání linií není dnes záhadou: na povrchu kamenů se vlivem jen minimální vlhkosti a slunečního záření vytvořila souvislá kůra, která zabránila další erozi a vytvoření prachu, který by při větru mohl výtvory překrýt,“ uvádí Sisyfos.

Ještě jiným argumentem proti mimozemskému původu je prý skutečnost, že styl obrazců odpovídá uměleckým dílům tehdejších jihoamerických kultur. Kdo má pravdu?

Docházelo v minulosti na tomto místě k tajemným rituálům?
Docházelo v minulosti na tomto místě k tajemným rituálům?

Fenomenální úspěch

Archeologové v průběhu let nacházejí na planině Nazca stále nové a nové obrazce. Před několika měsíci obletěla světová média informace o dalším podobném úspěchu.

Za ním stojí japonští badatelé z univerzity Jamagata, které vedl expert na kulturní antropologii a archeologii Masato Sakai.

Vědci využívali při své práci ty nejmodernější metody, včetně satelitního snímkování, ale opomenuta nezůstala ani terénní práce. Výsledky pak nechali analyzovat umělou inteligencí od IBM. To, co následovalo, předčilo všechna očekávání.

Vědci totiž zjistili, že se jim podařilo na planině Nazca odhalit více než 140 nových obrazců, které pochází přibližně z doby mezi 1. stoletím před naším letopočtem a rokem 300. Některé z nich zobrazují různá zvířata (je zde vidět ryba, kočka či lama – pozn. red.), jiná zase lidské postavy.

Jeden geoglyf dokonce ukazuje dvouhlavého hada požírajícího dva lidi. Proč to zde někdo vytvořil?

Hledá se pravda

Nejstarší nově odhalené obrazce (100 př. n. l. – 100) jsou nazývány Typem B a mají délku do 50 metrů.

O něco mladší obrazce (rok 100– 300) pak spadají do Typu A, délku 50 metrů přesahují a patří mezi ně i jeden z největších geoglyfů měřící přes 100 metrů.  Badatelé jsou přesvědčeni, že větší obrazce Typu A, často znázorňující zvířata, byly rituálními místy, kde kdysi docházelo k obřadům, zatímco menší obrazce Typu B, jež byly nalezeny podél cest, sloužily pro orientaci cestovatelů, snad směrem k větším geoglyfům, kde se lidé mohli shromažďovat.

Jednoznačně prokázáno to však není. Jde stále jen o spekulace.  „V každém případě je to ale pozoruhodný, poetický druh úspěchu:

téměř nepochopitelně pokročilý myslící systém vytvořený moderními lidmi umožňuje odhalit dosud nepochopitelný symbolický systém vytvořený lidmi z dávných dob,“ poznamenává současný australský publicista Peter Dockrill. Podaří se někdy najít odpovědi na všechny otázky spjaté s planinou Nazca?

Nazcou se zabýval i slavný záhadolog Erich von Däniken.
Nazcou se zabýval i slavný záhadolog Erich von Däniken.
Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá