Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní.
Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!
Na severu Bornea, třetího největšího ostrova světa, který leží v jihovýchodní Asii, kolují zvěsti o zvláštních tvorech. Domorodci tam vyprávějí o setkáních s obřími žábami. Až tři metry dlouhými!
Mají mohutnou krokodýlí hlavu, slizké tělo, mohutné nohy a nemají ocas. Mezi lety 1976 a 1985 se objevily desítky zpráv od svědků tvrdících, že se tvor pokusil i zaútočit.
Stejné zážitky mají i domorodí Ibanové v oblasti Sarawaku na severozápadě ostrova či lidé malajského kmene Dusun z jihu Bornea. Americký badatel Loren Coleman ve své knize zmiňuje:
„Domorodý folklór často obsahuje zmínky o obřích tvorech, které mohou být založeny na pozorování reálných, byť často přehnaně popisovaných zvířat.“
Čínský incident
Léto roku 1987 přineslo další záhadu. Vědci z Pekingské univerzity prováděli výzkum u jezírek nedaleko Wuhanu. Najednou se z vody vynořili tři obrovští tvorové a zamířili k nim. Měli šedivě bílou kůži a tlamy až dva metry dlouhé. Oči větší než misky na rýži.
Jedno ze zvířat otevřelo tlamu a vystřelilo nečekaně dlouhý jazyk, popadlo stojan na kameru a spolklo jej. Co to bylo? Jedna z teorií připomíná, že oblast je domovem čínské obří salamandry. Byla to ona?
Velemlok čínský (Andrias davidianus) může dorůst až 1,8 metru. Je největším žijícím obojživelníkem světa. Jeho náhlé objevení může být pro pozorovatele opravdu překvapivé, je ale možné, aby jej odborníci nepoznali?

Obří žábu hlásí Ohio i Peru
Borneo a Čína nejsou jediná místa, kde se tyto záhadné bytosti údajně vyskytují. Podobná stvoření byla hlášena i ve státě Ohio, na východě Spojených států. Lovelandská žába měla být žabím humanoidem vysokým zhruba metr.
Poprvé ji u města Loveland na jihozápadě státu Ohio viděli v roce 1955. V roce 1972 tu na podivného tvora narazil policista a oznámil to kolegovi. Třetí pozorování žabího muže lidé hlásili v roce 2016. Podobné příběhy znějí z And, z oblasti Peru a Ekvádoru.
V obou oblastech přitom žijí velké druhy žab – v Ohiu žába volská (Lithobates catesbeianus) a v Andách vodnice posvátná (Telmatobius culeus), známá jako „vodní žába z jezera Titicaca“. Jejich velikost ovšem dosahuje maximálně desítek centimetrů.

Vědecké vysvětlení nebo tajemná pravda?
Vědci nabízejí různá vysvětlení záhady tzv. Krokodýlích žab. Někteří hovoří o mylných pozorováních krokodýlů bez ocasu. Jiní tvrdí, že jde skutečně o neznámý druh žab, jejichž velikost ale svědci přehánějí. Mnozí kryptozoologové ovšem mají jasno:
jde podle nich o příslušníky rodu Mastodonsaurus – pravěké ještěry připomínající obří žáby, kteří přežili do dnešních dní. Dosahovali délky více než čtyři metry a oficiálně vyhynuli před miliony let.
Vyhynuli ale určitě? Nenapovídají obdobné zprávy z různých koutů světa o tom, že to není tak jednoznačné?
