Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Paranormální coloradský hotel Stanley: Když se bojí i král hororů!

Kroky na chodbách, když tam zrovna nikdo není. Předměty padající z polic. Plácání dlaněmi o stěny vašeho pokoje tak prudké a náhlé, až leknutím nadskočíte z postele.

A dětský hlásek odkudsi zpoza dveří volá maminku… Vítejte v hotelu Stanley, místě fascinujícím milovníky nadpřirozena už desítky let!

Nevšední zážitky mezi zdmi Stanleyho jsou dobře zdokumentovány v amerických televizních pořadech Po stopách duchů či Lovci přízraků. S druhými jmenovanými se vydá lovit paranormální jevy i hollywoodský scénárista a spisovatel Kamran Pasha.

Zná totiž video z dřívějška, na němž šéf týmu Grant Wilson (*1974) sedí v pokoji č. 1302 a levituje před ním stolek.

Pasha se ocitá při natáčení dalšího dílu na tom samém místě a ověří si, že stůl je zde natolik masivní a těžký, že by jej Wilson nemohl uzvednout vlastní silou.

Vyzbrojena přístroji na měření přítomnosti tajemných sil tu skupina pokládá otázky do prázdna a následně  poslouchá, jestli na nahrávce nezazní odpověď. Pasha ztuhne, když uslyší mužský hlas skrze praskání a šumění jasně říkat: „Nenávidím vás.

Jsem rozzuřený.“ Nikdo jiný však v místnosti nepromluvil. Zeptá se proto:„Jsi tady lapený?“ „Můžu kdykoliv odejít,“ zmrazí jej znovu hlas na audionahrávce. Nemohli si z Pashy zkušení záhadologové jen vystřelit, předem připravit odpovědi na otázky? Ale jak by mohli vědět, na co se bude zrovna on ptát?

Noc v hotelu Stanley kdysi vyděsila i krále hororů.
Noc v hotelu Stanley kdysi vyděsila i krále hororů.

Mrtví se někdy vracejí

Přístroje měřící elektromagnetické pole v hotelu Stanley ukazují mimořádně vysoké hodnoty na více místech. Pokoj 401 je proslulý tím, že se zde sám od sebe otevírá prosklený kabinet a občas z něj vypadne i nějaké nádobí a rozbije se.

Prý tu dříve bydlíval jistý Lord Dunraven, aristokrat proslulý mnohými milostnými avantýrami. Údajně tu příslušnice něžného pohlaví dodnes štípe do pozadí. V pokoji č.

428 má hostům v noci u postele postávat muž v kovbojském klobouku, nechvalnou pověst získalo také hlavní schodiště hotelu, na němž roku 2016 vyfotili nevysvětlitelné zjevení připomínající ducha.

Mezi nejbizarnější zdejší entity pak jistě patří přízrak jménem Eddie, přezdívaný Smraďoch, protože prý vydává silný zápach v různých částech budovy. Zvláštní dvojice přízraků sídlí také v hudebním sále.

Jedním z nich je Paul, duch, který má v době zavíračky pošťuchovat lidi a šeptat, ať „vypadnou.“ Společnost mu tu dělá tulačka Lucy, komunikující s lovci záhad prostřednictvím blikajících žárovek.

Člověk by skoro řekl, že ve Stanleym sídlí stejně duchů jako hostů, jde o velmi pestrou sestavu! Jedná se snad o zesnulé zaměstnance a hosty?

Noční směna

Americkému vynálezci Freelanu O. Stanleymu (1849–1940) přinesly jeho fotografické desky (předchůdkyně fotografického filmu – pozn. red.) obrovské jmění. Jak už to tak ale bývá, zdraví si koupit nemohl.

Stanley se nakazí tuberkulózou, a proto se rozhodne opustit domov v Massachussetts a i s manželkou Florou se přesouvají tam, kde mu sušší ovzduší může zajistit delší život – do coloradských hor.

Činorodý muž nevydrží v klidu, brzy zde vybuduje vodní elektrárnu a nakonec i velkolepý hotel nesoucí jeho jméno.

4. července 1909 se hotel Stanley otevírá veřejnosti, která je ohromena velkolepostí, luxusem a také zavedenou elektřinou, což v té době vůbec není běžné. O dva roky později dochází k nejznámější nehodě spojené se Stanleym.

Po výpadku elektřiny je personál nucen všude rozsvítit plynové lampy. Pokojská Elizabeth Wilson tak činí i za dveřmi č. 217, když se ozve ohlušující exploze!

Žena jako zázrakem přežije, propadne se podlahou do prvního patra a zláme si při tom oba kotníky. Novinové zprávy způsobí zmatek, přeživší jsou zde vydáváni za oběti, ve skutečnosti ale nikdo nezemřel!

Přesto se začínají šířit zvěsti, že tu něco není v pořádku, říká se, že v pokoji 217 nachází návštěvníci své věci vybalené a někdo jim zhasíná světlo. To už je Elizabeth Wilson po smrti, pokračuje snad dál ve svých směnách? Hostů tak v hotelu postupně ubývá…

Hudební sál hotelu Stanley patří k místům s častou paranormální aktivitou
Hudební sál hotelu Stanley patří k místům s častou paranormální aktivitou

Osvícení

Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel (měl v té době za sebou pouze Carrie a Prokletí Salemu – pozn. red.) Stephen King (*1947) trápil se svou novou knihou.

Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Místní jim dají tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu.

Kingovi to přijde jako dobrý nápad a tak si to šinou vzhůru klikatými silnicemi, dokud nenarazí na majestátně působící hotel Stanley. Jenže zatímco se manželé ubytovávají, všichni ostatní hotel opouští. Na zimu se bude zavírat.

Zaskočení Kingovi tam tak zůstávají tu noc jako jediní hosté. King večer bloumá po dlouhých prázdných chodbách obří budovy. Později sedí s manželkou u večeře dole v rozlehlé jídelně.

Kromě jejich stolu jsou všude židle nahoře, reproduktory hrají starou orchestrální hudbu, která se přízračně rozléhá mezi stěnami. „Říkal jsem si, že tenhle hotel mi seslalo samo nebe.

Když jsem šel spát, měl jsem knihu v hlavě skoro hotovou,“ vzpomíná po letech King.

Nespavost

Pokud King před spánkem myslel na dar z nebes, během noci mu myšlenky bloudily na mnohem temnějších místech. „Zdálo se mi, že můj tříletý syn běhá po chodbách hotelu, vyděšeně se otáčí za sebe a s očima vytřeštěnýma řve křičí hrůzou.

Probudil jsem se zpocený a s takovým cuknutím, že jsem málem spadl z postele. Zapálili jsem si pak cigaretu a koukal z okna na hory.

Ta noční můra byla posledním impulsem k tomu, abych začal psát.“ A tak King tvoří a vzniklá kniha nazvaná Osvícení se zařadí k jeho mistrovským dílům. Později podle ní natočí neméně úspěšný film režisér Stanley Kubrick (1928–1999).

Vizuální ozvěny legendárního snímku si v hotelu návštěvníci užívají dodnes. Nejen pokud jde o interiéry.

Vzpomínáte na labyrint z živého plotu, v němž pronásleduje šílený Jack Torrance v brilantním podání Jacka Nicholsona (*1937) svého synka Dannyho?

Tak přesně ten tu nechávají roku 2015 postavit před hlavním vchodem! Fanoušci záhad se ale ptají: neměli by být v tomto směru opatrnější? Co když se tu k životu proberou i další hororové výjevy z Osvícení? Co když tentokrát nebudou lidi pronásledovat jen ve snech, ale i v realitě?

Hrává v hotelu na klavír duch Flory Stanley, manželky zakladatele?
Hrává v hotelu na klavír duch Flory Stanley, manželky zakladatele?

Hodina děsu

Možná i díky Kingovu dílu chytá hotel Stanley druhý dech, vyhledávají jej fanoušci literatury, filmu a nadpřirozena. Na internetu o něm diskutují uživatelé nejrůznějších sociálních sítí, rádi mezi sebou sdílí, co tu zažili.

„Slavila jsem v hotelu Stanley narozeniny. Ve 3 hodiny ráno jsem slyšela zdola ženský zpěv doprovázený hrou na piano. Bylo to překrásné.

Když jsem se druhý den ptala recepčního, kdo tam měl vystoupení, řekl, že o ničem neví,“ svěřuje se Ket Villareal. Říká se, že na piano hrává sama manželka zesnulého zakladatele, Flora Stanley. Přidává k tomu někdy i zpěv?

Další návštěvnice jménem Allie Elizabeth zde přespává s přáteli, přičemž jim společnost dělá spiritistická tabulka ouija! „Máme z té noci opravdu hodně „cool“ příhod,“ píše nadšeně na Facebooku.

Zdá se tedy, že hotel Stanley milovníky záhad nikdy nezklame. Ginger Howell vypráví: „Na baru jsem viděla starosvětsky oblečený pár. Žena měla červené šaty, muž byl v obleku. Vypadali jak z jiné doby.

Šla jsem na pokoj, ale tam mi to došlo, až mi z toho naskočila husí kůže. Byly 3 hodiny ráno, bar dávno zavřený… Tak co tam dělali?“ ptá se.

Sehrála zde roli i nechvalně známá třetí hodina ranní, známý to čas, kdy prý dochází k největšímu počtu paranormálních jevů? Mohlo jít o VIP návštěvníky, kteří mají na bar přístup nonstop? Nebo jej mají, protože pravidla smrtelníků pro ně už neplatí?

Související články
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii?   Je 4. července roku 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou […]
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb?   Jednu z takových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
epochaplus.cz
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31.
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose