Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo.
Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Města Sodoma a Gomora jsou zmíněná především v knize Genesis, ale i na jiných místech Starého a Nového zákona. Jejich popis je ale značně nelichotivý.
Mělo se prý jednat o města hříchu a neřesti, kde panovaly volné mravy a násilí bylo běžnou součástí života zdejších obyvatel. Podle Bible se Bůh rozhodl, že obě města za jejich zvrácené mravy srovná se zemí. A tak se i stalo.
„Oheň a síra“ začaly padat z nebe a spálily vše na prach. Jediní spravedliví lidé, kteří zkáze unikli byli Lot a jeho žena. Ta ale nedbala varování, aby se neohlížela zpět. Zvědavost ji přemohla a ona neodolala nutkání podívat se na výjev zkázy.
Jen se ale otočila, proměnila se v solný sloup. Ačkoli se tento příběh zdá být jen obyčejnou pohádkou, podle odborníků se skutečně stal. Sodoma a Gomora kdysi prý existovaly a opravdu je zničil „oheň z nebes“…
Prosperující město
Ve 30. letech 20. století narazili archeologové na severním okraji Mrtvého moře na pozůstatky starého města. Naleziště bylo pojmenováno Tall el-Hammám, tehdy se ale ještě předpokládalo, že se jedná jen o malou byzantskou nebo římskou osadu.
Až v roce 1990 se ukázalo, že římská osada stojí na základech mnohem většího a staršího osídlení z doby bronzové. Celá lokalita byla hustě osídlená, žilo tu nejspíše více jak 50 000 lidí (z toho 8 tisíc jen v samotném městě).
Zvláštní byl ale náhlý zánik zdejšího prosperujícího osídlení někdy kolem roku 1600 př. n. l. Archeologové tu nalezli stopy po silném požáru, který všem odborníkům zamotal hlavy. Město totiž spálil žár, který přesahoval 2000 °C. Co se tu mohlo stát?
Zkáza z nebes
Archeologické nálezy také prokázaly, že většina budov ve městě se zhroutila v důsledku nárazu silné tlakové vlny. Stejné fatální poškození nesly i lidské kostry, kterých bylo v lokalitě nalezeno mnoho.
Hliněné cihly, z nichž byly budovy ve městě postavené, byly vystavené velmi silnému žáru, který jejich vnější část doslova roztavil.
Na základě těchto indicií se odborníci shodli, že celou lokalitu zdevastoval ohromný výbuch vesmírného tělesa, které explodovalo při průchodu atmosférou. K výbuchu došlo nejspíše ve výšce 4 km někde nad Mrtvým mořem.
Tlaková vlna a žár způsobený explozí spálil a zničil vše v dosahu několika desítek kilometrů. Zkázu dokonala vlna tsunami, která se z Mrtvého moře převalila přes celou oblast. Mohl by tedy Tall el-Hammám být ztracenou Sodomou nebo Gomorou?