Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech.
Co tato přízračná scéna znamená?
Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee nedaleko Berlína se mění v tajný mokrý sejf. Krvavé bohatství uschované na lepší časy, které naštěstí nepřijdou.
Ozývají se řízné povely a z palub člunů je do vody vhozen větší počet hermeticky uzavřených beden. Záhada nacistického pokladu ukrytého pod jezerní hladinou má svoji první kapitolu.
Magnet pro hledače pokladů
Jezero Stolpsee v německé spolkové zemi Braniborsko je na první pohled nenápadnou vodní plochou s rozlohu 371 hektarů. Jeho vody však již od konce sedmdesátých let minulého století přitahují hledače pokladů. Proč?
V jezeře Stolpsee měl být v závěru války ukryt poklad nacisty uloupeného zlata a dalších cenností. Na přísně utajované akci se údajně podílela jednotka v uniformách SS.
Zpřesněné zprávy se zmiňovaly o osmnácti bednách potopených do hloubky patnácti metrů. Hodnota pokladu byla vyčíslena na stovky milionů dolarů. Zbývalo jediné – poklad najít!
Zájem vlád i jednotlivců
I přes velké úsilí se nacistické zlato nepodařilo objevit. Velmi nadějně se jevilo pátrání, které zde v osmdesátých letech vedly tajné služby bývalé Německé demokratické republiky.
Agenti však odešli od vody s prázdnou… V roce 2013, se souhlasem německé vlády, hledal utopené zlato i zkušený izraelský výzkumník Yaron Svoray (1950), bývalý výsadkář Izraelských obranných sil.
Předpokladem bylo, že zlato a cennosti patřily za druhé světové války členům židovské komunity, kterou smetly hrůzy holocaustu.
„Asi 18 beden zlata a platiny může ležet pohřbených pod dnem Stolpsee,“ píše tehdy na portálu telegraph.co.uk publicista Matthew Day. Jezero si však svoje tajemství podrželo.
Na rozkaz říšského maršála?
Byla to pozorování očitých svědků, ze kterých vyplynulo, že v závěru druhé světové války bylo v jezeře ukryto-potopeno velké množství záhadných beden. Polští vězni, kteří při této akci pomáhali, pak byli zastřeleni.
Podle historických záznamů měly například téměř čtyři metráky zlata a velké množství platinových prutů svůj temný původ v koncentračním táboře Ravensbrück, kde byly tyto drahé kovy ukradeny vězňům.
Rozkaz k ukrytí pokladu měl vydat říšský maršál Hermann Göring (1893–1946). Jezero Stolpsee však stále odmítá odkrýt své legendami opředené tajemství. Komplikaci představují zejména masivní vrstvy sedimentů na jezerním dně.