V médiích se čas od času objeví zpráva o nalezení nějakého pozoruhodného pokladu. Většinou jde o staré mince, šperky nebo jiné nálezy, které mají hlavně archeologickou a historickou hodnotu.
V případě objevu staré truhly nalezené před lety v Makedonii se však badatelé nestačili divit. Co leželo uvnitř?
Pro farmáře Traycheho Draganova začíná tento den zcela všedně. Zemědělec se vydává na orbu v makedonské vesnici Novo Selo. Draganov nahodí pluh, orební radlice se pomalu zařezává do půdy.
Farmář náhle v zemi spatří neobvyklý předmět – truhlu omotanou řetězi. Po jejím otevření ho čeká šok. Uvnitř je lebka, která částečně připomíná vlka a částečně člověka. Netrvá dlouho a zvěsti o podivném nálezu se dostanou až k vědcům. Začíná nečekané zkoumání. Podařil se náhodou objevit na makedonském venkově skutečnou hlavu vlkodlaka?
A jak se sem truhla dostala?
Vlkodlaci jsou nedílnou součástí balkánského folklóru už od pradávna. Ve vlkodlaky se prý lidé proměňují během úplňku a terorizují vesnice. Legendy se liší podle regionu.
Někteří věří, že člověk se vlkodlakem rodí, přičemž děti narozené s vlasy mají větší sklony k této proměně. Jiní jsou názoru, že vlkodlakem se rodí lidé zemřelí se závažnými hříchy nebo ti, kteří uzavřeli dohodu s ďáblem.
Jedno pravidlo však zůstává stejné – a sice, jak naložit s mrtvolou vlkodlaka. Vlkodlaci byli tradičně likvidováni exorcismem, setnutím hlavy a spálením těla. Věřilo se, že nejvhodnějším dnem k jejich zabití je sobota, kdy odpočívali ve svých hrobech.
Mohly by být legendy o vlkodlacích inspirovány skutečnými událostmi? Dle některých vesničanů byla nalezená lebka správně exorcována, dokud ji neobjevil zvědavý farmář. Uvalil na sebe Draganov kletbu či probudil ducha netvora?
Lebka nemocného zvířete, nebo promyšlený podvod?
Draganov se kletby neobává a je naopak velmi hrdý na svůj objev. Chlubí se jím každému, kdo má zájem: „Mnoho mých sousedů je rozzlobených, že jsem vyrušil vlkodlaka. Říkají, že se znovu narodím jako vlkodlak. Pokud je to můj osud, ať se tak stane.
Co se stalo, stalo se.“ Farmář se po nálezu obrací na historika Filipa Ganeva (*20.století), který ve vesnici shromažďuje informace pro svoji knihu o balkánských válkách.
Nalezená lebka skutečně vypadá jako vlčí s výjimkou zvětšené mozkovny, která se vyskytuje pouze u primátů. Ganev proto kontaktuje odborníky na divokou zvěř. Jejich závěrem je, že se jedná o vlka trpícího Pagetovou chorobou.
Toto chronické onemocnění kostí vede ke zvětšení lebky zvířat. Mnoho lidí se také domnívá, že nález je pouze propracovaným podvodem. Truhla totiž nevypadá ztrouchnivěle při zvážení jejího stáří a sláma uvnitř ní se zdá být čerstvá.
Jiní se domnívají, že se jedná o lebku paviána. Pokud je nález skutečný, jaký význam tato lebka měla? Sloužila k rituální účelům? Byla záměrně schována?