Neprostupná džungle, rozlehlé náhorní plošiny plné vzácných rostlin a živočichů a památky připomínající mnohá tajemství minulosti. Takové je jihoamerické Peru, které láká například na tajuplnou plošinu Marcahuasi.
Co na tento těžce přístupný kus světa v několikatisícové výšce už po desetiletí přitahuje vědce i lovce záhad?
Zhruba osmdesát kilometrů od pobřeží Tichého oceánu a peruánského města Lima se ve výšce čtyř tisíc kilometrů nad mořem rozkládá náhorní plošina Marcahuasi.
Jde o obtížně přístupné místo tvořené hlavně rozpraskaným bahnitým povrchem a rozeklanými skalami, které místy až příliš připomínají nejrůznější známé tvary.
A právě to dělá z Marcahuasi jedno z nejzajímavějších míst v Jižní Americe a jednu z největších hádanek světa. Velká část badatelů totiž tvrdí, že jde o skutečné obří kamenné sochy, které kdysi dávno vytesala ze skal neznámá civilizace.
A kdysi dávno opravdu znamená hlouběji v historii, než si dokážeme představit.
Nejčastěji se hovoří, že jsou sochy staré deset tisíc let, mnozí záhadologové ale věří, že to může být ještě mnohem víc a že mohou pocházet z dob, kdy se na tom místě ještě žádná nám známá civilizace nevyskytovala. Co lze tedy na této náhorní plošině spatřit?
Obličeje i zvířata
Patrně nejslavnější „sochou“ je tzv. Skála lidstva. Jde o útvar připomínající lidskou hlavu s rysy známé egyptské sfingy. Každý, kdo obejde skálu dokola, navíc spatří útvary vypadající jako obličeje mnoha dalších ras z celého světa.
Velká hlava zpodobňující indiána, další zase černocha a jedna, která nejspíše patří nějaké úplně neznámé rase. A i to je teprve začátek.
Když v letech 1932 – 1954 zkoumá jako první tuto pláň peruánský historik a archeolog Daniel Ruzo (1900–1991), nachází nejprve řadu obřích soch želv, ropuch, sov a ryb.
To ještě není zas tak zvláštní – Něco takového mohla vytvořit jakákoliv zdejší civilizace. Jenže když následně objevuje sochy velbloudů, lvů nebo nosorožců, začíná se jednat o opravdovou záhadu.
Jak mohla jakákoliv kultura ztvárnit na peruánské náhorní plošině zvířata z úplně jiných kontinentů?
Dílo dávné civilizace?
Sochy z Marcahuasi tak už po desetiletí fascinují vědce i záhadology. Mnozí naznačují, že možná o té nejstarší historii lidstva nevíme zdaleka tolik, jak si celou dobu myslíme.
„Pokud by se potvrdilo, že jde skutečně o tyto výjevy, znamenalo by to existenci předkolumbovské kultury, která měla přesoceánské vazby.
Možná představovala větev prvotní globální a dávno ztracené civilizace, o které spoustu autorů po staletí spekuluje,“ píše o tajemném Marcahuasi americký antropolog a geolog Robert M. Schoch.
Ostatně takovou teorii razil už zmíněný badatel Daniel Ruzo. Tuto civilizaci z dávných dob pojmenoval Masma. Prý byla neobyčejně vyspělá a zanikla až kvůli nějaké celoplanetární katastrofě.
Samotné ruiny Marcahuasi prý obsahují nějakou zprávu, kterou nám příslušníci této kultury zanechali.
Místo mnoha tajemství
Ačkoliv důkazy, které by Ruzoovy závěry potvrzovaly, dodnes chybí, mnozí badatelé s teorií o pradávné obří civilizaci stále pracují a propojují ji s dalšími mýty a hypotézami. Kupříkladu s dávnou inckou legendou o mocném bohovi Virakočovi.
Ten prý v dávné době seslal na plošině Marcahuasi z oheň nebes, který spálil jeho protivníky a ty, co se ohlédli při úprku, proměnil v kámen. Zachráněna byla pouze jediná spravedlivá rodina.
Legenda se velmi podobá slavnému biblickému příběhu o zániku Sodomy a Gomory, což podle některých badatelů dokládá, že většina náboženských mýtů a příběhů má jeden společný základ.
Když k tomu přidáme fakt, že Marcahuasi je také oblíbeným místem, na kterém se podle mnoha lidí často objevuje UFO a kde je prý cítit silná spirituální energie, je na světě jedna z největších peruánských záhad. Ukrývá toto místo klíč k dosud nepochopeným etapám lidské historie?