Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piknik s příchutí tragédie a děsu: Vítejte ve Forsyth Parku!

Říká se, že Savannah je nejvíce duchy posedlým městem v celé Americe. Vejděte do jakékoliv zdejší historické budovy a najdete v ní mrazivý příběh přitahující negativní energii, paranormální jevy a ponuré legendy.

A jako kdyby se takové příhody nejvíc ze všeho shlukovaly kolem zdejšího lákadla pro turisty, rozkvetlého Forsyth Parku. Na povrchu jde o prosluněný park plný zeleně, ale co se, možná i doslova, skrývá pod povrchem?

Podniky typu „bed and breakfast“, v překladu „postel a snídaně“, patří ve světě mezi cestovateli k vyhledávaným možnostem krátkodobého noclehu, kde navíc po ránu dostanou i báječnou snídani.

V Savannah je nejoblíbenějším „bed and breakfast“ široko daleko Forsyth Park Inn. Půvabný dům je postaven už v roce 1893 a nabízí kouzelný výhled přímo na fontánu Forsyth Parku, stejně jako prožitek atmosféry konce 19. století.

Paní domácí se o vás skvěle postará, ale je tu ještě jedna věc, o které se turistické brožury nezmiňují. Možná budete mít nezvyklou společnost. Ducha čtrnáctileté dívky, kterou kdysi pronásledoval pocit viny tak silně, že z toho zešílela…

Hrdina Churchill a šťastné počátky

Loď Research v roce 1866 převáží dodávku dříví z kanadského Quebecu do Skotska. Během plavby ji ale zasahuje silná bouře, která zlomí kormidlo!

Posádka přivazuje na provaz šestnáctiletého mladíka Aarona Churchilla (1850–1920), vzdálené příbuzného budoucího britského válečného premiéra Winstona Churchilla (1874–1965).

Možná má rod Churchillů hrdinství v krvi, Aaron se nechává spustit do vod ledového Atlantiku, kde provádí opravy na mechanismu kormidla. Skoro při tom zemře, ale povede se mu to.

Vyhráno ovšem není, během plavby trvající 88 dní takto musí riskovat svůj život celkem osmkrát! Vždy vyvázne a nakonec je oceněn coby zachránce celé posádky i nákladu. Získává tučnou finanční odměnu a ve věku 21 let se stává kapitánem své vlastní lodi.

Díky chytrým obchodním rozhodnutím Aaron dál bohatne a nechává si postavit dům v Savannah.

Původně je známý jako „Churchillovo sídlo“, ale my jej dnes známe pod jiným jménem – Forsyth Park Inn. Mělo jít o domov plný hojnosti a veselí, jenže osud tomu chtěl jinak…

Adoptovaná dcera

Aaron se s manželkou Lois neúspěšně snaží o dítě. Nakonec to vzdávají a v roce 1899 adoptují Loisiinu čtrnáctiletou neteř Lottie. Starají se o ni jako o vlastní.

Netrvá dlouho a do domácnosti přibude ještě Loisiina mladší sestra Anna, zotavující se po nemoci. Anna s Lottie se skamarádí, Lottie v ní vidí starší sestru, kterou si vždycky přála a až nezdravě na ní lpí.

Jednoho dne Lottie prochází kolem otevřených dveří a vidí vášnivě se líbající pár. Aha, strýček Aaron a teta Lois, pomyslí si. Jenže pak si v hrůze všímá, že její strýc drží v náručí Annu, nikoli svojí ženu! To vědomí Lois mučí.

Nemůže po nocích spát, zuří, vnímá to od Anny jako obrovskou zradu. Má strach, že její krásný život tímto skončí, že se Churchillovi kvůli Anně rozvedou a ona bude muset do dětského domova. A to nechce za žádnou cenu dopustit…

Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?
Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?

Temný plán a temné návraty

Lottie rozhodne, že Anna musí za své hříšné chování zaplatit. Bohužel cenou nejvyšší… Odpoledne připravuje čaj pro všechny, ale Anně tam přidá jednu přísadu navíc – jedovatou rostlinu oleandr!

A pak už jen z dálky pozoruje, jak zrádkyně klesá do náruče své sestry Lois, kde i vydechuje naposledy. Lottie je zprvu nadšená, má radost, že zachránila tetě a strýcovi manželství. Jenže ji čeká zvrat jako z antické tragédie.

Po pohřbu se od Lois dozvídá, že Anna byla ve skutečnosti její matka! Dívka, požíraná za živa vinou a žalem, se zhroutí a zbytek svých dní stráví v sanatoriu pro duševně nemocné. Do míst, kde se kdysi cítila nejvíc šťastná, se ale prý vrací dodnes.

Hosté i majitelka Forsyth Park Inn říkají, že ji vídají procházet se po chodbách i po zahradě, kde zřejmě natrhala osudný oleandr. I když zemřela starší, její duch má stále podobu čtrnáctileté dívky. Bude se vinou trápit navěky?

Podivné zážitky

Ve Forsyth Park Inn o nezvyklé příhody není nouze. Současná majitelka vypráví, jak jednou nemohla najít klíče od domu. Hledá je klasicky na háčku v kuchyni, poté na zemi, na skříni, nikde ale nejsou.

Pak se najednou otevřou samy od sebe dveře a klíčky vletí dovnitř, jako kdyby jí je někdo hodil. Jenže nikdo tam není. V roce 2004 tu zažívá strašidelnou noc mladý pár.

Dívají se na televizi, ta se ale sama od sebe pořád přepíná a zastavuje se až na kanálu, kde dávají soudní proces se Scottem Petersonem (*1972), mužem, který zavraždil svou těhotnou manželku. Že by o sobě tedy Lottie v domě dál dávala vědět?

Občasnou pomocí či zájmem o jiné vraždy v rodině? Nebo jde jen o náhody s ní nijak nesouvisející?

Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.
Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.

Žlutá zimnice a smrt

Ve východní části Forsyth Parku stojí právnická škola. Dnes odsud vychází mladí lidé s nadějnými vyhlídkami do budoucna, ale kdysi, když ještě budova sloužila coby nemocnice Old Candler, se tu umíralo strašlivou smrtí.

V roce 1876 Savannah zasahuje epidemie žluté zimnice. To je nemoc, která už v současnosti naštěstí z našeho povědomí zmizela. Ale když ještě bývala hrozbou, neměla slitování. Nahlédněte do těch časů, toto jsou ulice Savannah konce 19. století:

Tisíce lidí je nemocných, zvrací černou tekutinu připomínající kávu, zatímco se zmítají v horečkách a selhávají jim orgány. Neexistuje lék, leda zázrak může pomoci.

V nemocnici Old Candler denně vyhasínají životy tak velkého množství obyvatel, že se musí vykopat tunely pod zemí, kde jsou všichni potají pohřbíváni. Tunely nemají žádný východ, hromadí se v nich tolik mrtvých, kolik je jen možné a vedou pod Forsyth Parkem.

Nebo je část vyprávění o tunelech jen legendou pro znepokojení turistů, které z představy, že si hoví na hrobech, kde se dříve rozkládaly kupy infikovaných mrtvol, poněkud přejde chuť na piknik?

Byly tunely skutečné?

Existence tunelů je sporná, jasno nemají ani místní. Pro někoho jde o stoprocentní pravdu, jiní to mají za smyšlenou báchorku, pro niž chybí důkazy. Nebo jeden z nich přehlížejí?

V roce 1884 vychází v novinách Savannah Morning News článek po jednávající o tom, že nemocnice Old Candler chystala k vybudování podzemního tunelu, kam by přesunula svoji márnici. Šlo jen o spekulaci, nebo k něčemu takovému skutečně došlo?

Na každý pád tento příběh o utrpení a umírání dodává Forsyth Parku auru tajemna a přispívá k jeho oblíbenosti mezi lovci duchů. I proto odtud pravidelně přichází hlášení o paranormálních jevech? Protože se tu skutečně děly zlé věci? Nebo proto, že si někdo myslí, že to tak bylo?

Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Související články
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!   […]
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz