Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piknik s příchutí tragédie a děsu: Vítejte ve Forsyth Parku!

Říká se, že Savannah je nejvíce duchy posedlým městem v celé Americe. Vejděte do jakékoliv zdejší historické budovy a najdete v ní mrazivý příběh přitahující negativní energii, paranormální jevy a ponuré legendy.

A jako kdyby se takové příhody nejvíc ze všeho shlukovaly kolem zdejšího lákadla pro turisty, rozkvetlého Forsyth Parku. Na povrchu jde o prosluněný park plný zeleně, ale co se, možná i doslova, skrývá pod povrchem?

Podniky typu „bed and breakfast“, v překladu „postel a snídaně“, patří ve světě mezi cestovateli k vyhledávaným možnostem krátkodobého noclehu, kde navíc po ránu dostanou i báječnou snídani.

V Savannah je nejoblíbenějším „bed and breakfast“ široko daleko Forsyth Park Inn. Půvabný dům je postaven už v roce 1893 a nabízí kouzelný výhled přímo na fontánu Forsyth Parku, stejně jako prožitek atmosféry konce 19. století.

Paní domácí se o vás skvěle postará, ale je tu ještě jedna věc, o které se turistické brožury nezmiňují. Možná budete mít nezvyklou společnost. Ducha čtrnáctileté dívky, kterou kdysi pronásledoval pocit viny tak silně, že z toho zešílela…

Hrdina Churchill a šťastné počátky

Loď Research v roce 1866 převáží dodávku dříví z kanadského Quebecu do Skotska. Během plavby ji ale zasahuje silná bouře, která zlomí kormidlo!

Posádka přivazuje na provaz šestnáctiletého mladíka Aarona Churchilla (1850–1920), vzdálené příbuzného budoucího britského válečného premiéra Winstona Churchilla (1874–1965).

Možná má rod Churchillů hrdinství v krvi, Aaron se nechává spustit do vod ledového Atlantiku, kde provádí opravy na mechanismu kormidla. Skoro při tom zemře, ale povede se mu to.

Vyhráno ovšem není, během plavby trvající 88 dní takto musí riskovat svůj život celkem osmkrát! Vždy vyvázne a nakonec je oceněn coby zachránce celé posádky i nákladu. Získává tučnou finanční odměnu a ve věku 21 let se stává kapitánem své vlastní lodi.

Díky chytrým obchodním rozhodnutím Aaron dál bohatne a nechává si postavit dům v Savannah.

Původně je známý jako „Churchillovo sídlo“, ale my jej dnes známe pod jiným jménem – Forsyth Park Inn. Mělo jít o domov plný hojnosti a veselí, jenže osud tomu chtěl jinak…

Adoptovaná dcera

Aaron se s manželkou Lois neúspěšně snaží o dítě. Nakonec to vzdávají a v roce 1899 adoptují Loisiinu čtrnáctiletou neteř Lottie. Starají se o ni jako o vlastní.

Netrvá dlouho a do domácnosti přibude ještě Loisiina mladší sestra Anna, zotavující se po nemoci. Anna s Lottie se skamarádí, Lottie v ní vidí starší sestru, kterou si vždycky přála a až nezdravě na ní lpí.

Jednoho dne Lottie prochází kolem otevřených dveří a vidí vášnivě se líbající pár. Aha, strýček Aaron a teta Lois, pomyslí si. Jenže pak si v hrůze všímá, že její strýc drží v náručí Annu, nikoli svojí ženu! To vědomí Lois mučí.

Nemůže po nocích spát, zuří, vnímá to od Anny jako obrovskou zradu. Má strach, že její krásný život tímto skončí, že se Churchillovi kvůli Anně rozvedou a ona bude muset do dětského domova. A to nechce za žádnou cenu dopustit…

Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?
Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?

Temný plán a temné návraty

Lottie rozhodne, že Anna musí za své hříšné chování zaplatit. Bohužel cenou nejvyšší… Odpoledne připravuje čaj pro všechny, ale Anně tam přidá jednu přísadu navíc – jedovatou rostlinu oleandr!

A pak už jen z dálky pozoruje, jak zrádkyně klesá do náruče své sestry Lois, kde i vydechuje naposledy. Lottie je zprvu nadšená, má radost, že zachránila tetě a strýcovi manželství. Jenže ji čeká zvrat jako z antické tragédie.

Po pohřbu se od Lois dozvídá, že Anna byla ve skutečnosti její matka! Dívka, požíraná za živa vinou a žalem, se zhroutí a zbytek svých dní stráví v sanatoriu pro duševně nemocné. Do míst, kde se kdysi cítila nejvíc šťastná, se ale prý vrací dodnes.

Hosté i majitelka Forsyth Park Inn říkají, že ji vídají procházet se po chodbách i po zahradě, kde zřejmě natrhala osudný oleandr. I když zemřela starší, její duch má stále podobu čtrnáctileté dívky. Bude se vinou trápit navěky?

Podivné zážitky

Ve Forsyth Park Inn o nezvyklé příhody není nouze. Současná majitelka vypráví, jak jednou nemohla najít klíče od domu. Hledá je klasicky na háčku v kuchyni, poté na zemi, na skříni, nikde ale nejsou.

Pak se najednou otevřou samy od sebe dveře a klíčky vletí dovnitř, jako kdyby jí je někdo hodil. Jenže nikdo tam není. V roce 2004 tu zažívá strašidelnou noc mladý pár.

Dívají se na televizi, ta se ale sama od sebe pořád přepíná a zastavuje se až na kanálu, kde dávají soudní proces se Scottem Petersonem (*1972), mužem, který zavraždil svou těhotnou manželku. Že by o sobě tedy Lottie v domě dál dávala vědět?

Občasnou pomocí či zájmem o jiné vraždy v rodině? Nebo jde jen o náhody s ní nijak nesouvisející?

Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.
Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.

Žlutá zimnice a smrt

Ve východní části Forsyth Parku stojí právnická škola. Dnes odsud vychází mladí lidé s nadějnými vyhlídkami do budoucna, ale kdysi, když ještě budova sloužila coby nemocnice Old Candler, se tu umíralo strašlivou smrtí.

V roce 1876 Savannah zasahuje epidemie žluté zimnice. To je nemoc, která už v současnosti naštěstí z našeho povědomí zmizela. Ale když ještě bývala hrozbou, neměla slitování. Nahlédněte do těch časů, toto jsou ulice Savannah konce 19. století:

Tisíce lidí je nemocných, zvrací černou tekutinu připomínající kávu, zatímco se zmítají v horečkách a selhávají jim orgány. Neexistuje lék, leda zázrak může pomoci.

V nemocnici Old Candler denně vyhasínají životy tak velkého množství obyvatel, že se musí vykopat tunely pod zemí, kde jsou všichni potají pohřbíváni. Tunely nemají žádný východ, hromadí se v nich tolik mrtvých, kolik je jen možné a vedou pod Forsyth Parkem.

Nebo je část vyprávění o tunelech jen legendou pro znepokojení turistů, které z představy, že si hoví na hrobech, kde se dříve rozkládaly kupy infikovaných mrtvol, poněkud přejde chuť na piknik?

Byly tunely skutečné?

Existence tunelů je sporná, jasno nemají ani místní. Pro někoho jde o stoprocentní pravdu, jiní to mají za smyšlenou báchorku, pro niž chybí důkazy. Nebo jeden z nich přehlížejí?

V roce 1884 vychází v novinách Savannah Morning News článek po jednávající o tom, že nemocnice Old Candler chystala k vybudování podzemního tunelu, kam by přesunula svoji márnici. Šlo jen o spekulaci, nebo k něčemu takovému skutečně došlo?

Na každý pád tento příběh o utrpení a umírání dodává Forsyth Parku auru tajemna a přispívá k jeho oblíbenosti mezi lovci duchů. I proto odtud pravidelně přichází hlášení o paranormálních jevech? Protože se tu skutečně děly zlé věci? Nebo proto, že si někdo myslí, že to tak bylo?

Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Související články
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
reklama
Historie
Churchill chystal útok na SSSR
Zatímco Evropa slaví konec druhé světové války, britský premiér zvažuje další ozbrojený střet. Jak se totiž záhy ukáže, úmluvy z Jalty Sovětům příliš neříkají. Zneužívají síly Rudé armády, která podle všeho nemíní vyklidit rozsáhlá dobytá území ve východní Evropě.   V takovém kontextu začíná Winston Churchill (1874–1965) uvažovat o něčem nemyslitelném – o útoku, který by začal […]
Sixtinská kaple východu: Ohromuje svou barevností?
Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec. Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.   Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na […]
Vznik Protektorátu Čechy a Morava: Závodil Hitler cestou do Prahy s Háchou?
Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost. Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…   V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc […]
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Záhady a napětí
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii?   Je 4. července roku 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou […]
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řádu je pak stejně tajemný jako jeho sláva. Co všechno dodnes nevíme o skutečných událostech ohledně osudu řádu i o tajuplnosti sakrálních templářských staveb?   Jednu z takových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn