Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piknik s příchutí tragédie a děsu: Vítejte ve Forsyth Parku!

Říká se, že Savannah je nejvíce duchy posedlým městem v celé Americe. Vejděte do jakékoliv zdejší historické budovy a najdete v ní mrazivý příběh přitahující negativní energii, paranormální jevy a ponuré legendy.

A jako kdyby se takové příhody nejvíc ze všeho shlukovaly kolem zdejšího lákadla pro turisty, rozkvetlého Forsyth Parku. Na povrchu jde o prosluněný park plný zeleně, ale co se, možná i doslova, skrývá pod povrchem?

Podniky typu „bed and breakfast“, v překladu „postel a snídaně“, patří ve světě mezi cestovateli k vyhledávaným možnostem krátkodobého noclehu, kde navíc po ránu dostanou i báječnou snídani.

V Savannah je nejoblíbenějším „bed and breakfast“ široko daleko Forsyth Park Inn. Půvabný dům je postaven už v roce 1893 a nabízí kouzelný výhled přímo na fontánu Forsyth Parku, stejně jako prožitek atmosféry konce 19. století.

Paní domácí se o vás skvěle postará, ale je tu ještě jedna věc, o které se turistické brožury nezmiňují. Možná budete mít nezvyklou společnost. Ducha čtrnáctileté dívky, kterou kdysi pronásledoval pocit viny tak silně, že z toho zešílela…

Hrdina Churchill a šťastné počátky

Loď Research v roce 1866 převáží dodávku dříví z kanadského Quebecu do Skotska. Během plavby ji ale zasahuje silná bouře, která zlomí kormidlo!

Posádka přivazuje na provaz šestnáctiletého mladíka Aarona Churchilla (1850–1920), vzdálené příbuzného budoucího britského válečného premiéra Winstona Churchilla (1874–1965).

Možná má rod Churchillů hrdinství v krvi, Aaron se nechává spustit do vod ledového Atlantiku, kde provádí opravy na mechanismu kormidla. Skoro při tom zemře, ale povede se mu to.

Vyhráno ovšem není, během plavby trvající 88 dní takto musí riskovat svůj život celkem osmkrát! Vždy vyvázne a nakonec je oceněn coby zachránce celé posádky i nákladu. Získává tučnou finanční odměnu a ve věku 21 let se stává kapitánem své vlastní lodi.

Díky chytrým obchodním rozhodnutím Aaron dál bohatne a nechává si postavit dům v Savannah.

Původně je známý jako „Churchillovo sídlo“, ale my jej dnes známe pod jiným jménem – Forsyth Park Inn. Mělo jít o domov plný hojnosti a veselí, jenže osud tomu chtěl jinak…

Adoptovaná dcera

Aaron se s manželkou Lois neúspěšně snaží o dítě. Nakonec to vzdávají a v roce 1899 adoptují Loisiinu čtrnáctiletou neteř Lottie. Starají se o ni jako o vlastní.

Netrvá dlouho a do domácnosti přibude ještě Loisiina mladší sestra Anna, zotavující se po nemoci. Anna s Lottie se skamarádí, Lottie v ní vidí starší sestru, kterou si vždycky přála a až nezdravě na ní lpí.

Jednoho dne Lottie prochází kolem otevřených dveří a vidí vášnivě se líbající pár. Aha, strýček Aaron a teta Lois, pomyslí si. Jenže pak si v hrůze všímá, že její strýc drží v náručí Annu, nikoli svojí ženu! To vědomí Lois mučí.

Nemůže po nocích spát, zuří, vnímá to od Anny jako obrovskou zradu. Má strach, že její krásný život tímto skončí, že se Churchillovi kvůli Anně rozvedou a ona bude muset do dětského domova. A to nechce za žádnou cenu dopustit…

Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?
Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?

Temný plán a temné návraty

Lottie rozhodne, že Anna musí za své hříšné chování zaplatit. Bohužel cenou nejvyšší… Odpoledne připravuje čaj pro všechny, ale Anně tam přidá jednu přísadu navíc – jedovatou rostlinu oleandr!

A pak už jen z dálky pozoruje, jak zrádkyně klesá do náruče své sestry Lois, kde i vydechuje naposledy. Lottie je zprvu nadšená, má radost, že zachránila tetě a strýcovi manželství. Jenže ji čeká zvrat jako z antické tragédie.

Po pohřbu se od Lois dozvídá, že Anna byla ve skutečnosti její matka! Dívka, požíraná za živa vinou a žalem, se zhroutí a zbytek svých dní stráví v sanatoriu pro duševně nemocné. Do míst, kde se kdysi cítila nejvíc šťastná, se ale prý vrací dodnes.

Hosté i majitelka Forsyth Park Inn říkají, že ji vídají procházet se po chodbách i po zahradě, kde zřejmě natrhala osudný oleandr. I když zemřela starší, její duch má stále podobu čtrnáctileté dívky. Bude se vinou trápit navěky?

Podivné zážitky

Ve Forsyth Park Inn o nezvyklé příhody není nouze. Současná majitelka vypráví, jak jednou nemohla najít klíče od domu. Hledá je klasicky na háčku v kuchyni, poté na zemi, na skříni, nikde ale nejsou.

Pak se najednou otevřou samy od sebe dveře a klíčky vletí dovnitř, jako kdyby jí je někdo hodil. Jenže nikdo tam není. V roce 2004 tu zažívá strašidelnou noc mladý pár.

Dívají se na televizi, ta se ale sama od sebe pořád přepíná a zastavuje se až na kanálu, kde dávají soudní proces se Scottem Petersonem (*1972), mužem, který zavraždil svou těhotnou manželku. Že by o sobě tedy Lottie v domě dál dávala vědět?

Občasnou pomocí či zájmem o jiné vraždy v rodině? Nebo jde jen o náhody s ní nijak nesouvisející?

Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.
Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.

Žlutá zimnice a smrt

Ve východní části Forsyth Parku stojí právnická škola. Dnes odsud vychází mladí lidé s nadějnými vyhlídkami do budoucna, ale kdysi, když ještě budova sloužila coby nemocnice Old Candler, se tu umíralo strašlivou smrtí.

V roce 1876 Savannah zasahuje epidemie žluté zimnice. To je nemoc, která už v současnosti naštěstí z našeho povědomí zmizela. Ale když ještě bývala hrozbou, neměla slitování. Nahlédněte do těch časů, toto jsou ulice Savannah konce 19. století:

Tisíce lidí je nemocných, zvrací černou tekutinu připomínající kávu, zatímco se zmítají v horečkách a selhávají jim orgány. Neexistuje lék, leda zázrak může pomoci.

V nemocnici Old Candler denně vyhasínají životy tak velkého množství obyvatel, že se musí vykopat tunely pod zemí, kde jsou všichni potají pohřbíváni. Tunely nemají žádný východ, hromadí se v nich tolik mrtvých, kolik je jen možné a vedou pod Forsyth Parkem.

Nebo je část vyprávění o tunelech jen legendou pro znepokojení turistů, které z představy, že si hoví na hrobech, kde se dříve rozkládaly kupy infikovaných mrtvol, poněkud přejde chuť na piknik?

Byly tunely skutečné?

Existence tunelů je sporná, jasno nemají ani místní. Pro někoho jde o stoprocentní pravdu, jiní to mají za smyšlenou báchorku, pro niž chybí důkazy. Nebo jeden z nich přehlížejí?

V roce 1884 vychází v novinách Savannah Morning News článek po jednávající o tom, že nemocnice Old Candler chystala k vybudování podzemního tunelu, kam by přesunula svoji márnici. Šlo jen o spekulaci, nebo k něčemu takovému skutečně došlo?

Na každý pád tento příběh o utrpení a umírání dodává Forsyth Parku auru tajemna a přispívá k jeho oblíbenosti mezi lovci duchů. I proto odtud pravidelně přichází hlášení o paranormálních jevech? Protože se tu skutečně děly zlé věci? Nebo proto, že si někdo myslí, že to tak bylo?

Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Související články
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
reklama
Historie
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Záhady a napětí
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Tajemný hluk znovu udeřil! Co pronásleduje obyvatele severoirského městečka?
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá