Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Piknik s příchutí tragédie a děsu: Vítejte ve Forsyth Parku!

Říká se, že Savannah je nejvíce duchy posedlým městem v celé Americe. Vejděte do jakékoliv zdejší historické budovy a najdete v ní mrazivý příběh přitahující negativní energii, paranormální jevy a ponuré legendy.

A jako kdyby se takové příhody nejvíc ze všeho shlukovaly kolem zdejšího lákadla pro turisty, rozkvetlého Forsyth Parku. Na povrchu jde o prosluněný park plný zeleně, ale co se, možná i doslova, skrývá pod povrchem?

Podniky typu „bed and breakfast“, v překladu „postel a snídaně“, patří ve světě mezi cestovateli k vyhledávaným možnostem krátkodobého noclehu, kde navíc po ránu dostanou i báječnou snídani.

V Savannah je nejoblíbenějším „bed and breakfast“ široko daleko Forsyth Park Inn. Půvabný dům je postaven už v roce 1893 a nabízí kouzelný výhled přímo na fontánu Forsyth Parku, stejně jako prožitek atmosféry konce 19. století.

Paní domácí se o vás skvěle postará, ale je tu ještě jedna věc, o které se turistické brožury nezmiňují. Možná budete mít nezvyklou společnost. Ducha čtrnáctileté dívky, kterou kdysi pronásledoval pocit viny tak silně, že z toho zešílela…

Hrdina Churchill a šťastné počátky

Loď Research v roce 1866 převáží dodávku dříví z kanadského Quebecu do Skotska. Během plavby ji ale zasahuje silná bouře, která zlomí kormidlo!

Posádka přivazuje na provaz šestnáctiletého mladíka Aarona Churchilla (1850–1920), vzdálené příbuzného budoucího britského válečného premiéra Winstona Churchilla (1874–1965).

Možná má rod Churchillů hrdinství v krvi, Aaron se nechává spustit do vod ledového Atlantiku, kde provádí opravy na mechanismu kormidla. Skoro při tom zemře, ale povede se mu to.

Vyhráno ovšem není, během plavby trvající 88 dní takto musí riskovat svůj život celkem osmkrát! Vždy vyvázne a nakonec je oceněn coby zachránce celé posádky i nákladu. Získává tučnou finanční odměnu a ve věku 21 let se stává kapitánem své vlastní lodi.

Díky chytrým obchodním rozhodnutím Aaron dál bohatne a nechává si postavit dům v Savannah.

Původně je známý jako „Churchillovo sídlo“, ale my jej dnes známe pod jiným jménem – Forsyth Park Inn. Mělo jít o domov plný hojnosti a veselí, jenže osud tomu chtěl jinak…

Adoptovaná dcera

Aaron se s manželkou Lois neúspěšně snaží o dítě. Nakonec to vzdávají a v roce 1899 adoptují Loisiinu čtrnáctiletou neteř Lottie. Starají se o ni jako o vlastní.

Netrvá dlouho a do domácnosti přibude ještě Loisiina mladší sestra Anna, zotavující se po nemoci. Anna s Lottie se skamarádí, Lottie v ní vidí starší sestru, kterou si vždycky přála a až nezdravě na ní lpí.

Jednoho dne Lottie prochází kolem otevřených dveří a vidí vášnivě se líbající pár. Aha, strýček Aaron a teta Lois, pomyslí si. Jenže pak si v hrůze všímá, že její strýc drží v náručí Annu, nikoli svojí ženu! To vědomí Lois mučí.

Nemůže po nocích spát, zuří, vnímá to od Anny jako obrovskou zradu. Má strach, že její krásný život tímto skončí, že se Churchillovi kvůli Anně rozvedou a ona bude muset do dětského domova. A to nechce za žádnou cenu dopustit…

Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?
Forsyth Park Inn. Zjevuje se tu duch nešťastné dívky?

Temný plán a temné návraty

Lottie rozhodne, že Anna musí za své hříšné chování zaplatit. Bohužel cenou nejvyšší… Odpoledne připravuje čaj pro všechny, ale Anně tam přidá jednu přísadu navíc – jedovatou rostlinu oleandr!

A pak už jen z dálky pozoruje, jak zrádkyně klesá do náruče své sestry Lois, kde i vydechuje naposledy. Lottie je zprvu nadšená, má radost, že zachránila tetě a strýcovi manželství. Jenže ji čeká zvrat jako z antické tragédie.

Po pohřbu se od Lois dozvídá, že Anna byla ve skutečnosti její matka! Dívka, požíraná za živa vinou a žalem, se zhroutí a zbytek svých dní stráví v sanatoriu pro duševně nemocné. Do míst, kde se kdysi cítila nejvíc šťastná, se ale prý vrací dodnes.

Hosté i majitelka Forsyth Park Inn říkají, že ji vídají procházet se po chodbách i po zahradě, kde zřejmě natrhala osudný oleandr. I když zemřela starší, její duch má stále podobu čtrnáctileté dívky. Bude se vinou trápit navěky?

Podivné zážitky

Ve Forsyth Park Inn o nezvyklé příhody není nouze. Současná majitelka vypráví, jak jednou nemohla najít klíče od domu. Hledá je klasicky na háčku v kuchyni, poté na zemi, na skříni, nikde ale nejsou.

Pak se najednou otevřou samy od sebe dveře a klíčky vletí dovnitř, jako kdyby jí je někdo hodil. Jenže nikdo tam není. V roce 2004 tu zažívá strašidelnou noc mladý pár.

Dívají se na televizi, ta se ale sama od sebe pořád přepíná a zastavuje se až na kanálu, kde dávají soudní proces se Scottem Petersonem (*1972), mužem, který zavraždil svou těhotnou manželku. Že by o sobě tedy Lottie v domě dál dávala vědět?

Občasnou pomocí či zájmem o jiné vraždy v rodině? Nebo jde jen o náhody s ní nijak nesouvisející?

Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.
Ve zdejší právní škole se dříve umíralo.

Žlutá zimnice a smrt

Ve východní části Forsyth Parku stojí právnická škola. Dnes odsud vychází mladí lidé s nadějnými vyhlídkami do budoucna, ale kdysi, když ještě budova sloužila coby nemocnice Old Candler, se tu umíralo strašlivou smrtí.

V roce 1876 Savannah zasahuje epidemie žluté zimnice. To je nemoc, která už v současnosti naštěstí z našeho povědomí zmizela. Ale když ještě bývala hrozbou, neměla slitování. Nahlédněte do těch časů, toto jsou ulice Savannah konce 19. století:

Tisíce lidí je nemocných, zvrací černou tekutinu připomínající kávu, zatímco se zmítají v horečkách a selhávají jim orgány. Neexistuje lék, leda zázrak může pomoci.

V nemocnici Old Candler denně vyhasínají životy tak velkého množství obyvatel, že se musí vykopat tunely pod zemí, kde jsou všichni potají pohřbíváni. Tunely nemají žádný východ, hromadí se v nich tolik mrtvých, kolik je jen možné a vedou pod Forsyth Parkem.

Nebo je část vyprávění o tunelech jen legendou pro znepokojení turistů, které z představy, že si hoví na hrobech, kde se dříve rozkládaly kupy infikovaných mrtvol, poněkud přejde chuť na piknik?

Byly tunely skutečné?

Existence tunelů je sporná, jasno nemají ani místní. Pro někoho jde o stoprocentní pravdu, jiní to mají za smyšlenou báchorku, pro niž chybí důkazy. Nebo jeden z nich přehlížejí?

V roce 1884 vychází v novinách Savannah Morning News článek po jednávající o tom, že nemocnice Old Candler chystala k vybudování podzemního tunelu, kam by přesunula svoji márnici. Šlo jen o spekulaci, nebo k něčemu takovému skutečně došlo?

Na každý pád tento příběh o utrpení a umírání dodává Forsyth Parku auru tajemna a přispívá k jeho oblíbenosti mezi lovci duchů. I proto odtud pravidelně přichází hlášení o paranormálních jevech? Protože se tu skutečně děly zlé věci? Nebo proto, že si někdo myslí, že to tak bylo?

Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Byl pod nemocnicí Old Candler vybudován tajný tunel?
Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz