Je krásný letní den, konec srpna roku 2004, ale žena na ulici křičí hrůzou! Právě našla u popelnic ležet nahého muže, sežehnutého sluncem, s tělem posetým modřinami a kousanci od mravenců. Vypadá jako mrtvý, a pak se pohne!
To už se na místo řítí záchranka a začíná cesta za rozluštěním záhady: co je dotyčný zač, a odkud se tady vzal?
Na 31. srpen 2004 nejmenovaná uklízečka z města Richmond Hill v americkém státě Georgia nikdy nezapomene. Běžná směna ve zdejší restauraci Burger King se změní v šokující zážitek. Nahý muž u sebe nemá vůbec žádné věci ani doklady a je příšerně potlučený.
Celkově ta scéna připomíná úvod slavného filmu Terminátor, kde se na ulici rovněž zjeví nahá postava, která k nám přicestovala z budoucnosti. Něco takového si policie nemyslí a považuje nalezeného člověka za bezdomovce.
Jenže jak se o něm něco snaží zjistit, začíná to celé být čím dál tím více podivné. Jako kdyby ten muž snad ani nikdy neexistoval.
Naprosté prázdno
Když se muž v nemocnici zotaví natolik, že je schopen normálně komunikovat, všichni čekají, že se záhada jeho původu rychle vyjasní. Omyl.
Dotyčný vůbec neví, jak se mezi odpadky dostal, proč nemá žádné oblečení, kde přišel k tolika zraněním a nezná ani své jméno! Zmatený, vystresovaný a dezorientovaný si vybavuje jen to, že pochází ze státu Colorado nebo Indiana.
Narozeniny prý má ve stejný den jako tehdy ještě žijící zpěvák Michael Jackson (1958–2009), přičemž je údajně o deset let starší než on. Také má velmi dobré znalosti o řízení restaurací a přípravě jídla, jenže si nepamatuje, že by sám někdy v nějaké pracoval.
Protože nemá jméno, policisté mu přezdívají B. K., podle Burger Kingu, kde byl nalezen. Tehdy si začne matně vybavovat, že se nejspíš jmenuje Benjaman, příjmení Kyle už mu pak domyslí vyšetřovatelé, a vzniká tím jméno, které se zapisuje do dějin záhadologie.
Je jako přízrak
Benjamana Kylea nikdo nehledá ani nepostrádá. Nikdo si také nevzpomíná, že by ho v oblasti někdy předtím spatřil. Nikdo ho neviděl přijít mezi odpadky za Burger Kingem, nenachází se ani na žádných záběrech z průmyslových kamer.
Jeho otisky prstů nejsou v žádné databázi a na vyvěšených letácích v ulicích nikdo nepoznává jeho tvář. Ten muž je jako duch, a nepomůžou ani prosby o pomoc v novinách a televizním zpravodajství.
„Někdy si přeju, abych se tehdy už neprobudil,“ říká později Kyle. „Já vlastně neexistuji. Je smutné, že v mém životě zřejmě nebyl nikdo, kdo by mě postrádal. Nevím, jaké to je mít rodinu, ani jestli jsem měl. Nikam nepatřím…“ Jak se mohly veškeré jeho vzpomínky prostě vypařit?
Doktoři spekulují, že zřejmě utrpěl závažná poranění hlavy, která mohla vést k degenerativní ztrátě paměti. Vyšetřovatelé prochází rodné listy v Coloradu i Indianě z roku 1948, FBI kontroluje seznamy unesených a pohřešovaných lidí, jenže vše je k ničemu.
Kam na dvacet let zmizel?
Po propuštění z nemocnice Benjaman bloumá mezi příbytky pro chudé. Nemůže získat práci, udělat si řidičák, ani založit bankovní účet, protože nemá žádné číslo sociálního pojištění. O jeho původu kolují divoké teorie.
Možná k nám skutečně propadl trhlinou v časoprostoru a jeho zranění i totální vymazání vzpomínek jsou důsledkem této cesty, která by pro lidský organismus byla nepředstavitelným šokem.
Průlom se povede až skupině soukromých badatelů, kteří vypátrají, že Benjaman se ve skutečnosti jmenuje William Burgess Powell, narodil se roku 1948 v Indianě.
Veškeré dohledatelné stopy o jeho existenci končí v roce 1983, pak nastává dvacetileté temno, dokud není nalezen téměř mrtvý u popelnic. Co se v jeho životě odehrálo? Kde celou dobu byl? Jaké věci prožil? A mohlo v tom všem sehrát roli i nadpřirozeno?