Když se řekne „tajná vojenská základna“, většině lidí se okamžitě vybaví slavná Oblast 51 v jižní části amerického státu Nevada. Jenže Spojené státy disponují celou řadou více či méně utajovaných zařízení.
Jedním z nich je i námořní základna AUTEC. Proč o ní armádní činitelé tak neradi hovoří?
Je klidná bezmračná noc a na Bahamských ostrovech se většina lidí právě chystá ke spánku. Místo snění je však čeká zážitek, na který už nikdy nezapomenou.
Na jedné z mnoha lodí pozoruje skupina přátel noční nebe, když v tom spatří nad oceánem jasné a pomalu se pohybující světlo podlouhlého tvaru. Nejsou jediní.
Řada dalších lidí na ostrovech spatří nejen toto „cigaretové“ UFO, ale i další neznámé úkazy – kulatá rychle se pohybující světla či prapodivné ohnivé koule. „Většina hlášení byla podobná, některé se však zajímavým způsobem lišily.
Například jistá Patsy Saunders tvrdila, že viděla obrovský kovový předmět se světly vycházejícími ze stran,“ píše americký publicista Rod Atril o sérii pozorování UFO, ke které došlo v noci z 10. na 11. ledna 1985. A nešlo zdaleka o jedinou takovou noc.
Bahamské ostrovy patří k oblastem s nejvyšším výskytem podobných událostí. Může za to tajemná vojenská základna, kterou Američané spravují na jednom z ostrovů?
Nové zbraně a ponorky?
Atlantické podmořské testovací a hodnotící středisko. Tak zní celý název americké námořní základny AUTEC, která se nachází na Bahamských ostrovech, konkrétně na ostrově Andros.
Americké námořnictvo její existenci nijak nepopírá, zároveň ale neposkytuje žádné detailnější informace o tom, co se za jejími zdmi odehrává. A to dává prostor spekulacím.
Oficiální informace říkají, že jde o zařízení zaměřené na testování nejrůznějších atributů vojenského vybavení, nejčastěji pak zbraňových systémů či moderních armádních lodí a ponorek. Pro tyto účely si asi Američané nemohli vybrat lepší místo.
Základna je totiž tvořena mimo jiné i několika podmořskými zařízeními, které jsou umístěné v oblasti velmi hlubokého vodního příkopu dlouhého 180 a širokého 30 kilometrů. Opravdu se v hloubce přesahující 1,8 kilometrů odehrává i přísně tajný vojenský výzkum?
Malé červí díry?
Odhalit tajemství základny AUTEC se snažilo už několik badatelů. V roce 1995 provádí na Bahamách svůj výzkum německý novinář a historik Michael Preisinger.
Zjišťuje, že je oblast výjimečně bohatá na pozorování UFO a přináší některé příběhy místních, ve kterých nechybí kromě pozorování neidentifikovatelných létajících předmětů ani svědectví o podivných podmořských plavidlech či o maskovaných vojácích, kteří střeží bažiny v okolí základny.
To všechno pak Preisinger dává do souvislosti s magnetickými anomáliemi, které v oblasti během svého bádání zaznamenal.
Ty by prý mohly označovat jakési miniaturní červí díry či nějaký jiný dosud nepopsaný a nevysvětlený přírodní fenomén. Opravu je to všechno propojené právě s americkou námořní základnou, jak badatel tvrdí?
Rozsáhlá konspirace?
Na Preisingerovo pátrání navazují i další. Třeba francouzský záhadolog Maximillien De Lafayette.
Ten dokonce věří, že je AUTEC kontaktním místem, kde se zástupci americké armády setkávají a dost možná i spolupracují s mimozemšťany, kteří už po celá desetiletí přebývají na naší planetě.
V hlubinách tohoto zařízení by mohlo probíhat nejen zkoumání mimozemských technologií, ale údajně snad i výzkum zaměřený na cestování v čase. To by prý vysvětlovalo většinu záhadných úkazů, ke kterým v oblasti dochází.
Preisinger i Lafayette přitom věří, že v minulosti už tajemství základny několik lidí odhalilo, vždy ale došlo k jejich odstranění.
Vůbec nejblíž k tajemství se měl dostat britský potápěč Rob Palmer, který zkoumal bahamské podmořské jeskyně – tzv. modré díry – a věřil, že by mohlo jít jakési vstupy pro UFO přicházející z jiných dimenzí.
Je to až příliš přitažené za vlasy, nebo se u bahamského pobřeží odehrávají věci, o kterých se veřejnost nesmí nikdy dozvědět?