Představitelé ruského vládnoucího rodu patřili prý k nejbohatším panovníkům v Evropě. Ani jejich velký majetek je však nezachránil před tragickým koncem. Co se však stalo s jejich pohádkovým bohatstvím?
Skončilo všechno v rukou jejich vrahů, nebo dosud někde čeká na svého objevitele?
Nic netušící Romanovci jsou 16. července 1918 odvedeni do sklepa. Zde už na ně čeká popravčí četa. Vše se děje na Leninův (1870 – 1924) rozkaz. Ruský car Mikuláš II.(1868 – 1918) umírá po prvním zásahu.
Jeho žena i dcery však z neznámých důvodů palbu přežijí. Jejich vrazi je proto ještě probodnou bodáky a proženou jim kulku hlavou.
Vedoucí popravčí čety Jakov Jurikovskij (1878 – 1938) ve svém deníku podrobně vylíčí, jak celý hrůzný čin proběhl. Tajemství, proč ženy nezabily první kulky, odhalí vrazi až po smrti svých obětí.
„Když jedno z děvčat svlékli, ukázalo se, že tam, kde kulka zasáhla korzet, se objevily diamanty,“ napsal Jurikovskij. Pověsti o bohatství Romanovců tedy nelhaly, pomyslí si členové popravčí čety. Co když se carské rodině podařilo ukrýt i další jmění?
Přežil někdo masakr?
Pověsti o schovaném majetku přiživí dívka, která o sobě tvrdí, že je velkokněžna Anastázie (1901 – 1918), nejmladší dcera cara Mikuláše II. V roce 1920 je vylovena z řeky a prohlašuje, že přežila popravu vlastní rodiny.
Její identitu potvrdí vychovatelky i přítelkyně velkokněžny. Mladá žena vznese nárok na milionové dědictví, které jí údajně zanechal její otec. Je prý uloženo v anglické bance.
Domnělou Anastázii zastupuje několik advokátů, kteří její nárok prosazují. Pochybnosti o identitě šlechtičny však přetrvávají.
Falešná velkokněžna – pravý poklad?
Údajná dědička Romanovců se svého nároku nedomůže. V roce 1993, téměř deset let po její smrti, se ukáže, že pochybovači měli pravdu. Tělo Anastázie je identifikováno mezi ostatky zabité carské rodiny.
Odborníci se nyní domnívají, že masakr nikdo z posledních Romanovců nepřežil. Velkokněžna byla tedy falešná. Byl smyšlený i poklad?
Existují záznamy o tom, že na carův rozkaz bylo v letech 1914 až 1917 do Anglie dopraveno zlato v hodnotě zhruba tří a půl milionu eur.
V roce 1986 se Britové dohodnou se Sovětským svazem, že vklady budou použity k odškodnění britských občanů, kteří v důsledku revoluce z roku 1917 přišli o majetek.
Byl tedy carův poklad rozdán? Nebo někde zůstává další skrýš, kam car ukryl zbytek nesmírného bohatství Romanovců?