Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Přehlížené nebezpečí: Hluk ničí život v mořích

Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou.

Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby.

Za celý problém přitom může i sama voda. Hluk techniky, například při vrtání, pod vodou obtěžuje mnohem více než ve vzduchu. Je to dáno fyzikální podstatou zvuku. Jakožto vlnění nachází ve vodě mnohem lepší podmínky k šíření. Rozdíl je to značný.

Zvukové vlny se vodou šíří rychlostí zhruba 1 500 m/s, zatímco na vzduchu jen asi 340 m/s. Tedy zhruba 4,4x rychleji a doznívají déle. Voda zkrátka zvuk netlumí, ale naopak mu pomáhá. Pro mořské živočichy to bylo původně výhodné.

Protože se při omezené viditelnosti pod hladinou těžko mohli spoléhat na zrak, evolučně si vyvinuli rozmanité způsoby využití zvuku jako sonaru k mapování prostředí, ochraně před predátory, hledání kořisti i ke komunikaci.

Jenže příchod těžké techniky vnesl do zvukových signálů chaos. Začalo to lodní dopravou, přidal se podmořský výzkum ložisek ropy a plynu a pak těžba ze dna. Hluk pod hladinou začal narůstat kontinuálně.

Od poloviny minulého století se podle Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat každých 10 let zdvojnásobí. Tento údaj vyjadřuje ale jen průměr.

Například intenzivní výstavba větrných turbín u evropského pobřeží přispěla k tomu, že se tu zvýšila hladina hluku mezi lety 2014 a 2019 na dvojnásobek, tedy během pouhých 5 let.

Hlavní problém: Lodě

Více než 90 % zboží po celém světě přepravují lodě. A těch stále přibývá. V 50. letech 20. století se na oceánské dopravě podílelo asi 30 000 obchodních lodí.

Nyní jich víc než 100 000. Mají mnohem silnější motory a náklad, který vezou, v průměru narostl desetinásobně.

V okolí hlavních námořních tras, které spojují významné přístavy v severním Tichomoří a Atlantiku, tak vznikl nikdy neutichající hlukový pás lodní dopravy.

Ten nekopíruje jen vlastní trasy, kvůli schopnosti vody dobře nést zvuk, se rozpíná na stovky kilometrů, a to nejen po hladině.

Když nákladní loď opustí mělký kontinentální šelf, zvuk motorů vystřelí k oceánskému dnu, pronikne sedimenty a narazí na horniny v hloubce. Odraz pak nese hluk tisíce kilometrů.

To je důvod, proč vědci upozorňují, že ve značné části světa se už nedá změřit tzv. hladina pozadí oceánského hluku, tedy vlastní zvuky moře bez lidské techniky. Nejsou to přitom jen zvuky motorů, co živočichy v moři obtěžuje, ale také lodní šrouby.

Při otáčení za vysoké rychlosti vznikají na jejich lopatkách bublinky vyplněné vakuem, které následně praskají, a tím vytvářejí neustálý zvukový šum o nízké frekvenci.

Ten má nepříjemně dlouhý dosah, takže narušuje komunikaci mořských živočichů v široké oblasti. Nahrávky delfínů skákavých prokázaly, že zvířata musí značně zesilovat intenzitu volání, aby si vůbec rozuměla.

„Je to podobné, jako když křičíme, když mluvíme v hlučnějším baru,“ vysvětluje profesorka Helen Baileyová z Marylandské univerzity, která výzkum vedla.

Jenže hluk, který se svým týmem naměřila, dosahoval až do 130 decibelů, což není bar, ale spíš rušná dálnice.

Nesrovnatelně hlučnější než lodě je technika nasazovaná ke geologickému výzkumu mořského dna zejména těžaři.
Nesrovnatelně hlučnější než lodě je technika nasazovaná ke geologickému výzkumu mořského dna zejména těžaři.

Katastrofa zvaná airguns

Ještě nesrovnatelně hlučnější je technika nasazovaná ke geologickému výzkumu mořského dna zejména těžaři. Využívá podobný princip jako námořní sonary a echolokátory, jen místo zvukových vln vysílá vzduchové náboje.

Proto se také pro ni používá anglické označení airguns, jsou to vlastně vzduchová děla. Výstřel stlačeného vzduchu má obrovskou energii, vypustí velkou bublinu doprovázenou výbuchem.

Zvukové vlny se pak šíří nejen ke dnu, kam náboj míří, ale současně se rozcházejí do stran. Průzkumná plavidla navíc nezůstávají na místě, ostřelují vzduchovými děly i kilometry mořského dna.

Zvuk exploze se tak může v určité oblasti rozléhat každých 10 až 15 sekund nepřetržitě týdny a měsíce. Hlasitost je obrovská, v okruhu až 300 000 km² může stonásobně překročit běžný hluk oceánského pozadí.

Tuto metodu kromě těžařů někdy používají i vědci ke geofyzikálnímu průzkumu dna. Hluk jejich výbojů je přitom až 1000x vyšší než lodních motorů a využívají stejný frekvenční rozsah, na kterém komunikují velryby.

Sonary a pobřežní stavby

Dalším obrovským problémem pro podmořský život jsou sonary. Používá je jak vojenské námořnictvo, tak i rybářské lodi.

Pomocí impulsů nízkofrekvenčního zvuku pročesávají krychlové kilometry mořské vody s hlukem, který převyšuje úroveň na palubě letadlové lodi nebo při odpalování rakety. Proto sonary mohou zabíjet, obzvláště citlivé na ně jsou velryby.

Dočasným, ale výrazným zdrojem hluku jsou také stavební práce pod vodou. Týká se to nejen ropných plošin, ale také větrných turbín. Ty se instalují na ocelové piloty zatloukané do dna.

Ale ani po dokončení se nevrátí předchozí klid, ozývá se tu hluk strojů a kyvadlové dopravy při údržbě.

Narůstající podvodní hluk působí na vodní živočichy počínaje už těmi nejdrobnější, tedy zooplanktonem.
Narůstající podvodní hluk působí na vodní živočichy počínaje už těmi nejdrobnější, tedy zooplanktonem.

Stres, který zabíjí

Narůstající podvodní hluk působí na vodní živočichy počínaje už těmi nejdrobnější, tedy zooplanktonem. Jeho významnou část tvoří malí korýši, souhrnně označovaní jako kril.

Právě kril je základem živočišného potravního řetězce v moři, jeho úbytek je proto závažný problém. Přitom australská studie z roku 2017 ukázala, že i jednorázové vystavení zvuku vzdušného děla zabije 100 % nedospělých korýšů v krilu.

O moc lépe nesnášejí extrémní hluk ani vyšší živočichové. Trpí jejich schopnost orientovat se v prostoru, pak se snáze stávají kořistí predátorů nebo naopak mají problém sami potravu sehnat.

Hluk má i přímé zdravotní dopady, poškozuje sluch, oslabuje imunitu nebo mění metabolismus. Narušuje také páření a péči o mláďata. Zvláště ohrožené jsou velryby. Když velrybí matka ztratí kontakt s mládětem, ve zvýšeném hluku už nemusejí svá volání zachytit.

Potíže mají i dospělí jedinci. U plejtváků obrovských zjistili francouzští vědci, že se jejich komunikační pásmo kryje se střední frekvencí lodních sonarů, což zvířata nutí opakovat svá volání, jako by ztrácela spojení.

To odpovídá odhadům, že se vzdálenost, na kterou jsou velryby schopné se domlouvat, zkrátila o 90 %. Ale může být ještě hůř.

Pokud velryby kvůli hluku zpanikaří a příliš rychle se vynoří z hlubin, nevydechnuté bubliny dusíku mohou poškodit tkáně natolik, že to zvíře nepřežije.

Totéž už odborníci zaznamenali i u tuleňů a dalších druhů. Velryby mohou také zazmatkovat a pak ztratit orientaci a uvíznout na mělčině, kde uhynou.

Co lze změnit?

Zlepšení by přineslo třeba už jen zpomalení nákladních lodí. Čím větší a rychlejší, tím jsou lodě také hlučnější. Nejjednodušší a okamžitě fungujícím způsobem, jak snížit hluk z lodní dopravy pod hladinou, je tedy omezení rychlosti.

Předpokládá se, že při snížení o 10 % by hlučnost klesla o 40 %. Při omezení o 20 % by ztišení hluku mohlo dosáhnout 67 % dnešních hodnot. Pomohla by modernizace, protože hlavním zdrojem hluku jsou staré motory a lodní šrouby.

Spíše než úlevy se ale život v mořích dočká další zátěže. Jako nové ohrožení se rýsují záměry na hlubokomořskou těžbu nerostů.

I když se plány soustředí do tichomořské pustiny zvané Clarionova-Clippertonova zóna, která je v hloubce čtyř až pěti kilometrů, vibrace těžké techniky hranice zóny daleko přesáhnou.

Související články
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií.   Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a […]
Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik. Nejde jen o symbol, ale o „konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy, kdy každá koruna investovaná do vesmíru se mnohonásobně vrátí. Těch […]
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev. Jedná se o fázi, kdy se systém spontánně velmi rychle přepíná mezi kovem a nekovem, aniž by vydržel v jednom z těchto […]
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy.   Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže […]
reklama
Historie
Utápěl Toulouse-Lautrec svůj komplex v absintu?
Pařížský Moulin Rouge hučí jako úl. Ve vzduchu je cítit směs kouře, alkoholu a parfémů. V rohu, trochu bokem od ostatních, posedává malý shrbený mužík s kulatými brýlemi a velikým nosem. V jedné ruce svírá skicák, ve druhé skleničku absintu.   Francouzský malíř a potomek starého aristokratického rodu Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901)  trpí od narození celou škálou nejrůznějších […]
Černovická rezidence: Pedant Hlávka kontroloval každou cihlu
Patří mezi sedm novodobých divů Ukrajiny. Řeč je o obřím černovickém areálu, za jehož vznikem stál slavný český architekt Josef Hlávka. Ten si na něm dal mimořádně záležet.   S nesmírným zápalem rozkládá architekt Josef Hlávka (1831–1908) na stůl plány na stavbu velkolepé budovy. V kalendáři je březen 1861, když bukovinskému metropolitovi Evženu Hackmannovi (†1873) předloží první […]
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Zajímavosti
Modrá díra: Přírodní zázrak i smrtící past
Na moři patří k nejfotogeničtějším útvarům. Vznikají nejčastěji zřícením stropu jeskyní ve vápencovém podloží nebo korálových ostrůvcích. Rodí se už v době ledové, kdy je hladina moří o 100 metrů nižší a vápencový terén v klidu ohlodává eroze. Když pak hladina opět stoupne, dojde k propadu oslabených stropů a následnému zatopení dutin. Jaké jsou ty […]
Kimono: Ta nejlepší mohou stát miliony!
Původně slovo kimono znamená „něco na sebe“, prostě oblečení, později se začne užívat pro konkrétní typ tradičního oděvu. Rovně střižené roucho ve tvaru T, sahající ke kotníkům, opatřené límcem a širokými rukávy, které se utahuje kolem těla pomocí dlouhého pásu zvaného obi. Tradičně je z hedvábí nebo saténu, byť ty levnější dnes bývají i ze […]
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Záhady a napětí
Tajemství hory Velíz: Boj pohanství s křesťanstvím?
Magický kopec u Křivoklátu možná ukrývá bránu mezi světy. Na hoře Velíz se podle legend setkávaly dvě víry – pohanský kult a nastupující křesťanství. Dodnes zde stojí zbytky románské kaple a pod jejími základy údajně leží pohanské obětiště. A co znamenají podivné ohně objevující se za letních nocí?   Na první pohled nenápadný kopec leží […]
Agresivní a útočná lukwata: Co se skrývá pod hladinou Viktoriina jezera?
V oblasti afrického Viktoriina jezera je stále živý příběh o vodní příšeře. Říká se jí lukwata. Folklorní příběhy ji popisují jako útočného agresivního tvora, který se nerozpakuje napadnout menší čluny na jezerní hladině. Je to jen báje, nebo se jedná o jedno z posledních velkých tajemství Afriky?   Pod vodou se k pobřeží blíží zlověstný stín. […]
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hurá na kolo
panidomu.cz
Hurá na kolo
Elektrokolo vás doveze, kam potřebujete. Bez ohledu na věk na něm můžete bezpečně vyrazit do přírody i do města. Stačí si vybrat to pravé právě pro vás. Oproti běžnému kolu má celou řadu výhod, které vám zpříjemní cestování. Elektrokolo totiž pomáhá, kde je to nejvíc potřeba – v kopcích nebo na konci výletu, kdy už
Na svatbě snů chyběl důležitý host! Suchánek neskrývá zklamání
nasehvezdy.cz
Na svatbě snů chyběl důležitý host! Suchánek neskrývá zklamání
Dcera herce Michala Suchánka (59), hvězda seriálu ZOO Nové začátky Berenika Suchánková (28), se vdala. Kdo by si myslel, že se jednalo o romantickou událost, ten by se spletl. Její svatbu s fotogr
Žádný Alf ani Vetřelec nejsou v dohledu: Šance na život na K2-18b se rozplývá
21stoleti.cz
Žádný Alf ani Vetřelec nejsou v dohledu: Šance na život na K2-18b se rozplývá
Ještě na jaře to vypadalo jako celkem velká senzace. Tým z Cambridgeské univerzity tehdy oznámil, že na vzdálené planetě K2-18b, nacházející se 124 světelných let od nás, možná objevil stopy po plynu,
Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu
epochanacestach.cz
Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu
Hrad na skalnatém kopci nad Brnem se v polovině 13. století rozhodl založit moravský markrabě a pozdější český král Přemysl Otakar II, aby posílil svou moc na Moravě a vytvořil důstojné sídlo pro panovníka. Jméno nebylo třeba dlouho vymýšlet, vždyť to, které nesl zdejší kopec Špilberk, vyhovovalo naprosto dokonale. Roli královského sídla pak však Špilberk nikdy
Dřel Krčín dělníky z kůže?
historyplus.cz
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly! Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Některé prameny zmiňují v této souvislosti už Kelty a
Chiang Rai: Oáza dechberoucích chrámů
epochaplus.cz
Chiang Rai: Oáza dechberoucích chrámů
Město v severním cípu Thajska okouzlí na první pohled. Jeho architektonické skvosty, každý s jedinečnou barvou, příběhem a atmosférou, vás zcela pohltí. Chcete žasnout nad bělostným přeludem, ponořit se do modrého snu nebo nechat usměvavou bohyni nahlédnout do nejhlubších zákoutí své duše? Tady to jde! Chiang Rai určitě stojí za návštěvu. Když se totiž člověk
Melounové mojito
tisicereceptu.cz
Melounové mojito
Sladký, šťavnatý meloun je osvěžující sám o sobě. V podobě mojita se stane favoritem horkých dní. Suroviny 300 g dužiny červeného bezpeckového melounu 1 limetka 3 polévkové lžíce třtinového
Pobyt na kozí farmě mou vnučku zbavil potíží
skutecnepribehy.cz
Pobyt na kozí farmě mou vnučku zbavil potíží
Když se dostala vnučka Hanička do problémů a lékaři i rodiče nad ní lámali hůl, vzala jsem si ji do péče já. V přírodě a mezi zvířaty přišla na jiné myšlenky. Krátce po základní škole se u mé vnučky Hany projevila psychická nemoc, která ji dovedla až do léčebny. Vždycky se cítila být jiná. Byla uzavřená, v křeči, neuměla se projevovat
Dokazuje pravěká stopa cestování časem?
enigmaplus.cz
Dokazuje pravěká stopa cestování časem?
Americký amatérský archeolog William J. Meister se tváří znepokojeně. 1. června roku 1968 se snaží najít další důležité fosilní nálezy v oblasti Antelope Springs nedaleko amerického města Delta ve stá
Úspěšně skrytý příbytek
rezidenceonline.cz
Úspěšně skrytý příbytek
Známe stavby, jejichž jedinou snahou je být za každou cenu originální. Edgeland House tak může na první pohled rovněž působit, ale při pozornějším pohledu najdeme mnoho dalších aspektů. Texaský Austin v posledních letech proslul jako americká snaha oživit v zemi neomezených možností slávu formule 1. Najdeme tu však také jiné zajímavosti. Může se vám stát,
Očista pro tělo a mysl podle zázračné ájurvédy
nejsemsama.cz
Očista pro tělo a mysl podle zázračné ájurvédy
Pro udržení zdraví a duševní rovnováhy ájurvéda doporučuje denní rituály, které zvládne každý. Uvidíte, že se brzy budete cítit jako znovuzrozená, víc v kondici, a hlavně v lepší psychické pohodě. Každé ráno začněte čištěním jazyka. Doporučuje se pro posílení zdraví ústní dutiny včetně zubů a také na podporu trávení, které začíná v ústech mísením slin s jídlem. Příliš silná vrstva povlaku na
Qatar Airways a Hans Zimmer: Více než jen byznys
iluxus.cz
Qatar Airways a Hans Zimmer: Více než jen byznys
Hudba, která vás provází na cestě k novým obzorům, může být stejně důležitá jako samotná destinace. Qatar Airways, již po několikáté oceněná jako Nejlepší letecká společnost světa dle Skytrax 2025, ny
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz