Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Překvapivé tvary virů: Který vypadá jako Apollo 11?

Virů drobných cizopasníků, kteří napadají rostliny, zvířata i člověka existuje na 5000 druhů. Lidem způsobují řadu onemocnění od těch banálních po smrtelná.

Když na ně nahlédnete pod mikroskopem, zjistíte, jakých fascinujících podob a tvarů mohou nabývat. Co je důležité o nich vědět?

Když virus najde vhodného hostitele, snaží se dostat svoji genetickou informaci do jeho buněk. Přítomnost virů v buňce ji poplete natolik, že začne vyrábět stavební kameny pro nové viriony (základní částice viru).

Zkopíruje jejich geny a vytvoří pro ně pouzdra z virové bílkoviny. Když už buňka není schopna situaci zvládat, rozpadne se. Do těla se tak rozšíří nové viry, které se vrhnou na další, dosud zdravé buňky.

Některé druhy virů včlení svoji genetickou informaci přímo mezi geny hostitele, kvůli čemuž se pak buňky mohou přeměnit v nádorové a spustit rakovinné bujení.

Současné metody boje proti virům

Díky objevům na poli molekulární biologie a genomiky je od 80. let 20. století možné zjišťovat podrobnosti o virových genech a jejich bílkovinách, díky čemuž je možné vyvíjet cílené léky, které viry zasahují v nejvhodnější fázi jejich působení na lidský organismus a na nejcitlivějším místě.

Viry ovšem mají výhodu rychlé mutace, díky které vytvářejí nové kmeny, na něž už vyvinuté léky nepůsobí. Takto se chová především virus HIV, proti kterému se lékaři snaží najít účinný lék už téměř 40 let.

Viry proti bakteriím i rakovině

V poslední době se hovoří o superodolných bakteriích, na které jsou antibiotika krátká. Vědci se tak vrací k myšlence, že by na boj s nimi využili bakteriofágy –viry napadající bakterie, od jejichž užití se ustoupilo s objevem antibiotik.

Genetičtí inženýři se zase snaží vyvinout takové viry, které by v lidském těle napadaly nádorové buňky a ničily je, aniž by si všímaly buněk zdravých.

Tvary virů:

Jde o virus napadající bakterie, patří mezi živé nebuněčné entity. Bakteriofágy jsou nejpočetnějším biologickým objektem v biosféře, jejich největší koncentrace se nachází v moři.

V současné době zažívají bakteriofágy comeback, uvažuje se o jejich využití v boji proti superodolným bakteriím. V bývalém Sovětském svazu je jako alternativu k antibiotikům používali 60 let, dodnes se tam vyrábějí léky na jejich bázi.

Svým tvarem připomíná kosmickou loď Apollo.
Svým tvarem připomíná kosmickou loď Apollo.

Virus chřipky

Virus chřipky se rychle šíří světem a způsobuje sezonní epidemie, má na svědomí také několik pandemií, při kterých zemřely miliony lidí. Rozlišujeme tři základní typy virů – A, B a C –, přičemž člověka napadají pouze první dva.

Nejnebezpečnější jsou chřipkové viry A, které jsou schopny rychlé mutace. Proti chřipce existuje očkování, jehož složení je každoročně upravováno na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. Je vhodné zejména pro rizikové skupiny.

Asi 200 000 chřipkových virů naskládaných vedle sebe by vytvořilo řadu dlouhou 1 cm.
Asi 200 000 chřipkových virů naskládaných vedle sebe by vytvořilo řadu dlouhou 1 cm.

Virus eboly

Filovirus ebola způsobuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, se kterou se lidstvo setkalo. Ebola zabíjí 50 až 90 % nakažených. Projevuje se nejprve horečkou, bolestí v krku, svalů a hlavy, pak nastupuje nevolnost, zvracení, průjem a krvácení.

Poprvé se virus objevil roku 1976 v Africe. Nejhorší epidemie probíhala mezi roky 2013 až 2016, zasáhla africké státy Guinea, Libérie, Sierra Leone a Nigérie a zemřelo při ní 11 000 lidí z 28 000 nakažených.

Protáhlý filovirus byl pojmenován podle řeky Ebola, což znamená Černá řeka.
Protáhlý filovirus byl pojmenován podle řeky Ebola, což znamená Černá řeka.

Virus žloutenky typu C

Tento virus způsobuje (virové) infekční onemocnění jater, označované jako hepatitida typu C, které se přenáší krví. Byl objeven až koncem 80. let 20. století a dlouhá léta měl na svědomí rostoucí počet hepatitid po krevních transfúzích.

Rozšířený je rovněž mezi uživateli drog. Od roku 1992 jsou na jeho přítomnost v těle testováni všichni dárci krve, nákaza může totiž probíhat léta skrytě. Aktuálně trpí na celém světě hepatitidou typu C až 150 milionů lidí, u nás každý 500. občan.

Půlkruhové glykoproteiny na povrchu pomáhají viru proniknout do buňky.
Půlkruhové glykoproteiny na povrchu pomáhají viru proniknout do buňky.

Rotavirus

Rotavirová infekce vyvolává těžkou gastroenteritidu, která se projevuje horečkou, průjmem a zvracením. Postihnout může děti i dospělé, nejohroženější skupinou jsou však malé děti do pěti let.

Nejvíce infekcí je u kojenců a batolat od šesti měsíců do dvou let věku. Viry se do těla dostávají nejčastěji ústy kvůli nedostatečné hygieně po styku s kontaminovaným předmětem. Léčba je symptomatická s důrazem na dostatečnou hydrataci. Proti nákaze existuje očkování.

Rotavirus vypadá jako loukoťové kolo.
Rotavirus vypadá jako loukoťové kolo.

Papilomavirus

Lidský papilomavirus je nejčastěji pohlavně přenosnou infekcí. Existují různé typy HPV. Některé vedou ke vzniku genitálních bradavic, jiné mohou způsobit až rakovinu (například děložního hrdla u žen).

Mnoho nakažených nemá žádné příznaky infekce a šíří ji vesele dál. Neexistuje lék, ale symptomy nemoci léčit lze. K dispozici je také očkování, které se doporučuje u dívek i chlapců před započetím pohlavního života, ideálně ve věku 11 až 12 let.

Adenovirus

Jde o značně rozšířený patogen, který způsobuje člověku chřipce či nachlazení podobnou nemoc (horečka, bolest v krku a kašel), oční infekce, průjmová a další onemocnění.

Většina nákaz má lehčí průběh, propukají zejména u školních dětí, někdy však mohou probíhat i formou epidemie. Jako prevence se doporučuje důkladné mytí rukou, vyhýbání se dotyku obličeje a očí neumytýma rukama a zamezení kontaktu s nakaženými. Existuje vakcína, ale je používána pouze u vojáků.

Koronavirus

Virus se objevil koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chan, odkud se lavinovitě šíří do dalších zemí světa. Je označován jako SARS-CoV-2 a způsobuje onemocnění zvané COVID-19. Projevuje se teplotou kolem 38 °C, suchým kašlem a dušností a únavou.

Závažnější případy mohou končit až zápalem plic, selháním ledvin, a dokonce i smrtí.

Virus pokrývají špičaté výčnělky, které jej obklopují jako koróna.
Virus pokrývají špičaté výčnělky, které jej obklopují jako koróna.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Utápěl Toulouse-Lautrec svůj komplex v absintu?
Pařížský Moulin Rouge hučí jako úl. Ve vzduchu je cítit směs kouře, alkoholu a parfémů. V rohu, trochu bokem od ostatních, posedává malý shrbený mužík s kulatými brýlemi a velikým nosem. V jedné ruce svírá skicák, ve druhé skleničku absintu.   Francouzský malíř a potomek starého aristokratického rodu Henri de Toulouse-Lautrec (1864–1901)  trpí od narození celou škálou nejrůznějších […]
Černovická rezidence: Pedant Hlávka kontroloval každou cihlu
Patří mezi sedm novodobých divů Ukrajiny. Řeč je o obřím černovickém areálu, za jehož vznikem stál slavný český architekt Josef Hlávka. Ten si na něm dal mimořádně záležet.   S nesmírným zápalem rozkládá architekt Josef Hlávka (1831–1908) na stůl plány na stavbu velkolepé budovy. V kalendáři je březen 1861, když bukovinskému metropolitovi Evženu Hackmannovi (†1873) předloží první […]
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Zajímavosti
Modrá díra: Přírodní zázrak i smrtící past
Na moři patří k nejfotogeničtějším útvarům. Vznikají nejčastěji zřícením stropu jeskyní ve vápencovém podloží nebo korálových ostrůvcích. Rodí se už v době ledové, kdy je hladina moří o 100 metrů nižší a vápencový terén v klidu ohlodává eroze. Když pak hladina opět stoupne, dojde k propadu oslabených stropů a následnému zatopení dutin. Jaké jsou ty […]
Kimono: Ta nejlepší mohou stát miliony!
Původně slovo kimono znamená „něco na sebe“, prostě oblečení, později se začne užívat pro konkrétní typ tradičního oděvu. Rovně střižené roucho ve tvaru T, sahající ke kotníkům, opatřené límcem a širokými rukávy, které se utahuje kolem těla pomocí dlouhého pásu zvaného obi. Tradičně je z hedvábí nebo saténu, byť ty levnější dnes bývají i ze […]
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Záhady a napětí
Tajemství hory Velíz: Boj pohanství s křesťanstvím?
Magický kopec u Křivoklátu možná ukrývá bránu mezi světy. Na hoře Velíz se podle legend setkávaly dvě víry – pohanský kult a nastupující křesťanství. Dodnes zde stojí zbytky románské kaple a pod jejími základy údajně leží pohanské obětiště. A co znamenají podivné ohně objevující se za letních nocí?   Na první pohled nenápadný kopec leží […]
Agresivní a útočná lukwata: Co se skrývá pod hladinou Viktoriina jezera?
V oblasti afrického Viktoriina jezera je stále živý příběh o vodní příšeře. Říká se jí lukwata. Folklorní příběhy ji popisují jako útočného agresivního tvora, který se nerozpakuje napadnout menší čluny na jezerní hladině. Je to jen báje, nebo se jedná o jedno z posledních velkých tajemství Afriky?   Pod vodou se k pobřeží blíží zlověstný stín. […]
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Věděl Nostradamus dopředu o pekelné zkáze Londýna?
enigmaplus.cz
Věděl Nostradamus dopředu o pekelné zkáze Londýna?
V londýnské ulici Pudding Lane se právě schyluje k tragédii. V sobotu ráno 2. září roku 1666 se z domu královského pekaře Thomase Farrinera (1615–1670) začne valit kouř a oheň. [gallery ids="156119
Mandarin Oriental představuje nové koktejly, které osvěží letní dny
iluxus.cz
Mandarin Oriental představuje nové koktejly, které osvěží letní dny
Léto v hotelu Mandarin Oriental, Prague má svou specifickou příchuť – a letos voní po bezince, meruňkách i levanduli. Pod vedením hlavního barmana Carla Monzona vznikla pětice originálních koktejlů, k
Vynikající kuře na víně a rajčatech
tisicereceptu.cz
Vynikající kuře na víně a rajčatech
Použité suroviny dávají dohromady vzniknout výtečné pikantní omáčce. Ingredience ¼ šálku řepkového oleje 1 kuře rozporcovaného na 8 dílů (1,4–1,8 kg) sůl a pepř ½ šálku hladké mouky 1 lžička
Partnera znám z minulých životů
skutecnepribehy.cz
Partnera znám z minulých životů
Stála jsem na nádraží a čekala na vlak domů. Na nástupišti jsem zahlédla muže, ze kterého jsem nemohla spustit oči. Jsme na tomto světě pouze jednou, nebo jsme už kdysi před mnoha lety žili? A až jednou zemřeme, vrátíme se sem znovu v jiném těle? Věřím na minulé životy Lidé, kteří věří na převtělování, říkají, že stačí
Miroslav Vladyka: „Můj život mě baví!“
panidomu.cz
Miroslav Vladyka: „Můj život mě baví!“
Před kamerou se objevil už jako předškolák, to aby se zalíbil své vyvolené! Jeho kariéra se pak rozjela po absolvování herecké akademie – blonďák se sportovní figurou a kukučem rošťáka byl režiséry oblíbený. Ostatně – ten „kukuč“ mu zůstal dodnes. Narodil se v Praze, kde vyrůstal s bratrem, a v dětství a v mládí se
Borhyová: S mužem konec, s dcerou začátek?
nasehvezdy.cz
Borhyová: S mužem konec, s dcerou začátek?
Mladší partner jako by už úplně zmizel z jejího života. Lucie Borhyová (47) teď všechnu svou pozornost soustředí na svoji dospívající dceru. Co tím naznačuje? Moderátorka hlavních zpráv Lucie Borhy
Letní saláty: Melounový s fetou
nejsemsama.cz
Letní saláty: Melounový s fetou
Vychlazený sladký vodní meloun v létě miluje snad každý. Navíc se slanou fetou tvoří svěží a harmonickou chuťovou kompozici. Do salátu můžete přidat třeba i olivy, okurku, semínka apod. Potřebujete: ✿ 1/2 vodního melounu ✿ 100 g sýru feta ✿ hrst čerstvé máty ✿ olivový olej ✿ sůl, pepř ✿ balzamikový ocet 1. Polovinu vodního
Po stopách tajných krysích stezek: Kudy se prchalo z Německa?
epochaplus.cz
Po stopách tajných krysích stezek: Kudy se prchalo z Německa?
Ve stínu strmých svahů Apenin leží malebný přístav Janov. Válka skončila a molo právě opouští další z lodí mířící za oceán. Na její palubě byste podle cestovních dokladů žádné válečné zločince nenašli. Realita je ovšem dost odlišná… V kapse je hřejí falešné cestovní doklady vydané Vatikánskou organizací pro uprchlíky (Pontificia Commissione di Assistenza) a s
Přezdívali malíři Karla IV. horlivec?
historyplus.cz
Přezdívali malíři Karla IV. horlivec?
Za vlády Karla IV. se Praha mění v jedno velké staveniště. Vyrůstá Nové Město, kamenný most přes Vltavu i katedrála sv. Víta. A nedaleko také hrad Karlštejn s nádhernou kaplí sv. Kříže. Podobu jí vtisknou malby Mistra Theodorika, jednoho z mála středověkých malířů, kterého známe jménem. O něm samotném se toho bohužel moc neví. Spisovatel Alois Jirásek
Včelí premiéra: V Česku byla poprvé zaznamenána čalounice jerlínová
21stoleti.cz
Včelí premiéra: V Česku byla poprvé zaznamenána čalounice jerlínová
Česká republika má nový druh včely. Odborníci z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu) zaznamenali vůbec první výskyt impozantní včely čalounice jerlínové (Megachile sculpturali
Design v kontrastu materiálů a barev
rezidenceonline.cz
Design v kontrastu materiálů a barev
Působivý minimalistický interiér ve stylu black & white zatepluje dubové dřevo a rozsvěcují zářivé limetkové a červené tóny. Minimalismus a maximum otevřeného prostoru jsou základními atributy představovaného interiéru v polskémJaworznu. Designéři Katarzyna Widawska a Tomasz Widawski ze Studia architektury Widawscy vsadili na kontrast černé a bílé barvy, který podtrhuje tento designově čistý koncept. Výraznou, avšak poněkud chladnou kombinaci doplnili přírodním odstínem dubu, čímž prostoru vdechli
Poznejte krásu Jižních Čechy z výšky
epochanacestach.cz
Poznejte krásu Jižních Čechy z výšky
Chcete poznat jižní Čechy trochu jinak? Objevte jejich kouzlo z výšky! Rozhledny, vyhlídky i stezky v korunách stromů vám nabídnou dechberoucí pohledy na řeky, lesy, města i Alpy v dálce. Začněte třeba na Stezce korunami stromů Lipno, kde se projdete ve výšce 40 metrů s výhledy na šumavské vrcholy. Milovníky přírody nadchne ptačí pozorovatelna u
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz