Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Příšera z jezera Loch Ness: Čtyři nová pozorování z roku 2020 jsou tu!

Jako lochnesská nestvůra je označována asi 20 metrů dlouhá příšera, jejíž existence nebyla dosud spolehlivě prokázána. Má obývat tajemné jezero ve Skotsku. V posledních měsících se prý o její existenci podařilo získat hned několik nových důkazů!

O tom, že v jezeře Loch Ness žije jakýsi neidentifikovatelný tvor, se hovoří již stovky let. Neznámou hlubinnou příšeru se mělo dokonce mnohokrát podařit zachytit na fotografii nebo video. Přesto její existence nebyla dosud jednoznačně prokázána.

Lochnesská nestvůra je tak stále předmětem celé řady spekulací. Jedním z nejznámějších expertů na toto stvoření je skotský rodák Gary Campbell.

Vede organizaci zvanou Oficiální seznam pozorování lochnesské příšery, která shromažďuje všechna důvěryhodná svědectví o údajné nestvůře z jezera. Jaká pozorování přibyla na jeho seznam v posledních měsících?

Expert na Lochnesku Gary Campbell.
Expert na Lochnesku Gary Campbell.

Neznámý živočich

Malebné jezero Loch Ness se nachází ve Skotsku v údolí Great Glen ve správní oblasti Highland.

 „Rozkládá se na ploše 14 tisíc hektarů a říká se o něm, že je největší zásobárnou vody v celé Británii,“ popisuje česká publicistka Lucie Bártová (*1981).

Do jezera má ústit hned několik řek, na délku má měřit přes 30 kilometrů, široké je prý téměř tři kilometry a údaje o jeho hloubce se v mnoha zdrojích liší. Podle oficiálních pramenů by mělo jeho dno ležet asi 230 metrů pod hladinou moře.

Ať už jsou ale rozměry Loch Nessu jakékoli, jedno je prý jisté.

„Tato velikost je bezpochyby dostačující k tomu, aby dokázala ukrýt gigantického tajemného tvora, jehož druh, stáří nebo alespoň podrobnější podobu není možné popsat a bohužel ani prokázat,“ uvádí Bártová. Opravdu záhadami opředený živočich v jezeře žije?

Celá řada důkazů

První zapsané svědectví o pozorování lochnesské příšery lze jít najít v rukopise irského opata svatého Adamnana (asi 624–704).

V něm jsou totiž záznamy o epizodě ze života jeho předchůdce svatého Kolumby (521–597), který v průběhu jedné misionářské cesty po Skotsku údajně zahlédl v jezeře „hroznou obludu“, kterou prý zahnal pokřikem „Vrať se, odkud přicházíš!“ Od té doby měly tvora spatřit stovky dalších lidí.

V roce 1933 obletí svět jeho první fotografie. Muž jménem Hugh Gray šel po mši na svou obvyklou procházku a jezero prý bylo naprosto klidné. Poblíž místa, kde Gray stál, se však náhle vynořil z vody neznámý živočich.

„Ihned jsem popadl fotoaparát a tvora vyfotografoval. Neviděl jsem žádnou hlavu, měl jsem dojem, že jeho přední partie jsou zřejmě pod vodou, ale jedna část těla, která vypadala na ocas, se prudce pohybovala,“ vzpomíná Gray. V následujících letech přibudou další fotografie a později i videa…

Čtvrté pozorování v tomto roce zachycuje, jak se na hladině jezera pohybuje jakýsi obrovský útvar.
Čtvrté pozorování v tomto roce zachycuje, jak se na hladině jezera pohybuje jakýsi obrovský útvar.

Blíží se zásadní odhalení?

Podle šéfa organizace Oficiální seznam pozorování lochnesské příšery Garyho Campbella to nebude trvat dlouho a existence lochnesské nestvůry bude jednoznačně doložena. „Shromažďuji svědectví od lidí, kteří v jezeře viděli něco zvláštního.

Značný počet zpráv lze ale vysvětlit a do evidence je nikdy nepřidám,“ říká Campbell. Svědci údajně mohli spatřit například jen kousky dřeva plavoucí ve vodě.

Častá je prý také záměna monstra s formacemi vln. Pozorování jsou podle Campbella nicméně stále důvěryhodnější, a to především díky neustále se rozvíjejícím technologiím.

Chytré telefony se zabudovanými fotoaparáty totiž umožňují každému svědkovi úkaz v jezeře okamžitě vyfotit. Campbell je proto přesvědčen, že v jezeře Loch Ness „něco“ žije a že bude brzy odhaleno, co to je…

Tajemný objekt

V roce 2020 přibyla do Oficiálního seznamu pozorování lochnesské příšery Garyho Campbella v době uzávěrky tohoto čísla čtyři nová pozorování.

První z nich měl 18. ledna natočit Ir Eoin O’Faodhagain, který jezero dlouhodobě sleduje přes internet. Jím předložené video ukazuje neznámý pohybující se objekt, který na chvíli vystoupá na hladinu a pak zase zmizí.

Mnohem delší dobu se má údajná Lochneska ukázat na videu, za kterým stojí svědkyně Kalynn Wangle.

Ta jezero sleduje přes internet ze Spojených států amerických a dne 10. dubna na něm údajně zaznamená cosi, co se z něj vynoří a déle než 7 minut se na něm pohybuje. Objekt se prý celou dobu blíží k pobřeží, neustále mění tvar a vytvoří kolem sebe vlny.

Podle Wangle se rozhodně nejedná o žádnou loď, už vzhledem k tomu, že ta se nemůže jen tak vynořit z jezera. Opravdu je na videu vidět lochnesská příšera?

Opravdu žije v jezeře Loch Ness záhadami opředený živočich, nebo je to nesmysl?
Opravdu žije v jezeře Loch Ness záhadami opředený živočich, nebo je to nesmysl?

Má na délku 9 metrů?

Dne 13. dubna má na slavném jezeře zachytit cosi nevysvětlitelného opět Eoin O’Faodhagain. „Trvalo to jen pár vteřin a objekt se objevil na hladině.

Předtím na daném místě nic jiného nebylo,“ říká O’Faodhagain. Údajná Lochneska má na záznamu kolem sebe vytvářet bílou pěnu, potápět se a opět se vynořovat.

Dne 22. dubna pak má záhadami opředeného tvora na jezeře zachytit znovu Eoin O’Faodhagain. Tento rok tedy již potřetí! Tentokrát jde podle něj o dosud největší potvrzené pozorování lochnesské příšery.

Na zveřejněném videu je prý totiž vidět, jak se na hladině jezera pohybuje jakýsi tmavý útvar, který má mít na délku nejméně 9 metrů! Po nějaké době se prý opět ponoří a zmizí z dohledu.

Celá záležitost je speciální i proto, že na jezeře není v dané době žádný lodní provoz a hladina je klidná a vhodná k pořizování záznamů. Co z toho všeho vyplývá? Existuje lochnesská nestvůra, nebo ne?

Související články
Katedrála Notre-Dame v Chartres je odedávna považována za magické místo, které působí i na nevěřící. Již v dávných dobách se zde rozprostíral posvátný háj, kde se ke svým obřadům scházeli keltští kněží – druidové. Je snad toto místo dodnes ovlivněno nějakou záhadnou silou?   Předchůdkyně dnešní katedrály tady stojí už v roce 1144. O její […]
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je […]
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v […]
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
reklama
Historie
Vezl Amundsen k pólu gramofon?
Loď Fram napíná plachty a 9. srpna 1910 vyplouvá z norského Kristiansandu. V té chvíli ví jen tři muži na palubě, jaký bude její cíl. „Jižní pól,“ oznamuje velitel výpravy Roald Amundsen zbytku posádky až na Madeiře. Severní točna již padla, chce to novou výzvu!   Moře a led jsou jeho život…Poprvé se Roald Amundsen […]
Brodili se křižáci ve Svatém městě krví?
Dřevěné obléhací věže se tyčí nad hradbami města. Ty jsou i přes zoufalý odpor obránců právě prolomeny a dovnitř se ženou zástupy křižáků. V božím jménu už neběží dobývat, ale loupit a vraždit.   Dobytí Antiochie v červnu 1098 je nesporným úspěchem první křížové výpravy do Svaté země, ale současně také zdrojem bojů o moc mezi veliteli […]
Vymyslel Sedžong písmo na dopoledne?
Králem se vůbec stát neměl, ale když už ho osud na trůn posadil, stal se rovnou největším panovníkem historie. Sedžong Veliký toho dal svému národu tolik, že se před ním sklánějí Korejci ještě po šesti staletích.   Území Korejského poloostrova je v polovině 14. století součástí mongolské říše Jüan, mezi obyvatelstvem ale stoupá nespokojenost. Do čela […]
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává […]
Zajímavosti
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím […]
Slova s děsivým původem: Křičící duch a čára smrti!
Věci okolo nás občas dostanou své jméno vcelku nečekanou cestou. Vybíráme pro vás slova, která spojuje tak trochu strašidelný původ!   Maskoty dnes máme pro štěstí, dříve však měli lidi chránit před zlými čarodějnicemi! Těm se v jednom ze starých jazyků Francie říkalo „masca“. Podobných slov je mnohem víc. Dnes neškodných, dříve z nich mrazilo… […]
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém […]
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Záhady a napětí
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nejtajemnější mayský vladař: Byl mimozemského původu?
Rozechvělý archeolog Alberto R. Lhuillier nevěří vlastním očím. Před sebou má sarkofág nejvýznamnějšího mayského vládce. Tím je legendární Pakal, jehož podobiznu je možné spatřit také na víku rakve. Podle dávných mayských životopisců neměl panovník lidský původ. Je možné, že pocházel z jiné galaxie?     Z vrcholku Chrámu nápisů se naskýtá jedinečný pohled na kdysi výstavní indiánskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit