Notoricky známí živočichové, kteří ovšem možná vůbec neexistují, jsou odedávna předmětem zkoumání mnoha lidí po celém světě. Přinášíme přehled těch nejslavnějších z nich.
Jaké příběhy, legendy a výpovědi údajných svědků jsou spojené s jezery po celém světě?
Jeden z nejslavnějších bájných tvorů. Příšera, po které pátrá každoročně několik stovek lidí. Zatím ovšem bez výsledku. Existenci monstra ze skotského jezera Loch Ness se zatím nikomu nepovedlo jednoznačně a věrohodně prokázat.
Nepřímých náznaků toho, že v jezeře něco žije, existuje celá řada. Všechny jsou ale skeptiky vyvracovány a zpochybňovány. Včetně údajných očitých svědectví, která sahají až do 6. století.
V roce 565 byl prý příšerou u řeky Ness, která z jezera vytéká, napaden neznámý Kelt. Vlna moderních svědectví začíná v 70. letech 19. století.
Šílenství ale rozpoutá až údajná výpověď skotské hotelové manažerky Aldie Mackay v roce 1933. Záplava turistů i badatelů zkoumá jezero prakticky 24 hodin denně.
Objevují se první fotografie a nakonec i videa, které mají existenci tvora dokládat. Proč ale přesvědčivý důkaz stále chybí?
Místo příšery úhoři?
Všechny snímky jsou skeptiky opakovaně zpochybňovány. I ten satelitní z roku 2014. Nezachycuje prý příšeru, ale pouhou lámající se vlnu. Nedávno navíc obletěla svět další zpráva týkající se příšery z jezera Loch Ness.
Když britský univerzitní technik Gordon Holmes v květnu 2007 pořídil záznam, na kterém je patrný podivný tvar pohybující se na hladině jezera, dostali zastánci teorie o monstru silný argument.
Jenže nedávno americký počítačový expert Bill Appleton (*1961) prohlásil, že z prozkoumání videa vyplývá, že by za vším mohlo stát několik obřích úhořů.
Jsou i jinde
Pravdou je, že příšera z jezera Loch Ness není rozhodně jediným podobným tvorem, který se má ukrývat v hloubi jezerních vod.
Svou příšeru má prý i jezero Kanas v čínské provincii Sin-ťiang nebo kanadské jezero Okanagan. Řada afrických obyvatel pak věří na živočicha jménem Mokele-mbembe, který má žít v odlehlé severní části Konga.
Tvor je podle kryptozoologů (podobně jako Lochnesská příšera) zřejmě potomkem pravěkého plesiosaura a v minulých letech ho také spatřily desítky lidí. Někteří dokonce tvrdí, že konžská vláda utajuje nález dvou exemplářů tohoto prehistorického živočicha. Na pochybách jsou i vědci.