Člověk se potí neustále. Málokdo si ale uvědomuje, že pocení je přirozené a pro tělo navíc zdravé a potřebné. Proč se tedy potíme? Jak se liší pach potu jednotlivých lidí? V čem nám pot pomáhá? Kolik litrů potu denně vyloučíme?
V lidském těle se nachází až 3 000 000 potních žláz. Jen na chodidlech je jich 250 000 a každý den vyprodukují 0,5 litru kapalného potu.
Kromě pravých (tzv. ekrinních) potních žláz, kterých je naprostá většina, existují také pachové (apokrinní) potní žlázy. Nacházejí se v podpaží, ušních kanálcích, v okolí pohlavních orgánů a prsních bradavek.
I když naše tělo produkuje velmi málo tzv. apokrinního potu, právě ten je odpovědný za většinu nepříjemného zápachu. Obsahuje totiž bílkoviny a odpadní produkty, které podporují růst páchnoucích bakterií.
Pot je tvořen z 99 % z vody. Zbylé procento obsahuje chlorid sodný, kyselinu močovou, kyselinu mléčnou, mastné kyseliny a některé aminokyseliny.
Muži mají v těle více potních žláz než ženy a puberťáci navíc mají „hutnější“ pot se specifickým složením, které více zapáchá. S přibývajícím věkem se pak produkce potních žláz snižuje.
Denně vypotíme 1 litr potu. Těžce pracující dospělý člověk ale denně vyloučí až 4 litry potu. Ve stresu pak pot silněji zapáchá, protože obsahuje více látek, které rozkládají bakterie z odumřelé pokožky a ochlupení.
Potní sekrety jsou pro člověka prospěšné. Regulují nárůst bakterií na kůži a tím snižují možnost infekcí.
Pot zdravých lidí často voní odlišně od nemocných. Tělo vylučuje určité organické sloučeniny, které se mění, je-li v organismu přítomno ložisko onemocnění nebo infekce.
Jinak „voní“ pot vegetariánů a jinak běžných konzumentů masové stravy.
Pot každého člověka je nezaměnitelný s jiným – podobně jako například otisk prstu nebo DNA. Může za to unikátní směs 373 těkavých sloučenin, takže jeho jedinečnost se nemění ani v průběhu času.