Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Projekt, na kterém se rozhodně nevyplatí šetřit!

Každý to známe, někteří jedinci si cestou domů uleví na plot vašeho domu nebo na sloup v okolí. Nepříjemný zápach obtěžuje každého poblíž, o estetice ani nemluvě.

Ve městech však žijí miliony lidí, kteří potřebují někam „odkládat“ odpad z toalet, koupelen a kuchyní. Městské kanalizace se tak řadí na přední příčky důležitosti městských infrastruktur.

Londýn byl svého času největším městem světa a v polovině 19. století se ocitl na okraji propasti, když se město začalo topit ve vlastních splašcích. Londýnem se šířil strach z neviditelného zabijáka, cholery, nejhorší nemocí od doby morové epidemie.

Nová nemoc byla záhadou, nikdo nevěděl, jak ji léčit, nikdo neznal příčinu. Cholera udeřila proto, že přestala dostačovat stará londýnská kanalizace a město páchlo výkaly.

Odpadní voda se vylévala do žump nebo se v noci odvážela. Ale s dvojnásobným počtem obyvatel si tento starý londýnský systém už nedokázal poradit. Splachovací toaleta, tehdy nový vynález, celý problém ještě zhoršoval.

Obsah záchodové mísy směřoval pochopitelně do starých povrchových kanálů, které ústily do řeky Temže, ze které se rázem stala hnijící stoka plná matně hnědé tekutiny.

Starý kanalizační systém totiž vyrostl původně kolem řek, které byly postupně vysoušeny a zastavěny. A v tom tkvěla podstata problému. Tyto stoky a potrubí měly odvádět jen dešťovou vodu, a ne záplavu odpadních vod.

Při silných deštích už kanály nestačí kaly odvést a ty se začaly vracet zpět, stoupaly domovním potrubím a zaplavovaly sklepy i přízemí. Splašky se hromadily, stoupaly a prosakovaly podlahami.

Městskou radou nominovaný inženýr Joseph Bazalgette dostal za úkol krizi vyřešit, přišel v té době s pokrokovou vizí skutečného kanalizačního systému. Schéma, které vymyslel, bylo založeno na velmi prostém principu: Přitažlivost zemská vytváří vodní spád!

Londýn je postaven na údolních svazích. Jestliže se podaří zachytit obsah stok dříve, než se vypustí do řeky, můžeme využít vodní spád a odvedeme splašky pryč z metropole. V Bazalgettových plánech už potrubí nepřivádělo kal do řeky uvnitř Londýna.

Systém stok odváděl odpadní vody do Temže až u ústí, aby se tak splašky skutečně vylily do moře a nevracely se s přílivem zpět.

Po necelých dvou stoletích je ovšem problém znovu na světě.

Londýnská kanalizační síť z viktoriánské doby a její tunely jsou opět za hranicí své kapacity a neustále přeplněné, a každý týden se do Temže vypustí ekvivalent 300 olympijských bazénů plných odpadní vody v celkovém objemu 39 milionů tun. Problémy způsobují i obří tukovce, které opakovaně ucpávají kanalizaci.

Jde o směs mastnoty a tuků z domácností a restaurací, doplněnou o předměty, které lidé spláchnou do záchodu. Hutnou a nevábnou hroudu tak zdobí třeba zbytky potravin, vlhčené ubrousky či dětské pleny.

V roce 2017 Londýn ucpal rekordní, 130 tun vážící tukovec, běžně však pracovníci kanalizací likvidují několik desítek metrů dlouhé a desítky tun vážící tukové shluky.

Populace narůstá neuvěřitelným tempem, sami produkujeme čím dál více odpadu a situaci je třeba vyřešit, pokud možno jednou provždy. V Londýně nedávno probíhal obrovský inženýrský projekt, který měl masivně rozšířit možnosti hlavního města.

Superkanalizace byla největší modernizací kanalizačního systému a zároveň největší inženýrskou výzvou v Británii.

Celou snahu inženýrů a stavbařů sleduje dokument Městská kanalizace za pět miliard, který diváci mohou sledovat od středy 14. dubna ve 21:45 na kanále Viasat Explore.

Tenhle dokument si prostě nemůžete nechat ujít! Neocení ho jen technicky zdatní diváci, ale každý, kdo má alespoň trochu rád napětí a konfliktní situace. Práce probíhaly mnohdy více jak 90 metrů pod Londýnem, tedy v prostředí ideálním pro stresové situace.

Stavbu bylo třeba sladit s dalšími požadavky a nařízeními a neohrožovat další části infrastruktury, jako je např. doprava. Do toho neúprosné termíny, jakékoliv zpoždění stavbu prodražuje.

Bylo třeba prorazit tvrdé skály, které nebyly po dobu 52 milionů let nikdy narušeny. Nikdo tak nevěděl, co stavbaře čeká.

U Tower Bridge museli inženýři vybudovat konstrukci cofferdam, tedy uzavřený prostor postavený ve vodním útvaru, který umožňuje odčerpat vodu z uzavřeného prostoru a vytvořit suché pracovní prostředí pro práci pod Temží.

To, že samotná stavba je hlučná nikoho nepřekvapí, ale i s následky neustálého hluku bylo třeba se vypořádat.

A konečně, tunelování přineslo další problém, který museli inženýři vyřešit, a to jak odvézt a kam umístit více jak 1,5 milionu tun zeminy a suti, které výkop vytvořil?

O profesní i lidské dramatické situace tak nebyla nouze a nadávající řidiči, které jste omezili při průjezdu městem, byli tím nejmenším problémem.

Pokud vás zajímá, jak to celé Londýn zvládl, nenechte si ujít třídílný seriál Městská kanalizace za pět miliard na Viasat Explore.

Trailer: 

reklama
Související články
Jsou velmi dekorativní, a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám na okně dlouhé týdny. Některé druhy jsou jedlé, většina okrasných vám zase nadělá spoustu parády.   Feferonky, pálivé papričky a chilli jsou skvělým zdrojem látky zvané kapsaicin. Mimo jiné umí navodit dobrou náladu. Minipapričky pocházejí z Mexika, jejich domovem je Střední a Jižní […]
Thajsko se má stát první asijskou zemí, která dostane luxusní obytnou věž značky Porsche…Po velkém úspěchu prestižních realitních projektů Porsche Design v Miami v USA a německém Stuttgartu oznámila ikonická automobilka výstavbu Porsche Design Tower Bangkok, která vyroste se na jedné z nejprestižnějších adres v hlavním městě Thajska.   Exkluzivní luxusní rezidence nabídne obyvatelům dvaadvacet […]
Některé druhy se v našich obchodech sotva ohřály a zmizely. Jiné se vracejí a stávají se sezónním zpestřením nabídky zvláště v zimě. Pokud nemáte odvahu ho ochutnat, pak vám poradíme.   Cherimoya Vzhled a chuť:  Plod tvarem připomíná chmelovou šišku, ale obrovskou – může mít v průměru až 10 cm. Pod hnědozelenou kožovitou slupkou je […]
Francouzský módní předvedl zlatou kabelku na pařížském týdnu módy a získal si tím zaslouženou pozornost. Nablýskaný klenot byl vytvořen jako pocta „nejdražším šatům světa“ ze zlata a diamantů, které Rabanne vyrobil pro francouzskou módní ikonu Françoise Hardy v roce 1968.   Módní dům známý dříve jako Paco Rabanne si letos na pařížském týdnu přivlastnil celou […]
reklama
reklama
Historie
Berlínská konference: Mocnosti rozcupovaly Afriku při loupeži století
K jednacímu stolu usedají zástupci nejvýznamnějších mocností světa. Chystají se jednat o tom, jak si rozparcelovat celý kontinent i s jeho nerostným bohatstvím a obyvateli.   V polovině 19. století světové velmoci objevují bohaté zdroje surovin v Africe. Koloniální výpady na černý kontinent ale začínají ohrožovat stabilitu a mír v samotné Evropě. Na africké půdě stále častěji dochází ke střetům, […]
Kaple sv. Kříže: Místo, kam Karel IV. vstupoval bos
Leskne se zlatem a drahokamy a skrývá nejvzácnější výtvarná díla české gotiky, ale přesto jí bylo předurčeno stát se pouze honosnou slupkou pro ještě větší bohatství.   Karlštejn už se sedm let staví, když se Karel IV. (1316–1378) rozhodne zasvětit ho uložení říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Velká věž proto dostává vlastní opevnění a […]
Svoji Velkou zeď má i Indie
Indické království Mévár vzkvétá. Může za to mahárádža Rana Kumbha, jenž mu vládne od roku 1433. Ten táhne od jedné bitvy ke druhé a výrazně rozšiřuje hranice svého státu, který se nachází na západě dnešní Indie.   Celkem svede 56 střetnutí, v nichž ani jednou nenajde přemožitele. Počet jeho nepřátel ovšem rychle roste. Vzhledem k tomu, že hlavní […]
Hana Benešová pomáhala i pytlem brambor
Seznámili se na podzim 1905 v Paříži. Napřesrok se Eduard s dcerou železničního zřízence Annou zasnoubí. Záhy si oba změní svá křestní jména.   Zatímco Eduard Beneš (1884–1948) sáhne po zvučnějším Edvardovi, z Anny Vlčkové (1885–1974) se na jeho přání stává Hana, aby mu prý nepřipomínala bývalou láskou. V listopadu 1909 mají v Praze skromnou svatbu. […]
Zajímavosti
Sakura: Půvabný symbol Japonska
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstuje jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost.   Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům […]
Letokruhy: Kronika vepsaná do dřeva
Vždy na jaře stromy produkují nové buňky, které na podzim odumírají a letokruh je tak přírůstkem dřeva za jeden rok. Obvykle je rozdělený na dvě části: světlejší a měkčí jarní dřevo a tmavší a tvrdší letní dřevo.   Jejich šířka a celkový vzhled nejsou vždy stejné. Ovlivňuje je řada faktorů, od počasí, tedy mrazy, sucha […]
Jehla: Od zvířecích kostí po 3,5metrového giganta
Pospíchá do práce a spěšně zapíná sáčko, jenže jeden z knoflíků mu spočine v ruce. Vztekle kus oblečení odhodí a ze skříně vytahuje další kousek. Knoflík ale bezpečně uloží, protože večer ho čeká rande s jehlou a nití.   Podle expertů existují desítky různých velikostí a typů. Všechny ale slouží k jediné věci, opravovat a šít oblečení! Jehly jsou […]
Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle!   Zkusit můžete i cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné triky nebo čáry, […]
Záhady a napětí
Ledová hrozba z dob studené války: Máme se bát tajného odpaliště raket v Grónsku?
Období studené války hrozilo ve druhé polovině dvacátého století jaderným konfliktem mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Vojenští plánovači obou znepřátelených stran hledali cesty, jak co nejvíce přiblížit vlastní jaderný arzenál protivníkovi. Co v tomto směru podnikli Američané? A může být dnes jejich tajný projekt hrozbou?   Iceworm. Tak se jmenuje projekt, který Američané maskovali […]
Záhadný objekt se řítí Mléčnou dráhou, vědci netuší, co to je
Vědci nedávno objevili nový vesmírný objekt, který se zatím nepodařilo identifikovat. Těleso se pohybuje Mléčnou dráhou tak rychle, že by mohl uniknout gravitaci galaxie a dostat se do mezigalaktického prostoru. Mohlo by jít o jednu ze „superrychlých hvězd“ známých teprve od roku 2005, nebo o něco zcela nového?   Pod komplikovaným a běžnému člověku nicneříkajícím […]
Patří záhadná lebka objevená v Severní Makedonii vlkodlakovi?
V médiích se čas od času objeví zpráva o nalezení nějakého pozoruhodného pokladu. Většinou jde o staré mince, šperky nebo jiné nálezy, které mají hlavně archeologickou a historickou hodnotu. V případě objevu staré truhly nalezené před lety v Makedonii se však badatelé nestačili divit. Co leželo uvnitř?   Pro farmáře Traycheho Draganova začíná tento den zcela všedně. Zemědělec […]
Mimozemská sekta raeliánů: Naklonovali prvního člověka?
V roce 1973 se Claude Vorilhon (*1946), známý pod pseudonymem Rael, setkává s mimozemšťanem v sopečném parku „Puy de Lassolas“ ve Francii. Tento návštěvník mu poskytuje informace o původu lidstva a pokyny k jeho budoucnosti a dává mu za úkol informovat lidstvo o tomto poselství. Takto nezačíná scénář sci-fi filmu, ale příběh jedné z nejpodivnějších sekt planety. […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kontroverzní Kratom: Fakta a Mýty o Asijské Rostlině
21stoleti.cz
Kontroverzní Kratom: Fakta a Mýty o Asijské Rostlině
Kratom, v poslední době často diskutovaná bylina, se dostává do centra zájmu médií. Co o této rostlině vlastně víme? Kvůli nedostatku výzkumů je opředen tajemstvími a mýty, které mu často přisuzují ne
Jeseníky: Zimní poezie na dosah ruky
epochanacestach.cz
Jeseníky: Zimní poezie na dosah ruky
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro
Nálepková zažila domácí násilí i zradu
nasehvezdy.cz
Nálepková zažila domácí násilí i zradu
Jsou rány, které se nikdy nezahojí. Světlana Nálepková (64) k sobě našla cestu až díky buddhismu a józe. Narodila se do rodiny učitelky ruského jazyka a profesionálního vojáka, který sloužil komuni
Slávy dcera nestrávila drahé máslo
historyplus.cz
Slávy dcera nestrávila drahé máslo
Pastorova žena má o manželství své dcery jasno. „Do žádných Uher se stěhovat nebudeš. Žijí tam samí divoši. Mastí si vlasy sádlem a bydlí v nějakých podzemních dírách. Když si tě chce ten tvůj Kollár vzít, musíte zůstat tady, v Německu!“   Odchází od matky své vyvolené jako spráskaný pes. Slovenský student teologie Ján Kollár (1793–1852) by
Svícny z hrníčků
panidomu.cz
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky *
Zimní masáž vonnou svíčkou ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz
Zimní masáž vonnou svíčkou ve Four Seasons Hotel Prague
Four Seasons Hotel Prague nabízí nově luxusní masážní rituál vonnou svíčkou - jedinečný zážitek, který si můžete pořídit pro sebe nebo pro své blízké. Zpříjemněte si předvánoční čas plný shonu spec
Kapr ve smetanové omáčce s koprem
tisicereceptu.cz
Kapr ve smetanové omáčce s koprem
Kapr nemusí být jen smažený s bramborovým salátem. Opečený na másle a s lahodnou smetanovou omáčkou chutná také výtečně. Potřebujete ½ kapra 2 lžíce másla 250 ml zeleninového vývaru 200 g zak
Pryč s celulitidou! Jak rozproudit lymfu?
nejsemsama.cz
Pryč s celulitidou! Jak rozproudit lymfu?
Většina z nás už někdy slyšela o lymfatickém systému, ale kdo skutečně ví, co všechno tato záhadná soustava ukrývá? Zatímco o oběhovém nebo dýchacím systému toho ví každý poměrně dost, lymfatický systém je pro nás trochu záhadný. Jedná se o síť lymfatických cév, uzlin, tkání a orgánů, které spolupracují na odstraňování odpadních látek z těla. Lymfatický systém
Ponížení mi otevřelo oči
skutecnepribehy.cz
Ponížení mi otevřelo oči
Obyčejný nákup s kamarádkou skončil fiaskem. Cítila jsem se méněcenná, potupená a ponížená. Na vině bylo ošklivé chování prodavačky. O tom, že si potřebuji koupit něco hezkého, a hlavně moderního na sebe, nebylo žádných pochyb. Vždyť já nenakupovala nic mimo jídla už řadu let! Šaty v mojí skříni vypadaly snad jako z filmu pro pamětníky. Bylo mi to jedno, protože jsem
Objevil se v Británii vlkodlak utržený ze řetězu?
enigmaplus.cz
Objevil se v Británii vlkodlak utržený ze řetězu?
Šokující případ vyšetřovali manželé Warrenovi. Odehrál se ve Velké Británii ve městě Southend-on-Sea   [gallery ids="148979,148980,148981"] Místní tesař Bill Ramsey má závažné problé
Italská inspirace v Texasu
rezidenceonline.cz
Italská inspirace v Texasu
Kamenné rezidence obklopené prastarými olivovníky a nekonečnými vinicemi se staly inspirací pro vilu, kterou si manželé z texaského Austinu zvolili za svůj domov. Jejich přáním bylo postavit dům, kde by hlavní obytné prostory zůstaly na jedné výškové úrovni. Rezidence je plná samostatných zákoutí a míst určených pro odpočinek a zábavu, umístěných přesně podle přání majitelů
Slepé střevo: Překvapivé objevy vědců
epochaplus.cz
Slepé střevo: Překvapivé objevy vědců
Po dlouhou dobu byla funkce slepého střeva – výběžku a okrajové části tlustého střeva – jednou z největších záhad lidského těla. Většina lidí si ho ostatně spojuje pouze s bolestivým zánětem a všeobecně se předpokládá, že nemá žádný význam. Je tomu ale opravdu tak? Vypadá jako červ, s tlustým střevem je propojeno v podstatě zbytečně a evoluce ho
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz