Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Prokletí Salemu: Město poznamenané nejen procesy s čarodějnicemi

Ke konci 17. století se americká osada Salem mění v území hrůzy a utrpení. Všechno to začíná u dvou malých děvčátek, které dostávají nevysvětlitelné záchvaty. Přivolaný doktor ihned oznámí příčinu – jde o kletbu čarodějnic!

Tím se rozpoutá peklo mučení a poprav, kvůli němuž zemře 20 nevinných lidí. Visí stín jejich smrti nad městem dodnes?

Fanouškům záhad je město Salem z amerického státu Massachusetts dobře známé. V letech 1692 a 1693 tu probíhá série procesů s čarodějnicemi a čarodějníky. V jejich rámci je obviněno přes 200 lidí, 30 z nich usvědčeno, 20 popraveno.

Z té dvacítky jich devatenáct oběsí (14 žen a 5 mužů), a jeden člověk zemře obzvláště trýznivě. Jde o farmáře Gilese Coreyho (asi 1611–1692), který všechna obvinění vůči své osobě odmítá.

Proto je dle tehdejších zvyků svlečen, připoután k dřevěnému prknu a postupně mu na hruď navalují těžká závaží. Ty se běžně přidávají tak dlouho, dokud dotyčný vinu nepřizná, i kdyby jen proto, aby si ulevil od bolesti.

To ale statečný Corey neudělá, volí raději smrt. Později je spolu s ostatními popravenými prohlášen za nevinného, ale to už život nikomu nevrátí. I kvůli těmto hrůzám je Salem považován za hlavní americké město nadpřirozena, duchové se tu zdá se cítí jako doma. Pojďte se s nimi seznámit…

Přízrak jako dezert?

Američanka Amy Butler vlastní v Salemu oblíbenou restauraci A & B Burgers. Pro založení podniku si ale možná mohla vybrat budovu s veselejší minulostí, než je zdejší bývalá věznice.

„Už když jsme to tu otevírali, tak jsme věděli, že se budeme neustále ohlížet přes rameno, jestli se za námi zrovna nezjevilo něco děsivého.

V baráku jsou místa, kde je vzduch přímo ledový, bez ohledu na roční dobu,“ popisuje typický projev přisuzovaný přítomnosti ducha. Média, myšleno osoby tvrdící, že dovedou komunikovat se záhrobím, zde cítí energii zla, přetrvávající z časů, kdy tu byl žalář.

A prý spatřili i přízrak jednoho z vězeňských dozorců, jak přešel s deskami po chodbě. Z takových informací mrazí, a ačkoliv i návštěvníci si tu prý ne vždy připadají úplně nebojácně, chuť hamburgerů a po domácku vařeného piva v nich přebíjí všechny obavy.

Dnes restaurace, dříve sad patřící první popravené čarodějce.
Dnes restaurace, dříve sad patřící první popravené čarodějce.

Na zdraví nebožtíkům!

Také prodejna alkoholu v ulici Derby Street Bunghole Liquor má minulost, díky které jde o jasného adepta na výskyt paranormálních jevů. Původně to byl totiž pohřební ústav!

Za časů prohibice (úplný zákaz prodeje alkoholu, který v USA probíhal od 20. let a skončil roku 1933 – pozn. red.) zde ve sklepě mezi nabalzamovanými těly fungoval tajný bar, kam chodili místní popíjet.

Občané Salemu si jej tak pochvalovali, že byl později otevřen i oficiálně. A jak se zdá, má i nějaké stálé hosty, kteří nikdy neodchází… „Stoprocentně tady straší,“ říká současný zástupce vedoucího Brandon O’Shea.

On sám tu prý viděl přízrak ženy oblečené jako ze 30. let, postávající u regálu s archivním vínem. Není možné, že si z něj někdo jen vystřelil a schválně se převlékl, aby vypadal jako duch?

Strašidelný divák

Cinema Salem je nezávislé kino provozované bandou nadšenců. Nejde ale jen o promítání filmů, probíhají tu živá představení, koncerty, prostor funguje i jako kavárna a umělecká galerie. A jde také o lákadlo pro zájemce o nadpřirozeno!

„Měli jsme tu už nesčetně médií, týmů lovců duchů a nejrůznějších paranormálních vyšetřovatelů,“ říká Peter Horn, který má provoz kina na starost. Scény jako z hororu tu prý lidé zažívají nejen na filmovém plátně.

Svá svědectví ohlásilo několik zaměstnanců, včetně bývalého ředitele. Ten měl údajně mimořádně akční kontakt s „paranormálnem“. „Ředitel si z promítací místnosti všimnul, že je někdo v sále číslo 3, nějaký chlápek celý v černém. Přitom se tam nic nepromítalo.

Tak za ním běžel dolů, aby ho vyhodil. Jenže tam chlap přímo před ním zmizel,“ vypráví Horne. Dle ředitelova popisu měl na sobě kabát s dlouhým šosem a celkově vypadal jako někdo z 19. století. Byl to duch, nebo jen přelud způsobený stíny v prázdném sálu?

Neřesti a otroctví

Po skončení šílenství čarodějnických procesů roku 1693 a probrání se z davové hysterie Salem jako by místo studu ztratil i poslední zbytky zábran. Zdejší hospody se promění v centrum všemožných ilegálních aktivit.

Patří k nim i bar zvaný In a Pig’s Eye, kde se nabízí ke koupi lehké děvy a můžete si tu najmout i kriminálníka, co za vás odvede špinavou práci.

Ponuré věci se ale děly i pod povrchem, kde vedla síť tunelů spojujících jednotlivé podniky mezi sebou, ústící u pobřeží.

Tunely měli využívat především kapitáni lodí, unášeli tudy opilé mladíky, kteří se pak střízliví probrali až coby otroci veslující někde na oceánu.

Salemský přístav má být plný přízraků námořní minulosti, zjevujících se duchů pirátů a naříkajících hlasů, jenž nikomu živému nepatří. To skučí jen mořský vítr, nebo nešťastníci, co tu ztratili svobodu?

Pig‘s Eye. Kvílí tu duchové unesených mužů?
Pig‘s Eye. Kvílí tu duchové unesených mužů?

Mrtví se někdy vracejí

Se starým Salemským hřbitovem sousedí další prostor zapsaný do kronik města i díky nadpřirozeným jevům. Konkrétně jde o hospodu Murphy’s, před kterou lidé vídají procházet přízračnou dámu v modrých šatech, a také pobíhat malého chlapce s piknikovým košem.

Je jako živý, akorát, že podle všeho není… Ještě, než tu stojí Murphy’s, jmenuje se podnik Roosevelt’s, a jeho bývalý majitel vždy tvrdil, že dovnitř jednoho večera přišla žena, která se přímo před jeho očima rozplynula.

Jiný hororový příběh připomíná Tim Maguire, který v Salemu pořádá pro turisty noční procházky po místech spojených s nadpřirozenem. Jde o rakev, která měla před lety zcela nečekaně prorazit zeď Murphy’s.

Dětskou rakev.  „Skutečně to vypadalo jako rakev dítěte, pravděpodobně malé holčičky.

Propadla se sem z rohu hřbitova, kde byli pohřbíváni irští katolíci, takže mě vůbec nepřekvapuje, že právě tady dochází k paranormálním aktivitám nejčastěji,“ říká Maguire a dodává, že viděl i fotografie celého incidentu. Že by zdejší mrtví zůstávali neklidní i dávno po posledním vydechnutí?

Salem je místem přitahujícím mnohé zájemce o nadpřirozeno
Salem je místem přitahujícím mnohé zájemce o nadpřirozeno

První oběšená čarodějnice

Honosná městská síň Lyceum Hall má bohatou historii, mimo jiné tu k shromáždění občanů promlouval Alexander Graham Bell (1847–1922) o nápadu na docela užitečnou věcičku, později nazvanou telefon. V současnosti je po desítky let sídlem mnoha vyhlášených restaurací, aktuálně hlavně Turner’s Seafood, kde dostanete nejlepší mořské plody široko daleko.

Jenže když se podíváme hlouběji do minulosti, zjistíme, že budova stojí na pozemku, který patřil Bridget Bishop (asi 1632–1692). Jde o první ženu oběšenou v rámci salemských procesů s domnělými čarodějnicemi.

Byla obviňována z toho, že se zjevuje ostatním po nocích, štípe je, kouše a škrábe, dívky nabádá k nemravnostem, a také že uřknula několik zvířat i lidí. Marně se brání, skončí na šibenici.

Za svého života prý v místech Lyceum Hall mívala jablečný sad, a právě silná vůně jablek se tu má čas od času nevysvětlitelně linout dodnes. Zároveň zde v odrazech oken a zrcadel bývá vídána žena v bílé róbě a čepci.

Je to Bridget, která se tak stará o to, aby příkoří jí způsobené nebylo nikdy zapomenuto?

Související články
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz