Zákon jasně říká, kdy a proti čemu mají děti podstoupit očkování. Dětský imunitní systém je nevyzrálý a právě očkování pomáhá malému organismu proti nemocem bojovat.
V pozdějším věku se už jedinec s takovým přísunem protilátek nesetká, pokud tedy nezamíří do některé z rozvojových zemí v tropické oblasti, kde řádí nemoci od břišního tyfu po žlutou zimnici.
V současné době je u nás povinné nechat děti očkovat proti devíti onemocněním, přičemž šest z nich zahrnuje hexavakcína, která vstoupila do dětského očkovacího kalendáře v roce 2007. Ta obsahuje účinné látky proti záškrtu, tetanu, dávivému (černému) kašli, žloutence typu B, dětské obrně a onemocnění vyvolanému baktériemi Haemophilus influenzae typu b, jež mohou způsobit meningitidu či zápal plic.
Hexavakcína se aplikuje ve čtyřech dávkách, přičemž první může být podána od 9. týdne věku dítěte. Následující dvě pak s alespoň měsíčním odstupem a poslední minimálně půl roku od té třetí. Dále se děti povinně očkují tzv.
trojkombinovanou vakcínou, kterou se do jejich organismu dostávají protilátky proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Zmíněná vakcína přichází na řadu nejdříve v 15. měsíci věku a kromě výše uvedeného může obsahovat také oslabený virus planých neštovic.
V dalších letech dochází k pravidelnému přeočkování na základě očkovacího kalendáře. Přeočkování proti tetanu se pak provádí i v dospělosti a to zhruba každých 10 až 15 let. Proti tetanu se očkuje také při úrazech a nehojících se ranách. V případě pokousání neznámým zvířetem se očkuje proti vzteklině.
Při cestě do zahraničí, zvláště pak do rozvojových zemí, je doporučeno navštívit očkovací středisko a poradit se, jaká očkování jsou do dané destinace vhodná a jaká případně nezbytná.
Jelikož některé očkování vyžadují několika týdenní rozestupy mezi jednotlivými dávkami, není dobré konzultaci nechávat na poslední chvíli. Očkovací látky mohou být aktivní až po nějaké době. Například vakcína proti žluté zimnici je účinná až po 10 dnech.
Jedinou nemocí, proti které platí povinnost se nechat naočkovat, je právě žlutá zimnice. Lidé, kteří míří do oblasti jejího výskytu se musí prokázat záznamem v Mezinárodním očkovacím průkazu. To platí i v případě, pokud těmito zeměmi jen projíždí.
Seznam těchto zemí určuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Proti této tropické nemoci přenášené komáry se očkuje od 9 měsíců věku, přeočkování je nutné po 10 letech. Cílem je zabránit importu viru do zemí, kde se nevyskytuje.