Za nositelku prvotního hříchu bývá běžné označována Eva. Málokdo ale zná osud ženy nadpozemské krásy, která jí údajně předcházela. Řada různých náboženských směrů ji vykresluje jako ztělesnění čirého zla. Byly ale prý doby, kdy chodívala po Edenu! Kdo je tajemná Lilith?
Příběhů o Lilith existuje několik. Podle Sumerů (jedna z nejstarších civilizací světa obývající oblast Mezopotámie v období 4000–2000 př. n. l.) šlo o ženu, jež dříve pomáhala bohyni plodnosti a sexuality Inanně.
Jejím úkolem prý bylo „ulovit“ a přivést muže do jejího chrámu, aby ji uctívali při tantrických rituálech. Proto Lilith proslula jako svůdkyně mužů a lehká žena.
Podle jiné legendy tato svůdnice žila v posvátném Innanyně stromě doprovozená moudrým hadem a ptákem Anzuem. Idyla ale netrvala dlouho.
Lilithina povaha se bohyni příčila, a tak v průběhu času požádala svého bratra Gilgameše, aby onen strom porazil. Vyděšená Lilith se poté dala na útěk a zmizela v pustinách.
Jiné legendy ji zase vykreslují jako první ženu stvořenou spolu s Adamem z prachu země. Ona však ráj opustila, na rozdíl od Evy dobrovolně, čímž rozhněvala nejen Adama, ale i Stvořitele.Čím si Lilith vysloužila nemilosrdný osud?
Cesta do pekla
První dny v rajské zahradě jsou pro první obyvatele poklidné, to však údajně netrvá dlouho. Už od začátku soužití Adam vyžaduje, aby žena při souloži ležela pod ním. Lilith se však nehodlá jeho vůli podrobit: „Proč bych měla ležet pod tebou?
I já jsem byla stvořena ze země a jsem ti rovna,“ říká mu. Tím prý prvnímu muži „vráží kudlu do ega“ a on se jí proto pokouší zmocnit násilím. Lilith zanedlouho pochopí, že s ní Adam nebude nikdy jednat jako s rovnocennou bytostí.
A tak v zoufalství vysloví jméno Boží a opouští ráj. Adam pak ještě dlouhou dobu prosí Boha, aby mu ji přivedl zpět. Stvořitel ho nakonec vyslechne a pošle pro zmizelou archanděly Michaela, Gabriela a Nataela.
Andělé ji spatří v blízkosti Rudého moře, kde se stala nevěstou démonů. Varují ji, že pokud se nevrátí, denně zemře 100 jejích démonických dětí. Žena se však rozhodne zůstat ve vyhnanství a zapřísahá se, že se za své děti pomstí.
Proč se tento příběh nedočteme v Bibli? Podle některých autorů byl mýtus z Bible vyřazen, protože se nehodil církvi.Přímý důkaz o tom však neexistuje.
Dříve posvátná bytost, dnes okřídlená příšera
V židovské démonologii se Lilith označuje jako succuba, noční obluda s netopýřími křídly a ohnivou hřívou. Zjevuje se prý mužům ve spánku v podobě nejsladšího snu – přitažlivé dívky. Setkání s ní ale nebývá pouze omamné.
Sexuální démon totiž z mužů údajně vysává životní energii, což může vést až ke smrti. Matka démonů se za krutý osud a záhubu svých dětí mstí nejenom mužům, ale i rodičkám, jejichž děti krvežíznivě zabíjí.
Proto mezi nezbytné atributy v židovských a kabalistických rodinách patřil amulet obsahující verše z třetí knihy Mojžíšovy (Leviticus 6:22-24). Měl odradit nevítanou hostku a ochránit celé obydlí.
Novorozencům se také dávaly amulety se jmény archandělů Michaela, Gabriela nebo Nataela, sloužily totiž jako ochrana před rozzuřenou vyhnankyní. Kým však Lilith ve skutečnosti byla? Na to nepanuje jednoznačný názor.
Někteří ji považují za zlomyslnou bytost, jiní naopak za ženu poznamenanou krutým osudem a nebojácnou rebelku.Dáte si amulet na dveře také, nebo začnete Lilith uctívat?