Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Pyramidy na Marsu: Jsou umělého původu?

Obří útvary připomínající starobylé egyptské stavby jsou rozesety na několika místech Rudé planety. V jejich blízkosti jsou zaznamenány ještě další neobvyklé tvary, o nichž se skoro nechce věřit, že by je vytvořila pouhá eroze. Jsou snad dílem dávné marťanské civilizace?

Sondy na povrchu Marsu vyfotily již celou řadu neobvyklých útvarů, z nichž mnohé takřka okamžitě spustily lavinu spekulací o možném umělém původu. Na několika různých místech jsou okem sond spatřeny také „stavby” nápadně připomínající pozemské pyramidy.

Zatímco vědci vesmírných agentur v oficiálních zprávách tvrdí, že jde o útvary čistě přírodního původu, nemalá skupina badatelů tyto závěry odmítá přijmout a považuje pyramidy na povrchu Rudé planety za důkaz jejího někdejšího osídlení.

Někteří ve svých úvahách zacházejí ještě dál a vyslovují myšlenku, že právě ona zaniklá civilizace, která postavila pyramidy na Marsu, během návštěv Země inspirovala zdejší starověké kultury ke stavbě podobných konstrukcí.

Koneckonců i pozemské pyramidy přeci obestírá mnoho záhad a podivností. Skutečně existuje spojení mezi dávnými stavbami na Zemi a marťanskými útvary? Jak to s pyramidami na Marsu ve skutečnosti je?

Nezvyklé pravidelné útvary na Marsu by prý mohly být dílem jeho někdejších obyvatel.
Nezvyklé pravidelné útvary na Marsu by prý mohly být dílem jeho někdejších obyvatel.

Pyramida jako hora

Sonda Mariner 9 vypuštěná do vesmíru z amerického kosmodromu na Mysu Canaveral v květnu roku 1971 se o pár měsíců později stává vůbec prvním člověkem vyrobeným objektem na oběžné dráze jiné planety.

Na začátku února 1972, po téměř třech měsících na orbitě Marsu, Mariner 9 přeletí nad oblastí Elysium Planitia a pořídí několik fotografií. K překvapení mnohých jsou na záběrech rozsáhlé planiny zřetelné zvláštní objekty ve tvaru pravidelného jehlanu.

Ze zjevných důvodů se jim okamžitě začne říkat pyramidy.

Překvapeni těmito útvary jsou zřejmě i samotní vědci NASA, kteří o čtyři roky později za účelem pořízení kvalitnější fotografií a lepším rozlišením nad oblast posílají ještě sondy Viking 1 a Viking 2. Sondy prakticky potvrdí pravidelný geometrický tvar objektů následně k Zemi pošlou další neuvěřitelné záběry, tentokrát z oblasti Cydonia Mensae.

I tam jsou patrné podobné útvary a nedaleko nich k nebi hledí dnes již legendární Tvář! Dva kilometry dlouhý objekt s rysy lidské tváře je vědci později vysvětlen jako optický klam způsobený hrou světel a stínů.

Stejné vysvětlení, které navíc určitá skupina badatelů stále odmítá přijmou, však na pyramidy Marsu nelze použít. Jak tedy vznikly?

Podobnost s Egyptem

Je téměř nemožné nevšimnout si bizarní podoby pyramid na Marsu s pyramidami starověkých Egypťanů. Shoduje se nejen tvar, ale i uspořádání. Na planině Elysium se nachází shluk pyramid, které svým rozmístěním odpovídají slavným pyramidám v Gíze.

A aby toho nebylo málo,v jejich blízkosti stojí ještě další nezvyklý útvar. Připomíná lidskou hlavu vztyčenou na konci jakéhosi podstavce. Pro objekt se okamžitě ujímá označení Sfinga, neboť podoba se Sfingou v Gíze je skutečně nápadná.

Neméně pozornosti budí pyramida poblíž Tváře v Cydonii. Místo obvyklých tři nebo čtyř stran má tento gigantický jehlan stran pět. Jsou ale pravidelné a jejich poměr navíc odpovídá pravidlu zlatého řezu.

„V přírodě taková symetrie neexistuje,“ tvrdí o útvaru americký kartograf Erol Torun, čímž naznačuje, by mělo jít o uměle vytvořenou stavbu.

Stáří pyramid je odhadováno na 500 milionů let, což ruku v ruce s tvrzením vědců, že na Marsu kdysi skutečně existovaly podmínky vhodné pro život, vede leckteré badatele a ufology k přesvědčení, že jde o pozůstatky vyspělého života na planetě.

Pokud jsou jejich závěry pravdivé, je podobnost s pozemskými stavbami pouze náhodná, nebo se snad prastaré legendy o nebeských učitelích zakládají na pravdě?

Podoba pyramid na Maru s těmi pozemskými je znatelná.
Podoba pyramid na Maru s těmi pozemskými je znatelná.

Marťanský kosmodrom

Vzhledem k ohromným rozměrům útvarů je však těžké představit si, že by byly kýmkoliv vybudovány. Základny některých pyramid jsou dlouhé až tři kilometry a výška je téměř kilometrová. Mohla by taková stavba vůbec vzniknout?

Připustíme-li možnost jejich umělého původu, nutně se nabízí otázka, co se skrývá uvnitř tak rozsáhlých komplexů? Jsou to opuštěná sídliště neznámé civilizace nebo něco jiného?

Badatelé zkoumající snímky, které NASA pravidelně zveřejňuje, nacházejí uprostřed komplexu v Cydonii  linie připomínající přistávací dráhu. Mohlo by tedy jít o jakýsi mimozemský kosmodrom.

Skeptici se ovšem nad takovými představami v lepším případě srdečně zasmějí. „Je to skála,” prohlašuje na adresu jedné z údajných pyramid na Marsu americký profesor astronomie Dr. Jim Bell.

„Je to pravděpodobně sopečná hornina (jako většina hornin, které jsme viděli na Marsu), a stejně jako mnoho sopečných hornin na Zemi, mnoho sopečných hornin na Marsu se rozpadá a štěpí do velmi ostrých a hranatých tvarů.

Tato se náhodou rozštěpila do tvaru pyramidy, což ve skutečnosti není příliš neobvyklé ani mezi tvrdými, hustými vulkanickými horninami na Zemi,“ vysvětluje. Sledují tedy hledači života na Marsu falešnou stopu?

Americký profesor astronomie Jim Bell.
Americký profesor astronomie Jim Bell.

(Foto: nasa.gov, wikimedia.org, shutterstock.com)

Související články
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz