Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Pyramidy na Marsu: Jsou umělého původu?

Obří útvary připomínající starobylé egyptské stavby jsou rozesety na několika místech Rudé planety. V jejich blízkosti jsou zaznamenány ještě další neobvyklé tvary, o nichž se skoro nechce věřit, že by je vytvořila pouhá eroze. Jsou snad dílem dávné marťanské civilizace?

Sondy na povrchu Marsu vyfotily již celou řadu neobvyklých útvarů, z nichž mnohé takřka okamžitě spustily lavinu spekulací o možném umělém původu. Na několika různých místech jsou okem sond spatřeny také „stavby” nápadně připomínající pozemské pyramidy.

Zatímco vědci vesmírných agentur v oficiálních zprávách tvrdí, že jde o útvary čistě přírodního původu, nemalá skupina badatelů tyto závěry odmítá přijmout a považuje pyramidy na povrchu Rudé planety za důkaz jejího někdejšího osídlení.

Někteří ve svých úvahách zacházejí ještě dál a vyslovují myšlenku, že právě ona zaniklá civilizace, která postavila pyramidy na Marsu, během návštěv Země inspirovala zdejší starověké kultury ke stavbě podobných konstrukcí.

Koneckonců i pozemské pyramidy přeci obestírá mnoho záhad a podivností. Skutečně existuje spojení mezi dávnými stavbami na Zemi a marťanskými útvary? Jak to s pyramidami na Marsu ve skutečnosti je?

Nezvyklé pravidelné útvary na Marsu by prý mohly být dílem jeho někdejších obyvatel.
Nezvyklé pravidelné útvary na Marsu by prý mohly být dílem jeho někdejších obyvatel.

Pyramida jako hora

Sonda Mariner 9 vypuštěná do vesmíru z amerického kosmodromu na Mysu Canaveral v květnu roku 1971 se o pár měsíců později stává vůbec prvním člověkem vyrobeným objektem na oběžné dráze jiné planety.

Na začátku února 1972, po téměř třech měsících na orbitě Marsu, Mariner 9 přeletí nad oblastí Elysium Planitia a pořídí několik fotografií. K překvapení mnohých jsou na záběrech rozsáhlé planiny zřetelné zvláštní objekty ve tvaru pravidelného jehlanu.

Ze zjevných důvodů se jim okamžitě začne říkat pyramidy.

Překvapeni těmito útvary jsou zřejmě i samotní vědci NASA, kteří o čtyři roky později za účelem pořízení kvalitnější fotografií a lepším rozlišením nad oblast posílají ještě sondy Viking 1 a Viking 2. Sondy prakticky potvrdí pravidelný geometrický tvar objektů následně k Zemi pošlou další neuvěřitelné záběry, tentokrát z oblasti Cydonia Mensae.

I tam jsou patrné podobné útvary a nedaleko nich k nebi hledí dnes již legendární Tvář! Dva kilometry dlouhý objekt s rysy lidské tváře je vědci později vysvětlen jako optický klam způsobený hrou světel a stínů.

Stejné vysvětlení, které navíc určitá skupina badatelů stále odmítá přijmou, však na pyramidy Marsu nelze použít. Jak tedy vznikly?

Podobnost s Egyptem

Je téměř nemožné nevšimnout si bizarní podoby pyramid na Marsu s pyramidami starověkých Egypťanů. Shoduje se nejen tvar, ale i uspořádání. Na planině Elysium se nachází shluk pyramid, které svým rozmístěním odpovídají slavným pyramidám v Gíze.

A aby toho nebylo málo,v jejich blízkosti stojí ještě další nezvyklý útvar. Připomíná lidskou hlavu vztyčenou na konci jakéhosi podstavce. Pro objekt se okamžitě ujímá označení Sfinga, neboť podoba se Sfingou v Gíze je skutečně nápadná.

Neméně pozornosti budí pyramida poblíž Tváře v Cydonii. Místo obvyklých tři nebo čtyř stran má tento gigantický jehlan stran pět. Jsou ale pravidelné a jejich poměr navíc odpovídá pravidlu zlatého řezu.

„V přírodě taková symetrie neexistuje,“ tvrdí o útvaru americký kartograf Erol Torun, čímž naznačuje, by mělo jít o uměle vytvořenou stavbu.

Stáří pyramid je odhadováno na 500 milionů let, což ruku v ruce s tvrzením vědců, že na Marsu kdysi skutečně existovaly podmínky vhodné pro život, vede leckteré badatele a ufology k přesvědčení, že jde o pozůstatky vyspělého života na planetě.

Pokud jsou jejich závěry pravdivé, je podobnost s pozemskými stavbami pouze náhodná, nebo se snad prastaré legendy o nebeských učitelích zakládají na pravdě?

Podoba pyramid na Maru s těmi pozemskými je znatelná.
Podoba pyramid na Maru s těmi pozemskými je znatelná.

Marťanský kosmodrom

Vzhledem k ohromným rozměrům útvarů je však těžké představit si, že by byly kýmkoliv vybudovány. Základny některých pyramid jsou dlouhé až tři kilometry a výška je téměř kilometrová. Mohla by taková stavba vůbec vzniknout?

Připustíme-li možnost jejich umělého původu, nutně se nabízí otázka, co se skrývá uvnitř tak rozsáhlých komplexů? Jsou to opuštěná sídliště neznámé civilizace nebo něco jiného?

Badatelé zkoumající snímky, které NASA pravidelně zveřejňuje, nacházejí uprostřed komplexu v Cydonii  linie připomínající přistávací dráhu. Mohlo by tedy jít o jakýsi mimozemský kosmodrom.

Skeptici se ovšem nad takovými představami v lepším případě srdečně zasmějí. „Je to skála,” prohlašuje na adresu jedné z údajných pyramid na Marsu americký profesor astronomie Dr. Jim Bell.

„Je to pravděpodobně sopečná hornina (jako většina hornin, které jsme viděli na Marsu), a stejně jako mnoho sopečných hornin na Zemi, mnoho sopečných hornin na Marsu se rozpadá a štěpí do velmi ostrých a hranatých tvarů.

Tato se náhodou rozštěpila do tvaru pyramidy, což ve skutečnosti není příliš neobvyklé ani mezi tvrdými, hustými vulkanickými horninami na Zemi,“ vysvětluje. Sledují tedy hledači života na Marsu falešnou stopu?

Americký profesor astronomie Jim Bell.
Americký profesor astronomie Jim Bell.

(Foto: nasa.gov, wikimedia.org, shutterstock.com)

Související články
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Je to záhada, která trvá už po desetiletí a se kterou si stále nikdo neví rady. Tajemný hluk vycházející z neznámého zdroje a pronásledující lidi z mnoha městeček a měst po celém světě je navíc pořád aktuálním problémem. To dokazuje i dosud nejnovější případ ze severoirského města Omagh. Co přesně trápí tamní obyvatele?   Nad severoirským městečkem, […]
reklama
Historie
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zlato posledního inku nespasilo?
Na čele velkého inky Huayna Capaca se lesknou krůpěje potu. Špatně se mu dýchá, občas blouzní. Horečka ne a ne klesnout. Umírá náhle, pravděpodobně na neštovice nebo jinou nemoc, zavlečenou do Ameriky z Evropy.   Incká říše se po jeho smrti v roce 1527 rozdělí na dvě části – mezi prince Huáscara (asi 1490–1532) a Atahualpu […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!   […]
Orichalcum: Skutečně je nalezen bájný kov z Atlantidy?
Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety. Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?   Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak […]
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
epochanacestach.cz
Po Královéhradeckém kraji za tradičními gastrospecialitami
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup