Vědci detailně prozkoumali kočičí mumii starou přibližně 2500 let a dočkali se zvláštního překvapení. V maličkém sarkofágu totiž nacházejí části těl tří různých koček, jako by se snad někdo pokoušel složit podivné kočičí monstrum. Jaké pohnutky k něčemu takovému vedly?
Věhlasně egyptské mumie faraónů jsou známé po celém světě. Méně známý je ale fakt, že staří Egypťané podobným způsobem pochovávají i zvířata. Domácí mazlíčci jsou obvykle pohřbívání společně se svými majiteli, aby jim dělali společnost i na druhém břehu.
Mumifikována jsou i zvířata obětovaná bohům.
Podle vědeckých odhadů bylo ve starověkém Egyptě mumifikováno celkem 70 milionů zvířat! Možná nejčastěji mumifikovaným zvířetem jsou kočky, které Egypťané chovají v posvátné úctě jakožto živou inkarnaci bohyně Bastet.
Ochránkyně lidstva Bastet je běžně zobrazována jako žena s kočičí hlavou a mnohé kočičí vlastnosti bychom mohli rozpoznat i v jejím charakteru. Díky této bohyni se kočkám v zemi pyramid po smrti dostává skoro stejného zacházení jako faraónům.
Kočičích hrobů už archeologové odkryly desítky. Ale jen vzácně se jim daří drobné schránky se zvířecími ostatky prozkoumat pomocí rentgenu. K jedné takové mimořádné události nedávno došlo. Co skeny vykopávky odhalily?
Tři v jednom
Asi 2500 let stará kočičí mumie je součástí sbírky v muzeu výtvarných umění ve francouzském Rennes, kde zaujme vědce natolik, že se pokusí nahlédnout do útrob zdobeného sakrofágu.
Využívají k tomu počítačovou tomografii, což je rentgenové zařízení, které z jednotlivých snímků dokáže sestavit detailní trojrozměrný model mumie, aniž by ji vědci rozbalili.
Výsledek je zarážející, skeny totiž odhalily, že v místech, kde by měla být hlava, je jen smotaná tkanina. Kočce chybí lebka, obratle a žebra. Místo toho se ovšem v dolní části těsní pět zadních nohou a tři ocasy od tří různých koček.
Kosti jsou navíc posety otvory vytvořené mrchožravým hmyzem. O čem tento prapodivný nález vypovídá? Jde snad o pozůstatky nějakého bizarního experimentu či rituálu?
Vědci zatím nemají žádné oficiální vysvětlení k tomu, proč jsou v jednom sarkofágu mumifikovány části těl tří koček. Mají k tomu ovšem alespoň svou teorii.
Někteří výzkumníci věří, že máme co do činění se starověkým podvodem organizovaným bezohlednými kněžími,“ vysvětluje vědec z francouzského výzkumného týmu Theophane Nicolas.
Šmejdi ze starověku?
„Existují miliony zvířecích mumií, ale jen pár jich bylo zrentgenováno,“ tvrdí Nicolas. „Některé jsou prázdné, některé obsahují jen jedinou kost. Někdy je kočka kompletní. Mumie z Rennes je jednou z variant,“ dodává.
Archeologové také zjistili, že někdy jsou mumie záměrně tvořeny tak, aby vypadaly mnohem větší než zvíře, které je uvnitř. Některé sarkofágy neobsahovaly ostatky zvířat vůbec a místo toho byly naplněny jiným materiálem jako je kůže a štěrk. Proč?
Větší mumie zvířat obětovaných bohům jsou totiž prodávány za peníze, což mohlo vést k tomu, že se někteří uchýlili k jednodušším rituálům a mumifikačním procesům.
Taková zjednodušení nakonec „postupně vedou k mumiím, jejichž tvar kočky představuje viditelnou realitu mimo skutečný obsah“. Prodávali egyptští kněží podvodné mumie, aby si přilepšili? Nicolas upozorňuje, že tato teorie nemusí nezbytně být pravdou.
„My naopak věříme, že existuje nespočet způsobů, jak vyrobit zvířecí mumie,“ prohlašuje. Je mumie ostatků tří různých koček jednou z nich, nebo ve francouzském muzeu leží starověký podvod?