V České republice využívá internet, byť třeba nepravidelně, přibližně 60 % populace. Na západ od našich hranic toto číslo ještě stoupá. Zároveň se objevuje nový trend, kdy propojená počítačová síť není určena jen lidem, ale vzniká i tzv. internet věcí. Využívat jej mohou třeba roboti.
Nejen pro lidi, ale i pro stroje je výhodné, když si mohou hbitě vyměnit informace. Řada předmětů se dnes může napojit na internet a čerpat z něj informace. Podle odhadů bude za sedm let „surfovat“ na internetu 100 miliard nejrůznějších zařízení.
A je jedno, zda to budou klasické počítače, mobilní telefony nebo třeba ledničky, vysavače, pračky či rovnou celé domy.
Lidský internet má ovšem řadu nevýhod. Člověk není tvor neomylný, a tak se na síti sítí objevuje řada chyb a omylů. Navíc spousta záškodníků vyslala do virtuálního světa své neviditelné gangstery; trojské koně, viry a jiný škodlivý software (malware). Proto není od věci, aby přístroje měly k dispozici svou vlastní síť, kterou by mohly využívat.
Evropský projekt s názvem RoboEarth je určen právě pouze umělé inteligenci. Základem této sítě je virtuální centrální úložiště dat a informací. Jedná se tedy o tzv. cloud. Toto středisko nese poetický název Rapyuta, čímž odkazuje na japonský animovaný snímek Laputa: zámek v oblacích. Odtud mohou uživatelé i přístroje sdílet a získávat nové aplikace.
Je celkem zbytečné hledat nejúspornější systém práce, když jej již někdo vymyslel. Výměnou zkušeností lze každou práci zefektivnit. A tak jeden robot či aparát identifikuje místo nebo situaci, své zkušenosti poté předá do centrálního úložiště a další roboti už přijdou k hotovému. Nebudou tak muset pracně zjišťovat, k čemu slouží třeba květináč nebo lžíce.
Celý systém RoboEarth tak trochu připomíná nervovou soustavu, kde Rapyuta slouží jako mozek a armáda všech možných i nemožných přístrojů jako čidla.
Zní to velmi zajímavě a milovníci sci-fi si jistě vybaví zpupnou síť Skynet z filmu Terminátor, která si uvědomila svou existenci, a poté vyhladila většinu lidstva. Fantazie lidí však hravě překonává realitu. Pokud projekt RoboEarth bude úspěšný, může tisícům lidí, kteří musejí třeba spoléhat na invalidní vozík, značně ulehčit život.
Facebook
Twitter
RSS