Lifestyle

Rolety Den a noc – zábavné a moderní stínění

Rolety Den a noc – zábavné a moderní stínění
Tento článek je reklamním sdělením

Současné trendy v bydlení kladou zvýšené nároky na všechny prvky v domácnosti. Už téměř všechno je elektrizované a automatizované. Mnoho domácích spotřebičů patří do skupiny těch chytrých. Procesory najdeme už téměř všude a stále více zařízení je připojeno na internet. To se týká i stínicích systémů, které doma používáme.

Z nich v mnoha ohledech vynikají rolety Den a noc, které bychom chtěli v tomto článku krátce představit.

Rolety Den a noc jsou moderní způsob stínění v domácnostech

Na jakém principu rolety Den a noc pracují?

Pro látkové rolety Den a noc je charakteristické střídání dvou pruhů látky – průhledné a neprůhledné. Látka se stahuje z kazety, ve které je navinutá, stejně jako u ostatních typů rolet. Rolety Den a noc ovšem nestahujeme za spodní konec látky. Látka se totiž přes okno odvíjí ve dvou vrstvách. Zadní vrstva, která přiléhá k oknu, se nepohybuje.

Před ní se odvíjí a pohybuje přední vrstva tak, jak klesá středová napínací tyč.

Při vzájemném pohybu přední a zadní strany látky se postupně překrývají průhledné a neprůhledné pruhy, takže podle vzájemné polohy se buď překrývají průhledné pásy s dalšími průhlednými a tím umožňují zčásti slunečním paprskům vnikat do pokoje, nebo se průhledný pruh kryje s neprůhledným a světlu tak v průniku zabráníte.

To je vlastně tajemství úspěchu rolet Den a noc – absolutní flexibilita při nastavování množství světla, které do místnosti vpustíte i při úplně stažených roletách.

Rolety Den a noc také perfektně doplňují okno a mají funkci moderního designového doplňku. Stačí si vybrat některou z mnoha barevných variant a sladit s ostatními interiérovými prvky.

Je moc příjemné pozorovat při pohybu rolety, jak světlo doslova tančí a celý pokoj ožívá hrou světel a stínů. Celá scenérie může být o to zajímavější, že i neprůhledná látka je zčásti průsvitná, takže sluneční paprsky mohou získávat nečekané barvy a doslova malovat po pokoji.

Rolety Den a noc se vyjímají v každém moderním bydlení. Hodí se do bytu, rodinného domu, ale také do veřejných prostor, kanceláře či chaty. Jinými slovy – parádu udělají všude a nemusíte se za ně stydět ani v luxusním interiéru.

S roletami Den a noc můžete vykouzlit zajímavou atmosféru jak doma, tak v kanceláři

Rolety Den a noc v moderním interiéru

Ačkoliv každý moderní interiér může vypadat trochu jinak, něco mají společné. Jsou tu sice různé barvy, tvary, použité materiály, doplňky nebo osvětlení, ale to, co je spojuje, je využití technologie vestavěných spotřebičů, použití jednoduchých tvarů a linií a kladení důrazu na funkční využití celého prostoru.

Jednoduchost a čisté linie se projevují i v detailech, jako jsou dveře bez zárubní, nebo právě stínicí technika, která může splývat se zdmi a krýt tak celou plochu okna nebo dokonce celý okenní výklenek.

Pro zakrytí celé šířky okna doporučujeme vybírat rolety v MAXI kazetě nebo v POLO kazetě. Jejich hlavní výhodou jsou vyztužená záda kazety a tím pádem celkově pevnější konstrukce. To pak dovoluje vyrobit roletu o šířce až 240 cm. Můžete tedy překrýt celý okenní výklenek jednou roletou.

Vhodnou montáží pro takto široké rolety je vrtání do zdi nad okenní výklenek, případně do stropu před oknem. Je sice možné vrtat i do stropu přímo uvnitř výklenku, ale je potřeba počítat s tím, že roleta pak zabere asi 6 cm prostoru. Horní hrana okna by proto měla být od stropu výklenku vzdálena o něco více, aby se okna dala otevřít dokořán.

Nicméně pokud stačí jen pootevřít na ventilaci, tak tam většinou problém nebývá a rolety se vejdou.

Na druhou stranu je samozřejmě možné zakrýt každé okenní křídlo zvlášť a mít dvě rolety vedle sebe. Výhodou je, že se s okny pak lépe manipuluje, ovšem dá pak trochu práce nastavit sousedící rolety tak, aby byly jejich pruhy v jedné rovině. Pokud se totiž pruhy nesrovnají do jedné linie, může pohled na ně trochu rušit.

Pohodlné ovládání rolet

Modernizace proniká opravdu všude, takže se nevyhýbá ani roletám a stínicí technice obecně. Jakkoliv je ovládání rolet Den a noc snadné – stačí potáhnout za řetízek a nastavit roletu do požadované polohy, můžeme ovládání posunout na vyšší úroveň.

Tu představuje automatizace. Každou roletu můžete vybavit elektromotorkem, který práci vykoná za Vás. Už při nákupu se rozhodněte, že chcete motorek a dálkové ovládání. Ale i v případě, že už jste rolety Den a noc pořídili, lze motorek doplnit do každé z nich i dodatečně. Montáž podle návodu je opět velice snadná.

Elektrické ovládání rolet přináší další úroveň pohodlí

Dálkové ovládání Vám dovolí pohodlně sedět a třeba z křesla u televize stiskem tlačítka zatáhnout roletu. Nebo dokonce několik rolet najednou, nebo všechny v celém bytě. A nejen to – můžete si nastavit kromě pozice „úplně zataženo“ a „úplně vytaženo“ i čtyři další oblíbené pozice.

Rolety Den a noc, Zebra rolety, Duo rolety – jaký je rozdíl?

Možná, že jste slyšeli o Zebra roletách nebo o Duo roletách. Ale jsou to jen synonyma pro rolety Den a noc. Jde o to, že názvy celkem výstižně a vtipně popisují různé vlastnosti tohoto typu stínění.

Proč rolety Den a noc?

Tento název ukazuje, že rolety lze používat jak ve dne, kdy do místnosti stále proniká dostatek světla díky vzájemné pozici textilních pruhů látky, ale i v noci, kdy lze docílit plného zakrytí okna a například pouliční lampy Vás nebudou rušit při odpočinku a spánku.

Nebo si také lze představit, že i ve dne lze jednoduchým a krátkým pohybem ihned celé okno zatemnit. To ocení zejména ti, kdo pracují na směny a potřebují se vyspat přes den.

Pokud se Vás to také týká, doporučujeme pořídit si plně zatemňující rolety z řady Blackout.

Proč Zebra rolety?

Zebra je jasně identifikovatelná díky svým výrazným pruhům. Odpověď na otázku, kterou řešil Marty, zebra v animovaném filmu Madagaskar, totiž zda má černé pruhy na bílém nebo bílé pruhy na černém, vlastně roli nehraje. Zebru vidíme už na dálku, ale jen v ZOO. V přírodě je to jinak.

Je zajímavé, že zebra ve svém přirozeném prostředí horkých savan se svým okolím vlastně splývá. V horkém tetelícím se vzduchu se její pruhy z dálky zdají jako vysoká tráva.

A neboť se Rolety Den a noc také skládají z pravidelných pruhů, říká se jim i Zebra rolety.

Rolety Den a noc, Zebra, Duo či Twin – různá pojmenování pro jeden typ rolet

Proč Duo rolety?

Tento název opět vychází z myšlenky dvou různých pruhů látek – průhledné síťoviny a neprůhledné plné látky. Tvoří spolu vždy pár, který se buď vzájemně kryje, a tím je celé okno plně kryto, nebo jsou posunuty vedle sebe a oknem část slunečních paprsků může pronikat.

Vzájemným posouváním můžete vidět takový tanec, kdy se pásy látek plynule střídají a pozvolna tím mění množství propouštěného světla. Někomu to může připadat, jako když na něj roleta laškovně mrká.

Tak proto tedy rolety Duo.

V každém případě, ať už koupíte rolety Den a noc, Zebra rolety nebo rolety Duo, obdržíte vždy stejný typ stínicí techniky. Jde jen o obchodní označení a ve funkci se nijak neliší.

Jakou barvu rolet vybrat?

Rolety tvoří opravdu výrazný prvek v každé místnosti, a výběr barvy byste tedy neměli podcenit. Pokud uvažujete o pořízení rolet Den a noc, bude pravděpodobně právě výběr barev prvním krokem a také tou časově nejnáročnější operací. Výběr vhodné barvy rolet se odvíjí hned od několika faktorů, které se Vám pokusíme postupně přiblížit.

Pojďme se společně podívat na to, jakou ideálně zvolit barvu, abyste byli s našimi roletami co možná nejvíce spokojeni.

Co se týče průhlednosti látek, tak obecně platí, že čím tmavší tkaninu zvolíte, tím většího zastínění dosáhnete.

Všechny látky rolet Den a noc Fexi ovšem částečně propouští světlo a nejsou 100% zatemňující.

Většího zastínění můžete jednoduše dosáhnout pořízením tmavšího odstínu a vyšší gramáží.

Největší míry zastínění dosáhnete tehdy, pokud si pořídíte zatemňovací rolety Den a noc z řady Blackout.

Ty poskytnou Vašemu domovu co možná největší zatemnění. Počítejte ale s tím, že maximální možné zastínění neznamená 100% tmu.

Jakou látku rolet zvolit do konkrétních místností?

Podle toho, jak daná látka a materiál propouští světlo, se hodí více či méně do určitých místností. Aby tedy mohly rolety dotvořit atmosféru daných pokojů co možná nejlépe, je třeba se na výběr konkrétních látek zaměřit opravdu důkladně. Jaká látka se proto hodí do kuchyně, a která je naopak vhodná do ložnice či dětského pokoje?

Kam se hodí rolety se světlejšími látkami?

Čím světlejší látka je, tím více světla propouští. Díky těmto vlastnostem se světlejší rolety hodí především do těch místností, které nechceme úplně zatemnit, ale pouze v nich chceme příjemně regulovat míru příchozího světla.

Světlejší látky jsou proto ideální například do kuchyní či obývacích pokojů, kde není úplné zatemnění žádané.

Kam se hodí rolety s tmavšími látkami?

Naopak blackout látky se hodí především do místností, které chceme co nejvíce zatemnit. Jak už bylo výše zmíněno, tyto látky nemají schopnost zatemnit místnost na 100 %, ale míra jejich zastínění je opravdu velmi přijatelná. Je totiž dobré si uvědomit, že se ještě stále jedná o rolety, které jsou přidělány na okně, a naprostou tmu tedy ani nelze očekávat.

Ale díky svým nadmíru uspokojivým zatemňovacím schopnostem jsou blackout rolety Den a noc vhodné především do pokojů, kde spíme – tedy do ložnic, dětských pokojů a pokojů pro hosty. Takové rolety mohou během dne sloužit k příjemnému zastínění a večer, kdy se chystáme spát, je můžeme snadno naplno zatáhnout a zatemnit.

Druhy látek rolet Den a noc

Asi nejtěžší částí výběru rolet Den a noc je výběr konkrétní látky.

FEXI nabízí až 130 druhů látek ve 3 kazetách.

Až si však budete vybírat do svého interiéru tu pravou, nezapomínejte, že nejde jen o barvu látky, ale také o úroveň zatemnění, kterou nabízí. Čím je barevný odstín tmavší a gramáž látky vyšší, tím silnějšího zastínění dosáhnete.

A jak vybrat látku do jednotlivých místností? Do ložnice a dětského pokoje vyberte nejlépe roletu s vysokým zatemněním nebo blackout, do kuchyně, obývacího pokoje či pracovny naopak s nízkým či středním zatemněním a do koupelen se středním zatemněním.

Možnosti montáže u rolet Den a noc

Rolety Den a noc od FEXI jsou již složené a sešroubované, což Vám značně usnadní jejich montáž. Dovolíme si odhadnout, že i méně technicky zdatní lidé si bez problému poradí. Pokud si však přece jen tolik nevěříte, nemusíte alespoň na montáž shánět profesionála, vystačíte si s šikovným partnerem, kamarádem nebo příbuzným.

Vybírat můžete z několika typů zavěšení: roletu lze upevnit zavěšením na okno bez vrtání (platí pouze pro otevřené kazety), vrtáním na okno, vrtáním do zdi nebo vrtáním do stropu. Typ zavěšení závisí pouze na prostoru kolem konkrétního okna, tedy vybírejte zejména tak, aby Vám roleta nepřekážela při otevírání a zavírání okna.

Ke každému typu zavěšení je na webu fexi.cz připravený ilustrovaný videonávod, který Vás povede krok po kroku. Snadnější to už opravdu být nemůže.

Jak změřit okno před objednávkou

Rolety rozhodně nekupujte podle odhadů a pocitů. Je zapotřebí okno velmi přesně změřit, nemusíte se ovšem bát, není to žádná věda. Stejně jako v případě montáže jsou i pro měření oken podrobné návody, podle kterých můžete u měření postupovat.

Pokud zjistíte, že potřebujete rozměr, který není v běžné nabídce, neváhejte využít Fexi zákaznickou linku.

Základní tipy pro měření oken:

 • roleta by měla být vždy širší, než je zasklívací lišta, ale nesmí po srolování narazit do kliky,
 • pokud budete roletu vrtat do stropu výklenku, počítejte s tím, že celková délka rolety bude o 5–6 cm širší, v objednávce budete totiž zadávat šířku látky rolety,
 • v případě, že máte špaletová okna, můžete koupit roletu zvlášť na malé i velké okno, mnohem lépe bude ovšem vypadat, když připevníte jednu dlouhou roletu do zdi nebo do stropu,
 • jestliže si nejste jistí, můžete se na zákaznické lince domluvit na tom, že zašlete fotografie svých oken a dostanete radu šitou na míru.

Údržba a čištění rolet Den a noc

Čištění rolet Den a noc je jednoduché a časově nenáročné. Nemusíte je sundávat z okna, ani rozmontovávat, pro pravidelnou údržbu stačí rolety jen zcela rozvinout. Prach odstraníte nejlépe vysavačem s vhodným nástavcem. Co se nečistot týče, je důležité vyzkoušet čištění nejdříve na malém kousku a až poté pokračovat po celé ploše.

Při čištění je nutné využívat pouze jemné čisticí prostředky určené přímo pro rolety.

Nezapomínejte také na to, že vlhké rolety musí před rozvinutím vždy zcela uschnout, jinak by mohlo dojít k jejich zničení.

Výhody nákupu rolet Den a noc od FEXI

A proč si vybrat rolety právě od FEXI? Sepsali jsme pro Vás 7 výhod, které firmu FEXI odlišují od konkurence:

 • rolety Den a noc od FEXI jsou již složené a sešroubované, montáž je tak mnohem snazší než u jiných dodavatelů,
 • vybírat můžete až ze 3 typů kazet
 • a ze 130 druhů látek s rozdílnou úrovní zatemnění,
 • FEXI nabízí také individuální řešení – můžete si přizpůsobit velikost rolet i pro atypická okna,
 • výběr Vám také usnadní vzorky látek, které Vám FEXI zašle zcela zdarma,
 • najdete u nich propracované návody a videomanuály
 • a vždycky se můžete obrátit na příjemnou a profesionální zákaznickou podporu, ať už po telefonu, nebo skrze e-mail.
Tento článek je reklamním sdělením

Více z Lifestyle

Obraz potřebuje správný rám

Lifestyle26.1.2023

Modrá vůně v odstínu Yvese Kleina

Lifestyle24.1.2023

Jak pečovat o vlasy – 4 základní tipy

Lifestyle24.1.2023

Zlatý klenot legendární palírny Bowmore

Lifestyle17.1.2023

Vliv videoher na váš mozek

Lifestyle13.1.2023

Aby záclony byly parádní

Lifestyle12.1.2023

Veuve Clicquot otevřel luxusní pop-up hotel v Austrálii

Lifestyle10.1.2023

Vydejte se na cestu s ČEZ Jizerskou 50

Lifestyle5.1.2023

Nezapomínejte na petržel

Lifestyle5.1.2023
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podnikatelská pohádka o evropském úspěchu automobilky skončila požárem
epochaplus.cz

Podnikatelská pohádka o...

Zákazníci chtějí stále víc aut i motocyklů, jenže...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Nová výzva pro vědce: Jak vysvětlit zážitky sdílené smrti?
enigmaplus.cz

Nová výzva pro vědce: Jak...

Rodinní příslušníci stojí u lůžka umírající matky....
Ondřej Brzobohatý vzkazuje Písařovicové: Buď mi dáš dítě, nebo půjdeš!
nasehvezdy.cz

Ondřej Brzobohatý vzkazuje...

Vysoký, pohledný, úspěšný....
Obávaný Blitzkrieg se zasekl až na východě
epochaplus.cz

Obávaný Blitzkrieg se zasekl...

Je 1. září 1939 a německé tanky překračují polskou hranici....
Věda mýtů zbavená: Zkrotíme kulový blesk?
21stoleti.cz

Věda mýtů zbavená: Zkrotíme...

V dobách „kralování“ Newtona, Einsteina nebo Hawkinga...
V husté mlze jsem potkala děsivého cyklistu
skutecnepribehy.cz

V husté mlze jsem potkala...

Manžel mě varoval, abych tou zkratkou...
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz

Lexus partnerem světové...

Automobilová značka Lexus se v Česku stala...
Proč se Denisa Nesvačilová zamilovala do nevěrníka?
nasehvezdy.cz

Proč se Denisa Nesvačilová...

Momentálně chodí PETR...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz

Vláčný dýňový chlebíček bez...

Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více...
Parkinson začíná nenápadně
panidomu.cz

Parkinson začíná nenápadně

A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte,...