Pamatujete, jak potřebovala Saxana v Dívce na koštěti nutně sehnat babské ucho? Tak to jí šlo právě o šalvěj.
Říká se jí ale i jinak, třeba babí roucho, koníčky, rapaňa, šalfie či vlčí chvost…V léčitelství se používala odedávna a neobejdeme se bez ní ani v kuchyni, i když u nás se používá méně než třeba ve Francii, což je docela škoda už proto, že má příznivý vliv na zažívání.
I tak ji ale najdeme čím dál častěji na našich zahrádkách. A ačkoliv pochází ze Středomoří, daří se jí u nás skvěle. Stačí, když jí vyberete slunné a suché místo, bude vás od května do července těšit svými fialovými květy a příjemnou vůní.
K čemu se hodí?
Působí proti pocení – výzkumy prokázaly, že dokáže snížit produkci potu až o 50 %, přičemž největší účinek má dvě hodiny po požití. Této její vlastnosti využívají i kosmetické firmy při výrobě antiperspirantů. Ale vnitřní užití je vhodnější.
Bolení v krku – obsahuje třísloviny, které mají stahující účinky. Účinkuje nejen na bolest krku, ale i na různé afty a pomáhá při krvácení dásní.
Většinou se doporučuje kloktání odvarem ze šalvěje, který může napomoci zastavit i počínající angínu.
Zažívací potíže – uvolňuje hladké svalstvo okolo trávicího ústrojí. Dokáže zklidnit žaludek, střeva a zamezit nadýmání.
Léčí rány – dokáže hubit některé bakterie. Toho lze využít třeba při drobném poranění na zahrádce a přiložit rozemnuté šalvějové listy.
Má příznivé účinky na paměť – projasňuje myšlenky a zlepšuje pozornost.
Působí i jako konzervační látka – i proto se přidává jako koření do jídla, zejména při pečení masa.
Jak ji usušit?
Pokud se rozhodnete šalvěj zpracovat, musíte dodržet pár pravidel. Listy sbírejte těsně před tím, než šalvěj vykvete. Musejí být naprosto suché, protože jinak by zhnědly a nedaly by se použít. Proto je ideální sbírat listy a nať za slunečných dní v poledne.
Sušit byste je měli v tenkých vrstvách ve stínu. Nať by i usušená měla mít zelenou až stříbrošedou barvu.