Záhady a napětí

Skara brae, Orkneje: Tajemství nejstarší osady světa: Proč byla náhle opuštěna?

Skara brae, Orkneje: Tajemství nejstarší osady světa: Proč byla náhle opuštěna?

Když se řekne pravěká památka, většina lidí si vybaví kamenný kruh Stonehenge nebo menhiry ve francouzském Carnacu. Málokdo však ví, že hned několik pozoruhodných lokalit lze najít také na severu Skotska. Na místě, které je pro archeology doslova rájem. Co zatím zjistili třeba o prastaré orknejské osadě Skara brae?

Na samém severu Velké Británie se nachází skotské souostroví Orkneje. Jde o pozoruhodné místo s dlouhou historií – ostatně lidé se tu usazovali už před 5,5 tisíci lety. Svědčí o tom mimo jiné i jedny z nejstarších a nejzachovalejších pravěkých památek v Evropě.

Za těmi nejslavnějšími a zároveň nejzajímavějšími musíme zamířit na západní pobřeží hlavního orknejského ostrova Mainland. Právě tam leží zmíněné Skara Brae, komplex prastarých příbytků, který bývá často označován za nejstarší zachovalou osadu na světě.

Důvod je jasný: Podle analýz byla postavena už kolem roku 3180 před Kristem, což z ní dělá o pár set let starší stavbu než egyptské pyramidy. Do kapsy strčí i mnohem slavnější Stonehenge, které vzniklo kolem roku 2300 před naším letopočtem. Jaká tajemství dodnes Skara Brae ukrývá?

Příroda promluvila

K objevení osady výrazně přispělo štěstí v neštěstí. Respektive příroda. V polovině 19. století totiž zasáhla skotské pobřeží mohutná bouře doprovázená extrémně silným deštěm, větrem a častými blesky.

Když ta hrůza pominula, začali lidé kontrolovat škody a zjistili, že se ve zničené zemi na pobřeží Mainlandu nachází něco skutečně zvláštního – malá kamenná stavba, která nepřipomínala nic, co by místní měli znát. Statkář William Watt měl jasno téměř okamžitě.

Popadl nástroje, vzal k sobě pár lidí a pustil se do odkrývání dalších a dalších částí lokality. Netrvalo dlouho a bylo jasné, že se těžká práce vyplatila. Postupně totiž došlo k odkrytí několika kamenných staveb, které byly v poměrně dobře zachovalém stavu – chyběly jim pouze střechy. Jaká kultura je ale postavila a proč o nich tak dlouho nikdo nevěděl?

Několik pečlivě vybudovaných domů umístěných blízko k sobě. To je Skara Brae

V rukách archeologů

Postupně se podařilo odkrýt celkem čtyři domy, pak byly práce na dlouhou dobu opuštěny a místo připomněl až rok 1913, kdy lokalitu vyplenila skupina zlodějů. O 11 let později pak jeden dům smetla bouře, což vedlo k definitivnímu rozhodnutí památku pořádně prozkoumat a zabezpečit.

Stačilo pár let vykopávek, aby bylo zřejmé, jak unikátní osada je. V době, kdy oblast podle našich dosavadních poznatků obývaly jen primitivní kmeny, někdo na pobřeží vybudoval osadu s domy využívajícími toalety a pokročilý systém kanalizace.

Jednotlivá obydlí navíc byla dobře zařízená. Místnosti s okny měly ve středu malé pece, nechyběly postele, stoličky nebo skříně vybavené podle všeho až překvapivě funkčními a vyspělými kuchyňskými potřebami a osobitou keramikou, kterou si nejspíš sami vyráběli.

A co víc – celá osada tvořená domky těsně přiléhajícími k sobě stála na domácím odpadu, který se tam nacházel už dříve. I tito dávní osadníci tak podle všeho pouze navazovali na nějaké v té době již zaniklé osídlení.

Proč žili dávní lidé na tak odlehlém místě? Bylo to snad kvůli jejich náboženství?

Proč právě tady?

O lidech, kteří v této malé osadě žili, je známo jen málo. Bylo jich podle badatelů maximálně 50, živili se především rybolovem a chovem ovcí a zřejmě disponovali na svou dobu nadprůměrnými znalostmi všech možných oborů – od lovu, přes stavebnictví až po astronomii.

Dle objevených artefaktů totiž mnohé zvyky uzpůsobovali postavení hvězd. A to je v podstatě všechno. Nalezené artefakty samozřejmě ukazují některé další podrobnosti, to důležité ale současným badatelům stále uniká.

Není tak například jasné, kde se tajemná pravěká komunita vzala a proč si k bydlení vybrala jeden z nejnehostinnějších koutů ostrova. Šlo snad o nějaké vyhnance z jiné společnosti? Nebo to byla náboženská sekta či kult, který sem přišel, aby uctíval bohy a duchy spjaté s mořem? Tomu by podle expertů nasvědčovaly některé nálezy.

V malé osadě žilo podle výzkumníků maximálně padesát velmi schopných a vyspělých lidí.

Náhlý úprk

Velkou záhadou je i to, kam vlastně lidé ze Skara Brae zmizeli a proč své příbytky opustili tak náhle. Vědci kvůli tomu dokonce místo nazývají skotskými Pompejemi.

„Zdá se, že obyvatelé byli zaskočeni a ve spěchu uprchli, protože mnoho z jejich cenných věcí, jako jsou náhrdelníky ze zvířecích zubů a kostí, zůstalo na místě,“ říká britský archeolog a spisovatel Evan Hadingham (*1951). Co však způsobilo takový úprk, není jasné.

Byla to snad bouře či dokonce přílivová vlna? Nebo se komunita stala terčem nějakého útoku? Ty nejodvážnější teorie si pak dokonce zahrávají s možností, že osadníci zmizeli v nějaké časoprostorové anomálii nebo že se jednoduše museli rychle vrátit do svého světa, ze kterého původně přišli.

Nebo má nakonec pravdu ta část badatelů, kteří naznačují, že jejich odchod ve skutečnosti nemusel být tak rychlý, jak si myslíme?

Více z Záhady a napětí

Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?

Záhady a napětí5.6.2023

Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?

Záhady a napětí2.6.2023

Strašidelný osud Marie Bartošové: Spolkly ji tunely pod Brnem?

Záhady a napětí29.5.2023

Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?

Záhady a napětí26.5.2023

Létající monstrum z Mexika: Jde o démona z mayských dob?

Záhady a napětí22.5.2023

Palmyra Atoll. Co skrývá tajemný tichomořský ostrov?

Záhady a napětí19.5.2023

Záhadná síla modlitby: Švýcarským lékařům pomáhá proti krvácení

Záhady a napětí15.5.2023

Pozorovali lidé na izraelském pobřeží mořskou pannu?

Záhady a napětí12.5.2023

V horách kolem Salt Lake City se kdosi rozmisťuje záhadné antény: K čemu slouží?

Záhady a napětí5.5.2023
Záhady a napětí
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní klasicismus v přepychovém hávu
rezidenceonline.cz

Moderní klasicismus...

Král antiky – mramor, blyštivá mosaz, sametové odstíny barev...
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz

Wrap se skyrovým dipem

SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale...
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz

Proč je bolest v noci...

Bolest vnímáme negativně, jako něco...
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz

VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.

Během prohlídky okruhu...
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz

Tiffany & Co. odhaluje...

Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou...
První menstruační tampony: Vymoženost jenom pro bohaté
epochaplus.cz

První menstruační tampony:...

Poprvé se menstruační tampony...
Zabiják z Malawi: Stojí za masovou hysterií duch zabité hyeny?
enigmaplus.cz

Zabiják z Malawi: Stojí za...

Strašidelné příběhy o monstrech živících se lidským...
Našla si Kostková k manželovi ještě milence?
nasehvezdy.cz

Našla si Kostková k manželovi...

Po pracovní stránce si TEREZA...
Za snoubence už má Krejčíková náhradu?
nasehvezdy.cz

Za snoubence už má...

Herečka ze seriálu Ulice...
Minizahrádka ve skle
panidomu.cz

Minizahrádka ve skle

Je půvabná, má vlastní mikroklima a...
Stavba domu nás málem stála vztah
skutecnepribehy.cz

Stavba domu nás málem stála...

Když stavíte dům vlastníma rukama, samozřejmě průběžně...
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz

Člověk vs. robot: Má smysl...

Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel....