Botanikové a další odborníci přicházejí během pokusů s rostlinami na nečekaná zjištění. Stále častěji se ukazuje, že svět rostlin a jejich vlastnosti jsou dosud poměrně neprobádanou oblastí.
Musíme se tak připravit na to, že můžeme být některými informacemi o nich mnohdy nejen překvapeni, ale i šokováni!
Rostliny se na naší planetě vyskytovaly daleko dříve, než člověk. Musely přežít těžké životní podmínky na ještě nestabilní planetě a podílely se na tvorbě životního prostředí.
Zatímco ony se bez lidí obešly, člověk by bez nich nepřežil ani v dnešní době, plné převratných vynálezů. Přesto jsou právě i dnes mnohdy považovány za pouhý doplněk životního prostředí a zdroj potravy.
Vědci však přicházejí s objevy, které dokazují, že rostliny mají vlastní inteligenci, jsou schopny vnímat a reagovat na podněty z okolí!
Huseníček
O tom, že rostliny možná mají mnoho neuvěřitelných schopností, vypovídá také studie amerických botaniků z univerzity v Missouri. Podle ní mohou rostliny „slyšet“ nebezpečí.
Během výzkumu vystaví vědci jednu sadu rostlin s názvem Huseníček rolní různým zvukovým vibracím včetně těch, které vydávají housenky při ožíraní listů. Druhá sada rostlin je uchována v naprostém tichu.
Při následném měření vykáže první sada rostlin zvýšenou produkci hořčičných olejů a dalších látek, které jsou pro larvy hmyzu nepříjemné a odrazují ho od další konzumace.
Pozoruhodné přitom je, že rostliny byly vystaveny různým vibracím, například těm, které jsou vyvíjeny při mírném větru anebo zvuku jiného hmyzu.
Přestože ty mají řadu shodných akustických vlastností se zvukem housenek, nedošlo po jejich přehrávání k vylučování obranných látek! „Tento výzkum ukazuje, že rostliny jsou schopny rozlišit ohrožující zvuky od těch běžných.
Mají tedy mnoho stejných reakcí na vnější vlivy jako zvířata, i když podoba reakcí může být odlišná,“ vysvětluje Heidi Appel, botanička, která se na tomto výzkumu podílela.
Urychluje hudba jejich růst?
Mnozí vědci i laikové se pokoušeli a pokoušejí dokázat, že rostliny reagují na hudbu a mohou prý dokonce díky ní zrychlit svůj růst. S jakou hypotézou přitom experimentátoři pracují?
Hudbu, která údajně zrychluje jejich růst a případně zvyšuje kvalitu plodů, rostliny sice neslyší, přesto ji prý dokážou vnímat. Na základě této teorie výzkumníci přehrávají rostlinám různé skladby a hudební žánry.
Přestože mnohé studie přicházejí s pozitivními výsledky pokusů, dosud nebyla účinnost této metody jednoznačně potvrzena. Jsou snad popisované pozitivní závěry jen dílem náhody?