Jedna z nejtragičtějších událostí amerických dějin je dodnes obestřena mnoha neznámými. Zavraždění prezidenta Abrahama Lincolna, který je ztělesněním svobody, ve své době šokovalo celý svět. Jeho vrah je dnes oficiálně znám.
Podle zákulisních informací byl však možná pouze jedním článkem rozsáhlého spiknutí!
Večer, 14. dubna 1865. Před několika dny skončila v Americe válka Severu proti Jihu. Do Fordova divadla ve Washingtonu míří prezident Abraham Lincoln (1809–1865) se svou ženou.
Chce tak oslavit vítězství Severu a zároveň si jako obvykle odpočinout od těžké práce. A že byla těžká. Svým bojem za zrušení otroctví si nadělal až příliš mnoho nepřátel.
Jeden z nich, John Wilkes Booth (1838 – asi 1865), se během představení pomalu blíží do prezidentovy lóže. Je překvapivě jen velmi špatně hlídaná a jak se zdá, o Boothovi až do poslední chvíle nikdo neví.
Dopadení spiklenců
Ozve se rána z pistole. Prezident se kácí k zemi a Booth skáče z balkonu na jeviště s výkřikem „Jih je pomstěn!“, přičemž si poraní nohu. To ho ale nerozhodí, vypotácí se do zadní uličky, sedá na koně a kvapně opouští i se svým komplicem město.
Jeden z nejslavnějších atentátů je dokonán. Opravdu za vším stál samotný Booth? Nebo nitky vraždy sahají na mnohem vyšší místa? John Wilkes Booth. Ve své době poměrně známý herec sympatizující s Jihem a odsuzující zrovnoprávňování černošské části obyvatelstva.
Zároveň také vrah, jenž se stal ztělesněním zákeřného zla, které neváhá vztáhnout ruku i na ty nejslavnější velikány. Proč je ale tento nejrozšířenější výklad stále častěji zpochybňován?
Osudná stodola
Dodnes badatelé spekulují, kam až pozadí celého atentátu sahalo a co se vlastně s Boothem nakonec stalo.
Pravdou je, že po atentátu se po stopách vraha pustilo obrovské množství vojáků, detektivů i dobrovolníků, kteří chtěli dostat toho, kdo zabil mnohými obdivovaného prezidenta.
Booth se svým kumpánem se mezitím zastavuje u doktora, který mu ošetří zraněnou nohu a následně pokračuje do Virginie, kde se ukrývá ve staré stodole. Jeho život nakonec ukončuje výstřelem do krku jeden z pronásledujících kavaleristů.
„Booth zemřel ochrnutý, bezmocný a neschopný ani zvednout ruce. Nebo ne? Už od roku 1865 mnozí říkali, že Booth přežil a své dny dožil v zapomnění, možná pronásledován,“ naznačuje jiný možný konec americký publicista Jesse Hicks.
Někteří badatelé mají dokonce v ruce i důkazy, které by potvrzovaly, že tehdy ve stodole zemřel někdo úplně jiný než John Booth!