Notoricky známí živočichové, kteří ovšem možná vůbec neexistují, jsou odedávna předmětem zkoumání mnoha lidí po celém světě. Přinášíme přehled těch nejslavnějších z nich.
Jaké příběhy, legendy a výpovědi údajných svědků jsou spojené s baziliškem?
Král hadů, jehož syčení je slyšet na míle daleko. Nejjedovatější tvor světa, jehož dech rozbíjí skály a spaluje trávu a pohled má hypnotické účinky.
Smrtelně nebezpečný živočich s jedem tak mocným, že kopí, jímž byl zahuben, otrávilo i jezdce, který ho do něj bodl. Příběhy o baziliškovi pocházejí už z řecké mytologie.
Alchymistické postupy
V prvním století se o něm zmiňují někteří antičtí historici, kteří ho řadí vedle Medúzy a dalších bytostí.
Středověké záznamy pak hovoří o baziliškovi jako o kříženci plaza a ptáka, který se vyskytuje především na území dnešní Libye a který se rodí z vejce sneseného kohoutem.
Mnozí badatelé, jako například slavný rakouský alchymista Paracelsus (1493–1541), pak byli přesvědčeni, že baziliška bylo možné vyrobit alchymistickými postupy. Moderní záhadologové se pak zcela vážně ptají: Existoval nebo existuje takový tvor?
Had, nebo varan?
Badatelé se shodují, že zkazky o tvorovi vzniklém z kohoutího vejce jsou spíše výplodem fantazie. Na druhou stranu ale přiznávají, že nějaký pravdivý základ tyto legendy mít mohou.
Ostatně v Římě v klenbě kaple svatého Lucea byl objeven staletí starý příběh o tom, jak bazilišek zabíjel spoustu lidí svým dechem.
„V roce 1587 byly dvě děti zabity baziliškem v polské Varšavě, když si hrály v opuštěném sklepě,“ vypráví jeden ze zaznamenaných příběhů George M. Eberhart. Podle něj má tvor několik možných vysvětlení.
To nejpravděpodobnější je, že šlo vždy o nějakého hada, pravděpodobně o kobru, která dokáže plivat jed na dálku.
Jiná hypotéza říká, že za vším stojí fantastické příběhy o největších známých ještěrech – varanech komodských, kteří do ran kořisti vstřikují silný jed. Pro tuto teorii hovoří i to, že dnes, když už varany známe, žádná nová svědectví o bazilišcích nevznikají. Může mít staletí trvající legenda tak jednoduché vysvětlení?