Dvounohé ocelové kolosy disponující palebnou silou jako dělostřelecká baterie jsou v představách autorů sci-fi populární kulisou bitevních polí budoucnosti. V arzenálu světových armád však stále chybějí.
Dočkáme se někdy okamžiku, že se proti sobě poženou armády pilotovaných robotů?
Hollywoodské velkofilmy a japonské animované seriály mají jasno. Gigantičtí roboti (zvaní v Japonsku mecha) jsou zcela nezbytným prvkem válečnictví budoucnosti. Ve skutečnosti bude budoucnost s největší pravděpodobností patřit bezpilotním dronům.
Představa humanoidních kolosů je sice lákavá, jejich potenciální nasazení by však provázela řada úskalí.
Dvě nohy dobré, čtyři nohy lepší
Dvounozí roboti hrají prim v lidských představách díky svému ergonomickému designu. Lidská anatomie skýtá oproti pásům nebo kolům značné výhody, co se překonávání překážek i pohybu v terénu týče, udržení se v této pozici je však něco jiného.
„Představa vojáka, který by dokázal unést několikanásobek své vlastní váhy, je lákavá,“ zvažuje alternativu pohybu po dvou Rob Buckingham z Culhamova vědeckého centra ve Velké Británii.
„Vzpřímená chůze však vyžaduje mnohem větší obratnost a stabilitu, kterou může být velmi obtížné kontrolovat.“ I v přírodě je převažující většina druhů přizpůsobena chůzi po čtyřech, protože nejlépe umožňuje držet balanc.
Problém představuje i obrovská váha případného mecha, soustředěná na relativně malé ploše.
Malí, šikovní, úsporní
Pokroky na poli robotiky posledních let přicházejí s inteligentními systémy, schopnými efektivně simulovat lidský pohyb, ale trendy znovu směřují k miniaturizaci.
Ať už se jedná o robůtka ASIMO společnosti Honda nebo populárního „šikanovaného“ robota Atlase z dílny Boston Dynamics, který se opakovaně dokázal postavit, i když ho inženýr s hokejkou nenechal na pokoji.
Desetimetrový kolos je na bojišti jen velký kráčející terč, který roj pohyblivých, dobře vyzbrojených dronů snadno rozcupuje. Cena konstrukce jednoho gigantického bitevního mecha by byla rovněž nesrovnatelně vyšší než armády malých.
Odhadovaná cena by podle výpočtu japonských vědců z roku 2008, pokud by se mělo jednat o robota s vlastní výpočetní jednotkou, pohybovala kolem 724 milionů dolarů. Bojový dron typu MQ-1 Predator oproti tomu stojí „pouze“ něco málo přes 4 miliony dolarů.