Američan James Stephen Fossett (1944–2007) možná na první pohled vypadá jako dobrácký nudný účetní, při pohledu na jeho život je však jasné, že mu v žilách nekoluje krev, ale čiré, ničím neředěné dobrodružství.
Když malý Steve zjistí, že nemá talent na atletiku ani kolektivní sporty, otec ho nasměruje k turistice a ke skautingu.
A jsou to právě skautské výpravy po kalifornských horách, které probudí jeho celoživotní vášeň pro dobrodružství a touhu překonávat limity a hranice lidských možností.
„Když mi bylo 12 let, vylezl jsem na svou první horu a věděl, že to je jen začátek,“ vzpomíná Fossett ve své knize Lovec větru.
Překoná Alcatraz, vystoupá na Olymp
I na Stanfordově univerzitě je známý jako dobrodruh vyhledávající všemožné výzvy k překonání. Není tedy těžké přemluvit ho, aby v rámci recesistické akce doplaval na ostrov Alcatraz a pověsil na stěnu slavné věznice transparent.
Jenže to mu nestačí, a tak plave i zpátky.
„Chtěl jsem dokázat, že útěk z věznice, považovaný za nemožný, zase tak nemožný nebyl.“ Sotva odpromuje, vyrazí do Evropy, kde přeplave Dardanely i Bospor, vyleze na Matterhorn, na bájný Olymp i na obtížností proslulý Eiger.
Talent nese miliony
Ač začíná jako chudý systémový inženýr u IBM, a když je nejhůř, tak jezdí i s taxíkem, postupně se vypracuje mezi nejlepší komoditní makléře světa.
Po 15 letech práce pro jiné založí vlastní firmy Marathon Securities a Lakota Trading, které mu vydělávají miliony.
Konečně si může splnit všechny dobrodružné sny, přestože jeho manželka Peggy (1944–2017), se kterou se ožení v roce 1966 a prožije s ní celý život, nadšení pro dobrodružství nesdílí.
La Manche, Everest i cesta kolem světa
V roce 1985 přeplave průliv La Manche, v roce 1992 absolvuje slavný závod psích spřežení Iditarod a v roce 1996 se účastní automobilového závodu 24 hodin Le Mans.
Zvládne maraton, triatlon, získá prestižní horolezeckou trofej Sedm vrcholů, za zdolání nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů.
Z hor se spustí na vodu a stane se držitelem 15 světových rekordů v plachtění. Také se rozhodne jako první člověk v historii při sólovém letu obletět svět. „Bylo to troufalé.
Nikdy předtím jsem v balonu neletěl.“ Po pěti nezdařených pokusech se mu to podaří v roce 2002. Cesta v balonu Spirit of Freedom trvá 13 a půl dne.
Poslední let
Seznam jeho úspěchů se bohužel uzavře 3. září 2007. Toho dne se ve svém jednomotorovém letadle Bellanca Super Decathlon rozhodne proletět. Jen na chvíli, jen tak pro radost. Během letu však nad pouští Sierra Nevada zmizí, aniž by někdo zachytil nouzový signál.
Neúspěšně po něm pátrá armáda, letadla Civil Air Patrol i stovky dobrovolníků. Záhada, která zaměstnává novináře celého světa, je rozluštěna 3. října 2008, kdy turisté objeví jeho doklady a vzápětí jsou nalezeny trosky jeho letadla.
Objeveno je i pár kostí, u nichž analýza DNA potvrdí, že jde o ostatky Steva Fossetta. Podle vyšetřovatelů havárii nezpůsobilo selhání letadla, ale silné turbulence, jejichž vinou ztratil pilot nad strojem kontrolu.