Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Strašidelná léčebna v Marlboru: Leží na místě tíha temné minulosti?

Žijí tu stovky pacientů, ale s „péčí“, které se jim dostává, jeden po druhém umírají. Kromě toho se obyvatelé léčebny i její zaměstnanci musejí potýkat s řadou děsivých jevů a odklízet mrtvá prasata, která se záhadně objevují v areálu léčebny.

Krví psané výhrůžné vzkazy na zdi už jen dokreslují hrozivou atmosféru místa.

V městečku Marlboro ve státě New Jersey na východním pobřeží USA v roce 1930 žije jen necelých 2000 obyvatel. S otevřením psychiatrické léčebny o rok později však jejich počet rázem stoupne o několik stovek.

Nová léčebna je schopná pojmout až 800 pacientů a po většinu času je také plně obsazena. Později se kapacita zařízení rozrůstá až čtyřnásobně. Úmrtnost v zařízení je neobyčejně vysoká, podle zvěstí za to může žalostná péče a týrání pacientů.

Léčebnu a její fungování svědkové popisují tak, že se člověk neubrání dojmu, že poslouchá spíše líčení scény z hororu než krutou skutečnost. A aby toho nebylo málo, areál léčebny obchází cosi zlověstného.

Pacienti i zaměstnanci si stěžují na strašidelné zvuky často připomínající kvičení prasat a v prostorách léčebny se objevují zvířecí mrtvoly. To zřejmě souvisí s historií místa, neboť před otevřením léčebny zde stávala prasečí jatka.

Zhmotňují se v zařízení duchové jeho minulosti? Nebo je snad pravda ještě děsivější než by se na první pohled mohlo zdát?

Hrobníci se nezastaví

Už od samého začátku fungování léčebny se objevují zvěsti o hrubém zacházení s pacienty. Ti jsou prý několikrát spatřeni, jak areálem bloumají zcela bez dozoru. Venku se procházejí oděni pouze v pyžamu či domácím oblečení dokonce i v těch největších mrazech.

Hovoří se také o bolestném zoufalém křiku pacientů, který se ze zařízení ozýval a děsil tak náhodné svědky. Vinou špatného zacházení mnoho pacientů umírá, úmrtí jsou tak častá, že je později při léčebně zřízen i vlastní hřbitov.

Jeho zaplnění přispívá rovněž vlna otrav jídlem v 70. letech, která si vyžádá několik mrtvých. Po uzavření zařízení v roce 1998 se na hřbitově nachází 924 označených hrobů a neznámý počet neoznačených.

Obecně se má za to, že za dobu fungování léčebny v ní zemřelo nejméně 1500 pacientů a mnoho dalších prý zmizelo beze stopy! Jak to všechno mohlo procházet bez povšimnutí celé desetiletí?

Z budovy se prý do okolí rozléhal křik týraných pacientů.
Z budovy se prý do okolí rozléhal křik týraných pacientů.

Léčebna hrůzy

Na rozdíl od těch, kteří mohou něco změnit, si okolní občané všímají, že se za zdmi léčebny děje něco zlého.

Teprve v 90. letech jejich hlasy vyslyší tehdejší senátor státu New Jersey Richard Codey (*1946), kterého zprávy o častých úmrtích v Marlboru znepokojí natolik, že se rozhodne záležitost osobně vyšetřit.

V přestrojení se nechá v léčebně zaměstnat jako ošetřovatel. Už jen jeho přijetí je alarmující, neboť životopis podává jménem odsouzeného násilníka a číslo sociálního zabezpečení si vypůjčuje od zemřelého odsouzeného zločince a možného sexuálního delikventa.

To vedení léčebny zřejmě nijak nevadí a tak je Codey přidělen k práci na jednom z nejvíce zchátralých oddělení, kde přebývají nekoherentní či psychotičtí muži a ti, kteří někoho v léčebně či mimo ni zavraždili.

Senátor brzy odhaluje snad všechny druhy zneužívání a týrání pacientů, odporné pracovní podmínky personálu, zpronevěru finančních prostředků i naprostou ignoraci předpisů týkajících se likvidace chemikálií a odpadu.

Jsou právě otřesné podmínky důvodem, proč si léčebna vysloužila pověst strašidelného místa?

Srovnáno se zemí

Vyšetřování Richarda Codeyho přivedlo do Marlbora několik dalších kontrol, které zřejmě také nedopadly dobře, neboť v roce 1998 byla léčebna definitivně uzavřena a pacienti převezeni do jiných zařízení.

Brzy poté tu duševně nemocné vystřídají lovci duchů doufající, že se jim podaří zachytit některý z mnoha paranormálních jevů, ke kterým v opuštěných léčebnách se špatnou pověstí obvykle dochází. A bývají úspěšní!

Dokonce i poté, co je v roce 2015 velká část komplexu srovnána se zemí a na jejím místě vyroste park, se tu stále ozývá široká škála strašidelných zvuků. Zaslechnout lze křik týraných pacientů, pískání, kvičení prasat a mnoha jiných neidentifikovatelných zvuků.

Také je prý možné spatřit duchy někdejších pacientů, jeden z nich je ale hrozivější než ostatní. Má jím být farmář uváděný pouze jako pan Allen. Právě on terorizoval pacienty a personál léčebny dávno před jejím uzavřením.

Nejisté však zůstává, zda přitom byl ještě naživu, nebo již mrtvý. Jak je to možné?

Ruiny areálu dodnes lákají milovníky záhad a opuštěných domů.
Ruiny areálu dodnes lákají milovníky záhad a opuštěných domů.

Jatka nadevše

Pan Allen byl farmář, který v Marlboru provozoval prasečí jatka. Podnik si jeho rodina předává z generace na generaci a dalo by se říci, že kromě jatek mu nic jiného nezbývá.

O to hůř na něj dopadne, když za ním přijdou úřady s plánem zrušit farmu i jatka a vybudovat místo nich rozsáhlou léčebnu.

„Pan Allen zřejmě sváděl urputný boj a dělal vše, co bylo v jeho silách, aby nemocnice postavena nebyla, dokonce se několikrát vloupal do svého domu poté, co byl oficiálně zabaven a uzavřen,“ líčí začátek děsivého příběhu současný americký publicista Brent Swancer.

Allen je nakonec zatčen a údajně z toho všeho přichází o rozum. Ironií osudu se nakonec stává pacientem léčebny, jejíž výstavba ho o duševní zdraví připravila.

Po nějaké době se Allen možná i díky silné medikaci uklidní a lékaři rozhodnou o jeho přesunu na oddělení s minimálním zabezpečením. Jenže odsud zanedlouho zmizí neznámo kam. Stal se jedním z řady záhadně zmizelých pacientů, nebo se mu snad podařilo uprchnout?

Všichni zemřete!

Po Allenovi je vyhlášeno pátrání, ale muže se nikdy nepodaří najít. Časem se na něj zapomene, ovšem jen do chvíle, než se začnou dít zvláštní věci!

„Několik týdnů poté, co zmizel z povrchu zemského, si pacienti i nemocniční personál začali stěžovat, že v noci slýchají něco, co zní jako kvičení prasat. Ale policie, která byla na scénu přivolána, nenašla zdroj hluku,“ vypráví Swancer.

Věci eskalují, když zaměstnanci přicházející na ranní směnu najdou v areálu několik vykuchaných mrtvých prasat a na zdi nápis vytvořený krví: „Vidím vás.

Dnes v noci všichni zemřete!“ Toho večera je do objektu najat strážný, ovšem dalšího rána není nikde k nalezení. Objevena je ovšem krvavá stopa táhnoucí se ke staré mrazírenské jednotce jatek, která ještě nebyla stržena.

Tam na háku na maso visí zkrvavené tělo nočního strážce s useknutou hlavou. Na jeho krku je místo ní připevněna hlava prasečí. „Tento zločin údajně nebyl nikdy vyřešen,“ uzavírá Swancer.

Vraždil některý z pacientů nebo snad uprchlý Allen? Někteří badatelé věří, že jde o mstu někdejšího majitele jatek. Jak je ale možné, že děsivé jevy neustávají ani tehdy, kdy již musel být po smrti?

Pamětní deska se jmény mrtvých pacientů.
Pamětní deska se jmény mrtvých pacientů.
Související články
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz